Szmaragd: kolor szmaragdowy we wnętrzach. Jak go łączyć z innymi barwami?
Szmaragd, czyli jeden z odcieni zieleni, zapożyczył swoją nazwę od kamienia szlachetnego. Od wieków kojarzy się z szykiem i luksusem. Także dziś kolor szmaragdowy we wnętrzach to sposób na wystrój elegancki oraz pełen harmonii. Sprawdź, jak łączyć szmaragd z innych barwami, by zyskać piękną aranżację wnętrza.
Autor: Katarzyna Bialasiewicz / iStock / Getty Images Plus
Spis treści
- Kolor szmaragdowy we wnętrzach: jakie ma zalety?
- Jak łączyć szmaragd z innymi kolorami?
- Kolor szmaragdowy w różnych pomieszczeniach
- Kolor zielony we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ
Szmaragd to kamień szlachetny bardzo ceniony w jubilerstwie. Biżuteria ze szmaragdami powstawała już w starożytności, i to w wielu rejonach świata: od Persji przez Egipt aż po kraje Azteków i Inków. Z kolei miłośnicy baśniowych opowieści kojarzą zapewne Szmaragdowy Gród, czyli siedzibę czarnoksiężnika z Oz. Z jednej strony luksus i klasa, z drugiej oddziaływanie na wyobraźnię – tak można w skrócie podsumować właściwości koloru szmaragdowego.
Kolor szmaragdowy we wnętrzach: jakie ma zalety?
Kolor szmaragdowy to jedna z modniejszych barw w trendach wnętrzarskich na 2017 roku. Ale to nie pierwsze w ostatnich latach zainteresowanie szmaragdem. Był to bowiem kolor roku 2013 według Instytutu Pantone („PANTONE® 17-5641 Emerald”).
Szmaragd to odcień zieleni delikatnie wpadający w błękit. Zbliżony jest także do tzw. zieleni butelkowej, a także barwy morskiej. W aranżacji wnętrz, jak każdy głębszy odcień zieleni, wprowadza harmonię, pozwala się wyciszyć i odstresować. Ponadto symbolizuje witalność, siłę oraz szczęście. Kolor szmaragdowy można śmiało wykorzystywać w różnych pomieszczeniach.
Jak łączyć szmaragd z innymi kolorami?
Ten odcień koloru ścian musi mieć we wnętrzu dobre towarzystwo. Szmaragdowa zieleń jako kolor wnętrz najefektowniej wygląda na szlachetnych materiałach – jedwabiach, welurach, taftach, skórach. Lubi we wnętrzu dodatki w kolorach metalicznych (złoto, srebro, miedź) i białoperłowych – jest wtedy bardzo elegancka. Połączenie szmaragdowego koloru ścian z fioletem dodaje aranżacji wnętrza energii. Gdy szmaragd połączymy z czernią i bielą, zrobi się dekadencko. Można też urządzić wnętrza i wybrać kolory ścian, używając różnych odcieni szmaragdu – wystrój wnętrz będzie lżejszy i mniej zobowiązujący.
Nie przegap: Kolor morski we wnętrzach - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Kolor szmaragdowy prezentuje się zjawiskowo w towarzystwie złota. To zresztą klasyczny duet w sztuce jubilerskiej. Ponieważ i szmaragd, i złoto są modnymi kolorami w 2017 roku, łatwo znaleźć ciekawe złociste dekoracje, które wyeksponujemy na tle szmaragdowych ścian.
Szmaragd, ze względu na swoje luksusowe konotacje, pojawiał się często w szykownych XIX-wiecznych mieszkaniach – najczęściej w towarzystwie eleganckiego drewna. Warto odtworzyć taki klimat w swoim domu.
Nasz pomysł: polecamy klasyczne lampy bankierskie. Wyróżniają się szerokim szmaragdowym kloszem mocowanym na złocistej podstawie. Idealne do eleganckich gabinetów!
Kolor szmaragdowy w różnych pomieszczeniach
Kolor szmaragdowy w salonie: szmaragd jest barwą głęboką i ciemną, dlatego najlepiej użyć jej tylko na jednej ścianie. W salonie w stylu klasycznym zamiast farby może to być szmaragdowa tapeta ze złotymi ornamentami. Odważniejsze osoby mogą spróbować eksperymentów z różnymi odcieniami szmaragdu, np. na dwóch ścianach. Na tle szmaragdowej ściany warto umieścić kremową lub brązową sofę. Zawsze dobrym pomysłem jest dekor ścienny – zwłaszcza obrazy w złotych, bogato rzeźbionych ramach.
Kolor szmaragdowy w sypialni: polecamy zwłaszcza odcień szmaragdu zbliżony do niebieskiego i morskiego. Taka sypialnia oddziałuje na zmysły: przynosi ukojenie, pozwala się odstresować, kojarzy się z południowymi morzami i niebem. Podobnie jak w przypadku salonu lepiej pomalować na szmaragdowo tylko jedną ścianę – np. za zagłówkiem łóżka.
Kolor szmaragdowy w kuchni: pastelowy odcień szmaragdu warto wprowadzić do kuchni klasycznej z jasnymi meblami – białymi, kremowymi, beżowymi. Jeśli zaś marzy nam się elegancki wystrój z nutą wiktoriańską, postawmy na ciemny szmaragd na frontach w duecie z drewnianymi blatami mebli. Dobrym pomysłem są także szmaragdowe mozaiki zamiast klasycznych płytek nad blatem i zlewem.
Kolor szmaragdowy w łazience: to doskonały sposób na elegancki, stylowy wystrój. Ale warto dozować szmaragd ostrożnie. Jeśli stosujemy go na większej powierzchni ścian (farba albo płytki w tym kolorze), warto zdecydować się na szafki w ciepłych kolorach drewna, które przełamią dominację tej wyrazistej barwy. Szmaragd to dobry wybór do większych łazienek, w mniejszych można skusić się na odcień pastelowy.
Kolor szmaragdowy w pokoju dziecięcym: niesie baśniowe skojarzenia z opowieściami o krainie Oz. Ale to niejedyne zaleta szmaragdu w pokoju dziecka. Kolor ten poprawia koncentrację, pozwala się wyciszyć i zrelaksować.
Kolor zielony we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ
Szmaragd to tylko jeden z wielu odcieni zieleni. 2017 rok, według Instytutu Pantone, należy do Greenery. Sprawdź, jak różne warianty koloru zielonego prezentują się we wnętrzach.
Autor: materiały prasowe
Projekt salonu w stylu skandynawskim z zieloną ścianą ciekawie zawarł w sobie elementy klasyczne i industrialne. Fot. HOLTZ.PL
Autor: agencjafree/living4media
Kolor roku 2017 według Pantone Color Institute - Greenery 15-0343
Autor: materiały prasowe
Projekt salonu w stylu skandynawskim z zieloną ścianą ciekawie zawarł w sobie elementy klasyczne i industrialne. Fot. HOLTZ.PL
Autor: archiwum
W tym niesamowitym salonie wykorzystano tylko trzy barwy: biały, miętowy i szary. Białą sofę udekorowano wzorzystymi poduszkami, ścianę modnymi, świecącymi kulami a podłogę etnicznym dywanikiem. Cudo!