Mozaika szklana – wady i zalety. Gdzie ją stosować, co warto wiedzieć?
Mozaika szklana daje dużo możliwości aranżacyjnych – dzięki mnogości kolorów, kształtów i faktur jest materiałem, którego nie powinno zabraknąć we współczesnych wnętrzach. Dlaczego warto zaprosić mozaikę szklaną do swojej łazienki, gdzie zdecydowanie jej unikać? Jak ją czyścić i o czym warto pamiętać, montując mozaikę szklaną samodzielnie? Podpowiadamy.
Spis treści
- Mozaika szklana – gdzie ją stosować?
- Mozaika szklana – wady i zalety
- Mozaika we wnętrzu. Oto nasze propozycje
Mozaika szklana – gdzie ją stosować?
Mozaika szklana to materiał, który będzie świetnie się prezentował w łazience, kuchni, przedpokoju, a nawet salonie. Szklane mozaiki można również układać na zewnątrz, ale musimy upewnić się, że ma właściwości mrozoodporne. W domowym zaciszu mozaika szklana najczęściej jest układana jako obudowa luster, brodzików, ścian prysznicowych, wanien i blatów. Mnogość faktur, dostępnych kolorów i kształtów sprawia, że materiał ten z łatwością można dopasować do każdego wnętrza, niezależnie od stylu i jego gabarytów.
Szklana mozaika jest stworzona do małych przestrzeni. Błyszczące kwadraciki odbijają światło, przez co wnętrze optycznie wydaje się większe. Analogicznie, jeśli chcemy optycznie zmniejszyć dużą przestrzeń, warto zastosować szklaną mozaikę z matową powierzchnią, pochłaniającą światło. Mozaika szklana może być wykorzystana we wnętrzu na kilka sposobów: jako dekoracyjny detal, np. gruby, pionowy pas na ścianie, jako główna dekoracja, która dobrze zaplanowana ożywi wnętrze, nie dominując go lub jako kontrast do stylu i koloru pomieszczenia przez np. użycie skrajnie różnych kolorystycznie płytek. Szklana mozaika potrafi dodać elegancji i szyku, dlatego bardzo dobrze wygląda we wnętrzu w stylu glamour. Jeśli zależy nam na ociepleniu wnętrza, warto wybrać płytki w jasnych, ciepłych barwach. Użycie ich na ścianach i np. armaturze łazienkowej, sprawi, że stanie się ono bardziej przytulne.
A tak wygląda łazienka w bloku wyłożona żółtą szklaną mozaiką. Bardziej słonecznej nie widzieliście!
Gdzie nie stosować szklanej mozaiki? Jak już zostało wspomniane, mozaika szklana najlepiej sprawdza się jako dekoracja ścienna lub obudowa armatury łazienkowej, a nawet jako blat w kuchni. Jedyne miejsce, do którego nie nadaje się szklana mozaika to podłoga. Intensywnie eksploatowane miejsce, jakim jest podłoga, może skutkować zarysowaniami na powierzchni płytek.
Autor: Shoko design
Główną rolę we wnętrzu gra ściana z czarno-białą, geometryczną mozaiką. Czerń i biel pojawiają się w aranżacji także poza wzorem mozaiki. Dzięki temu udało się stworzyć wrażenie płynnego przejścia kolorów.
Autor: archiwum
Punktem centaralnym tej łazienki stała się ściana nad wanną pokryta mozaiką z dużym kolorowym wzorem. Dopiero na takiej powierzchni mozaika może dumnie prezentować swój kolorowy, nowoczesny wzór kwiatowy.
Autor: Materiały prasowe JABRAARCHITECTS
Wyjątkowego charakteru przestrzeni kuchennej nadaja błyszcząca mozaika ułożona na ścianie nad kuchennym blatem. Połyskująca ściana świetnie kontrastuje z minimalistyczną kuchenną zabudową, jednocześnie nadając wnętrzu ponadczasowy wyraz.
Mozaika szklana – wady i zalety
Mozaika szklana ma wiele zalet, które mogą przesądzić o wyborze tego materiału do aranżacji łazienek, kuchni i salonów. Jedną z największych zalet szklanej mozaiki jest jej uniwersalność – dzięki mnogości kolorów, faktur i kształtów można ją zastosować w każdym pomieszczeniu, w każdym stylu. Białe szkło, barwne szkło, szkło z dodatkiem brokatu, powierzchnia matowa, przezroczysta, lustrzana, kształt kwadratu, heksagonu, trójkąta, rombu itd. – to tylko niektóre z wariantów szklanej mozaiki dostępnych na rynku.
Mozaika szklana najczęściej jest wykonana z hartowanego szkła wypalanego w temperaturze 1500 stopni, dzięki czemu jest bardzo odporna na wysokie temperatury. To sprawia, że idealnie pasuje jako okładzina kominka, kuchenki czy blatu w kuchni. Ogromną zaletą mozaiki szklanej jest również jej odporność na wodę i pleśń, przez co znajduje zastosowanie w łazienkach, basenach i kuchni.
Jak czyścić mozaikę szklaną? Mozaika szklana jest odporna na plamy i zabrudzenia, łatwo utrzymać ją w czystości. Wystarczy przemyć jej powierzchnię nasączoną wodą i płynem do naczyń szmatką. W przypadku mocniejszych zabrudzeń bez obaw można użyć środków chemicznych.
Tysiące lat temu montaż mozaiki był pracochłonny i wymagał niezwykłej precyzji. Dzisiaj mozaika szklana kupowana jest w plastrach zaklejonych na siatkach lub folii, zazwyczaj o wymiarach 30 cm x 30 cm, dzięki czemu nie trzeba montować każdego elementu oddzielnie. Plaster z częścią mozaiki należy przymocować do powierzchni posmarowanej specjalnym klejem, a po zaschnięciu zaaplikować fugę. Dużą zaletą mozaiki szklanej jest możliwość montowania jej na powierzchniach o zaokrąglonych, nieregularnych kształtach.
Jaką grubość powinna mieć mozaika szklana? To zależy, ale im grubsza, tym lepiej będzie załamywać światło i lepiej się prezentować. Ponadto, gruba mozaika jest odporniejsza, mniej się łamie i nie potrzebuje aż tyle kleju przy montażu. Cieńsza mozaika szklana wymaga natomiast mniej fugi i łatwiej ją pociąć w razie potrzeby.
Niestety, jak każdy materiał, mozaika szklana posiada również kilka wad. Największym mankamentem jest dość wysoka cena szklanej mozaiki. Wynika to z długiego procesu produkcji, podczas którego część prac jest wykonywana ręcznie. Mozaika szklana, mimo swojej wytrzymałości nie jest odporna na zarysowania, dlatego należy unikać montowania jej w podłogach. Jako szklana powierzchnia jest również dość śliska, więc jeżeli decydujemy się na użycie jej jako wykładzina prysznicowa, należy pamiętać o pokryciu jej powłoką antypoślizgową.