Mozaika ceramiczna – wady i zalety. Czym różni się od mozaiki szklanej?
Mozaika ceramiczna obok szklanej jest najchętniej używanym materiałem dekoracyjnym we współczesnych łazienkach, kuchniach, a nawet salonach. Mnogość kolorów i kształtów sprawia, że z łatwością możemy dopasować ceramiczne kafelki do stylu naszego wnętrza. Jakie wady i zalety ma mozaika ceramiczna? Czy jest lepsza od mozaiki szklanej?
Spis treści
- Mozaika ceramiczna we współczesnych wnętrzach
- Mozaika ceramiczna – zalety i wady
- Jak urządzić łazienkę? Oto nasze propozycje
Mozaika ceramiczna we współczesnych wnętrzach
Trendy we wnętrzach zmieniają się tak szybko, że często nie sposób za nimi nadążyć. Na szczęście mozaika ceramiczna to materiał, który nie tylko jest ponadczasowy, ale z łatwością potrafi wpisać się w styl każdego wnętrza. Już tysiące lat temu zdawano sobie sprawę z potencjału dekoracyjnego mozaiki, a jej wzrost popularności w ostatnich latach tylko to potwierdza – małe, kolorowe kwadraciki mogą odmienić wnętrze, dodać mu charakteru, elegancji oraz przytulności.
Gdzie można zastosować mozaikę ceramiczną? Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Obecnie mozaika ceramiczna pojawić się może niemal w każdym pomieszczeniu w domu, od łazienki, przez kuchnię, przedpokój, kończąc na salonie i tarasie. Możemy pokryć nią ściany, podłogi, armaturę łazienkową, lustra, blaty, nawet sufit. Ciekawym zabiegiem jest wyłożenie dużych powierzchni np. łazienki mozaiką, wnętrze od razu nabierze lekkości, ostre krawędzie znikną, formy płynnie połączą się ze sobą. Taki total look przy wykorzystaniu odpowiedniego odcienia kafelków optycznie powiększy małą łazienkę.
Warto zaznaczyć, że mozaika ceramiczna pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również ochronną. Materiał dobrze chroni ściany przed zabrudzeniami i wilgocią, a jako posadzka – skutecznie ją izoluje.
Jak aplikować mozaikę ceramiczną? Na szczęście nie musimy układać każdego barwnego kwadracika osobno, jak robiono to tysiące lat temu. Dzisiejsze mozaiki mocowane są na plastrach, siatkach lub papierze, zazwyczaj w formie kwadratu, co ułatwia montaż. Jedną z metod aplikacji mozaiki ceramicznej na podłoże jest nałożenie kleju na papier bądź siatkę od spodu i przytwierdzenie całości w zaprawę. W ten sposób papier zostanie wtopiony w powierzchnię.
Autor: mat. pras. Ceramika Paradyż
Płytki ścienne (kolekcja Martynika) z przestrzenną fakturą fantastycznie dekorują prosto urządzoną łazienkę. Delikatny, pastelowy odcień mięty wprowadza zaś przyjemną dawkę koloru
Mozaika ceramiczna – zalety i wady
Największą zaletą mozaiki ceramicznej jest różnorodność form, kolorów i wzorów. Mozaika ceramiczna wcale nie musi być idealnie skrojonymi kwadracikami. Na rynku dostępne są mozaiki w kształcie prostokąta, trójkąta, rombu, heksagonu (plaster miodu) czy okręgu. Ogromną popularnością cieszą się produkty o nieregularnych kształtach, np. rybie łuski czy arabeski. Materiał, z jakiego wykonana jest mozaika ceramiczna, pozwala na umieszczenie na jej licu barwnego wzoru, rysunku, napisu. Ciekawym pomysłem jest ułożenie pasa z ceramicznych kafelków, przedstawiających np. postaci z Muminków w dziecięcej łazience. Pod tym względem mozaika ceramiczna góruje nad mozaiką szklaną.
Kształtem mozaiki ceramicznej, cieszącym się niegasnącym zainteresowaniem użytkowników i projektantów wnętrz jest heksagon. Marmurowy plaster miodu nada łazience elegancji, zwłaszcza gdy zestawimy go z bielą, czernią lub butelkową zielenią. Mozaika ceramiczna w formie cegiełki to również popularny trend w łazienkach i kuchniach. Biała, złota, miętowa lub w kolorze pudrowego różu świetnie sprawdzi się we wnętrzarzach retro, eklektycznych czy minimalistycznych. Jako pionowy pas w ciemniejszym odcieniu może optycznie wydzielać przestrzenie lub strefy w pomieszczeniu, np. łazience bądź kuchni.
Jeżeli lubimy orientalne klimaty, mozaika ceramiczna w formie arabeski będzie najlepszym wyborem. Przez swój ciekawy kształt i odpowiednio dobrany kolor wniesie do wnętrza nieco orientu i luksusu, przełamie monotonię pionów i skosów. Mozaika ceramiczna jest polecana nie tylko przez swoją dekoracyjność. Materiał ten jest bardzo trwały i odporny na duże skoki temperatur. Mozaika ceramiczna jest łatwa w konserwacji, a środki chemiczne nie są w stanie jej zaszkodzić. W odróżnieniu od mozaiki szklanej mozaika ceramiczna wykazuje większą chłonność, dlatego warto co jakiś czas mocniej ją wyszorować, by usunąć ukryty w zakamarkach brud. Jak już wspomnieliśmy, zaletą mozaiki ceramicznej jest jej łatwy montaż. Plastry można aplikować na każdej powierzchni, nawet o najbardziej nieregularnych lub obłych kształtach.
Niestety, jak każdy materiał, mozaika ceramiczna ma wady. W porównaniu z jej szklanym odpowiednikiem mozaika ceramiczna nie jest aż tak wytrzymała. Wykazuje również większą chłonność, więc z czasem jej powierzchnia może wyblaknąć. Jakościowo, niestety wypada dużo gorzej niż mozaika szklana, choć jest od niej dużo tańsza. Jednak sumując wszystkie wady i zalety mozaiki ceramicznej, jest materiałem, którego użycie warto rozważyć w aranżacji kuchni i łazienki.
Jak urządzić łazienkę? Oto nasze propozycje
Autor: Ferro
Jak zaplanować wygodną łazienkę?