Modne posadzki: podłogi skórzane. Poznaj ich właściwości i zalety
Choć podłogi skórzane zdobywają coraz więcej sympatyków, to wciąż jest to rozwiązanie, które wzbudza wiele kontrowersji. Okazuje się jednak, że niepotrzebnie. Podłogi skórzane są bowiem solidne, przyjazne dla alergików i – wbrew pozorom – ekologiczne. Dowiedz się więcej na ich temat!
Autor: Torlys/Dekorian
Skórzana podłoga w kuchni.
Spis treści
- Jak powstają podłogi skórzane?
- Podłogi skórzane: poznaj ich zalety
- Podłogi skórzane we wnętrzach
- Piękne i praktyczne posadzki - GALERIE ZDJĘĆ
Podłogi skórzane mogą się wydawać przejawem ekstrawagancji. W końcu skóra to materiał ponadczasowo elegancki, który nie należy do najtańszych. Pytanie też, co na temat podłóg skórzanych sądzą miłośnicy ekologii. Tymczasem produkcja tych ciekawych podłóg jest bardzo przyjazna dla środowiska.
Jak powstają podłogi skórzane?
Zgodnie z nazwą podłogi skórzane wykonywane są ze skóry naturalnej. A dokładniej: ze skrawków, które pozostały z produkcji obuwia, galanterii skórzanej, ubrań czy tapicerek. Dzięki temu w ciekawy sposób można wykorzystać niepotrzebny już materiał, a więc – w zgodzie z ideami recyklingu i upcyklingu – zatroszczyć się o dobry stan środowiska. Skrawki skóry są rozdrabniane, a następnie łączone za pomocą naturalnego kauczuku. Można więc uznać, że podłogi skórzane powstają na podobnej zasadzie jak papier makulaturowy.
Podłogi skórzane składają się z trzech warstw:
- skóry naturalnej pochodzącej z recyklingu (wierzch);
- rdzenia drewnianego, czyli sprasowanych włókien drewnianych (z grubości 50 cm do zaledwie 1 cm – warstwa środkowa);
- podłoża korkowego (spód).
W produkcji podłóg wykorzystuje się też lakiery akrylowo-ceramiczne oraz klej nierozpuszczalnikowy. W praktyce więc podłoga skórzana to płytki pokryte skórą, dostępne w formie desek albo kwadratowych płytek. Montuje się je w sposób tzw. pływający, czyli bez użycia kleju albo gwoździ. Poszczególne płytki skórzane łączone są za pomocą specjalnych woskowanych zamków.
Zobacz też: Styl klasyczny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Podłogi skórzane: poznaj ich zalety
Podłogi skórzane to nie tylko elegancja, lecz także doskonałe właściwości praktyczne. Jakie są zalety podłóg skórzanych?
Solidność: kanadyjska firma Torlys, która specjalizuje się w produkcji podłóg skórzanych, udziela aż 25-letniej gwarancji na wierzchnią warstwę skórzaną, a dożywotniej na strukturę desek oraz połączenia (zamki). Podłogi skórzane wyróżniają się znakomitą odpornością na zniszczenie.
Dobry wybór dla alergików: skóra naturalna to materiał, który nie sprzyja namnażaniu się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.
Świetny materiał wyciszający: odpowiada za to dolna warstwa, czyli podłoże korkowe.
Ciepłe i miłe w dotyku: podłogi skórzane są dobrą propozycją dla osób, które nie lubią chłodnych w dotyku materiałów na posadzki. Co więcej, świetnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym.
Podłogi skórzane we wnętrzach
Podłogi skórzane są łatwe w pielęgnacji – wystarczy je regularnie odkurzać (mniej więcej raz w tygodniu). Warto jednak pamiętać, by nie montować ich w wilgotnych pomieszczeniach. Ponieważ dostępne są w różnych kolorach, łatwo je dobrać odpowiednio do wystroju. Ponadto można wybrać gładką lub bardziej matową strukturę.
Podłogi skórzane są godne polecenia do wnętrz w stylu klasycznym, zwłaszcza eleganckich salonów oraz gabinetów. Ciekawie zaprezentują się też w sypialni. Również styl kolonialny, w którym mile widziane są elementy skórzane, to dobra rekomendacja dla takich podłóg. Ponieważ wraca moda na ciemne podłogi, można się spodziewać coraz większej popularności tego rozwiązania.
Jedynym minusem jest wysoka cena podłogi skórzanej. Za metr kwadratowy zapłacimy ok. 450 zł.
Piękne i praktyczne posadzki - GALERIE ZDJĘĆ
Podłogi skórzane to tylko jedna z recept na ciekawą posadzkę w domu. Poszukaj więcej inspiracji w galeriach zdjęć!
Autor: materiały prasowe Electrolux
Podłoga w kuchni musi być gotowa na nie zawsze sprzyjające warunki – kontakt m.in. z wodą, wysokimi temperaturami, zabrudzeniami. To ważne, by dała sobie z nimi radę tak sprawnie, jak AGD szwedzkiej marki Electrolux radzi sobie z powierzonymi mu zadaniami (nie tylko) kulinarnymi.
Autor: Mariusz Bykowski
Wzorzystym płytkom imitującym dywan warto też dodać rant, np. w ciemniejszym kolorze.
Autor: materiały prasowe Marazzi
Na podłodze w łazience zastosowano płytki drewnopodobne. Efekt? Łudząco przypominają drewno i dodają nowoczesnej łazience mnóstwa przytulności.
Autor: Rafał Lipski
Nowoczesna aranżacja wnętrza z posadzką żywiczną w kolorze białym.