Szmaragd: kolor szmaragdowy we wnętrzach. Jak go łączyć z innymi barwami?

2017-03-02 14:57

Szmaragd, czyli jeden z odcieni zieleni, zapożyczył swoją nazwę od kamienia szlachetnego. Od wieków kojarzy się z szykiem i luksusem. Także dziś kolor szmaragdowy we wnętrzach to sposób na wystrój elegancki oraz pełen harmonii. Sprawdź, jak łączyć szmaragd z innych barwami, by zyskać piękną aranżację wnętrza.

Spis treści

  1. Kolor szmaragdowy we wnętrzach: jakie ma zalety?
  2. Jak łączyć szmaragd z innymi kolorami?
  3. Kolor szmaragdowy w różnych pomieszczeniach
  4. Kolor zielony we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Szmaragd to kamień szlachetny bardzo ceniony w jubilerstwie. Biżuteria ze szmaragdami powstawała już w starożytności, i to w wielu rejonach świata: od Persji przez Egipt aż po kraje Azteków i Inków. Z kolei miłośnicy baśniowych opowieści kojarzą zapewne Szmaragdowy Gród, czyli siedzibę czarnoksiężnika z Oz. Z jednej strony luksus i klasa, z drugiej oddziaływanie na wyobraźnię – tak można w skrócie podsumować właściwości koloru szmaragdowego.

Kolor szmaragdowy we wnętrzach: jakie ma zalety?

Kolor szmaragdowy to jedna z modniejszych barw w trendach wnętrzarskich na 2017 roku. Ale to nie pierwsze w ostatnich latach zainteresowanie szmaragdem. Był to bowiem kolor roku 2013 według Instytutu Pantone („PANTONE® 17-5641 Emerald”).

Szmaragd to odcień zieleni delikatnie wpadający w błękit. Zbliżony jest także do tzw. zieleni butelkowej, a także barwy morskiej. W aranżacji wnętrz, jak każdy głębszy odcień zieleni, wprowadza harmonię, pozwala się wyciszyć i odstresować. Ponadto symbolizuje witalność, siłę oraz szczęście. Kolor szmaragdowy można śmiało wykorzystywać w różnych pomieszczeniach.

Jak łączyć szmaragd z innymi kolorami?

Ten odcień koloru ścian musi mieć we wnętrzu dobre towarzystwo. Szmaragdowa zieleń jako kolor wnętrz najefektowniej wygląda na szlachetnych materiałach – jedwabiach, welurach, taftach, skórach. Lubi we wnętrzu dodatki w kolorach metalicznych (złoto, srebro, miedź) i białoperłowych – jest wtedy bardzo elegancka. Połączenie szmaragdowego koloru ścian z fioletem dodaje aranżacji wnętrza energii. Gdy szmaragd połączymy z czernią i bielą, zrobi się dekadencko. Można też urządzić wnętrza i wybrać kolory ścian, używając różnych odcieni szmaragdu – wystrój wnętrz będzie lżejszy i mniej zobowiązujący.

Nie przegap: Kolor morski we wnętrzach - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kolor szmaragdowy prezentuje się zjawiskowo w towarzystwie złota. To zresztą klasyczny duet w sztuce jubilerskiej. Ponieważ i szmaragd, i złoto są modnymi kolorami w 2017 roku, łatwo znaleźć ciekawe złociste dekoracje, które wyeksponujemy na tle szmaragdowych ścian.

Szmaragd, ze względu na swoje luksusowe konotacje, pojawiał się często w szykownych XIX-wiecznych mieszkaniach – najczęściej w towarzystwie eleganckiego drewna. Warto odtworzyć taki klimat w swoim domu.

Nasz pomysł: polecamy klasyczne lampy bankierskie. Wyróżniają się szerokim szmaragdowym kloszem mocowanym na złocistej podstawie. Idealne do eleganckich gabinetów!

Kolor szmaragdowy
Autor: mat. prasowe Sopro Mozaika w różnych odcieniach szmaragdu to niemal biżuteria dla wnętrz

Kolor szmaragdowy w różnych pomieszczeniach

Kolor szmaragdowy w salonie: szmaragd jest barwą głęboką i ciemną, dlatego najlepiej użyć jej tylko na jednej ścianie. W salonie w stylu klasycznym zamiast farby może to być szmaragdowa tapeta ze złotymi ornamentami. Odważniejsze osoby mogą spróbować eksperymentów z różnymi odcieniami szmaragdu, np. na dwóch ścianach. Na tle szmaragdowej ściany warto umieścić kremową lub brązową sofę. Zawsze dobrym pomysłem jest dekor ścienny – zwłaszcza obrazy w złotych, bogato rzeźbionych ramach.

Kolor szmaragdowy w sypialni: polecamy zwłaszcza odcień szmaragdu zbliżony do niebieskiego i morskiego. Taka sypialnia oddziałuje na zmysły: przynosi ukojenie, pozwala się odstresować, kojarzy się z południowymi morzami i niebem. Podobnie jak w przypadku salonu lepiej pomalować na szmaragdowo tylko jedną ścianę – np. za zagłówkiem łóżka.

Kolor szmaragdowy w kuchni: pastelowy odcień szmaragdu warto wprowadzić do kuchni klasycznej z jasnymi meblami – białymi, kremowymi, beżowymi. Jeśli zaś marzy nam się elegancki wystrój z nutą wiktoriańską, postawmy na ciemny szmaragd na frontach w duecie z drewnianymi blatami mebli. Dobrym pomysłem są także szmaragdowe mozaiki zamiast klasycznych płytek nad blatem i zlewem.

Kolor szmaragdowy w łazience: to doskonały sposób na elegancki, stylowy wystrój. Ale warto dozować szmaragd ostrożnie. Jeśli stosujemy go na większej powierzchni ścian (farba albo płytki w tym kolorze), warto zdecydować się na szafki w ciepłych kolorach drewna, które przełamią dominację tej wyrazistej barwy. Szmaragd to dobry wybór do większych łazienek, w mniejszych można skusić się na odcień pastelowy.

Kolor szmaragdowy w pokoju dziecięcym: niesie baśniowe skojarzenia z opowieściami o krainie Oz. Ale to niejedyne zaleta szmaragdu w pokoju dziecka. Kolor ten poprawia koncentrację, pozwala się wyciszyć i zrelaksować.

Kolor zielony we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Szmaragd to tylko jeden z wielu odcieni zieleni. 2017 rok, według Instytutu Pantone, należy do Greenery. Sprawdź, jak różne warianty koloru zielonego prezentują się we wnętrzach.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?
Nasi Partnerzy polecają