Jak wybrać idealną klimatyzację do mieszkania w bloku? Sprawdź najważniejsze parametry!
Właściwy wybór klimatyzatora do mieszkania może znacznie poprawić komfort życia w upalne dni. Zanim jednak wybierzesz właściwy klimatyzator do swojego mieszkania, zapoznaj się z kilkoma najważniejszymi parametrami. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą klimatyzację do mieszkania w bloku.
Autor: materiał prasowy Panasonic
Na zdj. elegancki klimatyzator Panasonic Etherea, szerokość obudowy wynosi zaledwie 870 mm. Posiada wbudowaną technologię nanoe™X, która zwiększa ochronę przed zanieczyszczeniami.
Spis treści
- Jaki klimatyzator wybrać?
- Klimatyzator energooszczędny
- Cicha klimatyzacja do mieszkania
- Regulacja nawiewu
- Klimatyzator z funkcją grzania
- Rodzaj klimatyzatora
- Jak konserwować klimatyzator?
- Klimatyzacja w bloku. Inspiracje
W gorące dni nic nie równa się z ulgą, jaką może zapewnić klimatyzacja w mieszkaniu. Jednak, aby cieszyć się jej korzyściami w pełni, warto zadbać o właściwe dostosowanie klimatyzatora do indywidualnych potrzeb. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego najlepszego? Podpowiadamy.
Jaki klimatyzator wybrać?
Moc klimatyzatora to jeden z podstawowych parametrów. To właśnie od niej zależy skuteczność i wydajność pracy urządzenia. Wybierając klimatyzator do domu, wybierz urządzenie o odpowiedniej mocy w stosunku do wielkości domu bądź mieszkania. Im większa powierzchnia, tym większa powinna być moc klimatyzatora.
Do pokoju o powierzchni 20 m² poleca się klimatyzatory o mocy 2,5kW. Takie urządzenie wystarczy do uzyskania optymalnej temperatury. Jeśli pokój jest większy i ma powierzchnię 25-35 m² poleca się zastosowanie klimatyzatora o mocy 3,5kW.
Drugim czynnikiem wpływającym na wydajność urządzenia jest przepływ powietrza. Im większy przepływ gwarantuje klimatyzator, tym szybciej ochłodzi pomieszczenie.
Ważne: na rynku dostępne są klimatyzatory wyposażone w technologię, która oczyszcza powietrze z bakterii i wirusów.
Klimatyzator energooszczędny
Klasa energetyczna klimatyzatora, podobnie jak innych urządzeń elektrycznych, to parametr wskazujący zużycie prądu. Im wyższa klasa, tym mniej energii zużywa urządzenie, a co za tym idzie, jest ono bardziej ekonomiczne i ekologiczne.
Najwyższa klasa energetyczna klimatyzatorów to A+++. Zaraz za nią plasuje się klasa A++ oraz A+, a następnie kolejno klasa, A, B oraz C. Urządzenia wyższej klasy energetycznej mogą być droższym wydatkiem. Mniejsze zużycie prądu, pozytywnie wpłynie na rachunki, a także na środowisko naturalne.
Cicha klimatyzacja do mieszkania
Klimatyzator to urządzenie, które w okresie letnim jest wykorzystywane ze zwiększoną częstotliwością, nie tylko w dzień, ale i w nocy. Klimatyzatory starej daty, kojarzone są z dużym natężeniem hałasu, który sprawiał dyskomfort.
Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w systemy regulujące, które sprawiają, że nawet wielogodzinna praca urządzenia nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Warte polecenia są klimatyzatory do mieszkania emitujące podczas pracy hałas, który zmierzony w odległości 1 m od nich, nie przekracza 30 dB(A).
Regulacja nawiewu
Kupując klimatyzator, warto sprawdzić wszystkie jego funkcjonalności. W natłoku informacji łatwo zapomnieć o tych podstawowych elementach, które wpływają na komfort użytkowania. W przypadku klimatyzatora taką funkcją jest możliwość regulacji nawiewu. Poszukując klimatyzatora do mieszkania, wybierz ten, który będzie wyposażony w kilkustopniową regulację nawiewu. Zróżnicowanie poziomów nawiewu pozwala dostosować urządzenie do potrzeb w danym momencie, dzięki czemu będzie bardziej uniwersalne.
Nasza rada: dobrze zaizolowane okna oraz zasłony lub rolety mogą pomóc w utrzymaniu chłodu w pomieszczeniu, ograniczając tym samym obciążenie klimatyzacji.
Klimatyzator z funkcją grzania
Klimatyzatory, które działają również jako urządzenia grzewcze, wykorzystują zasadę pompy ciepła, pobierając ciepło z otoczenia i ogrzewając wnętrze mieszkania. Ta funkcja jest bardzo przydatna, zwłaszcza w okresie przejściowym, kiedy nie jest potrzebne pełne centralne ogrzewanie. Jednak warto mieć na uwadze, że klimatyzacja w mieszkaniu nie zastąpi tradycyjnego systemu grzewczego, zwłaszcza w bardziej surowych warunkach zimowych.
Choć klimatyzatory z funkcją grzewczą mogą podnosić temperaturę w pomieszczeniu i zapewniać pewną formę ogrzewania, ich moc grzewcza jest zazwyczaj ograniczona. Dlatego też, w bardzo zimne dni lub w bardziej chłodnych klimatach, klimatyzacja nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu ciepła w całym mieszkaniu.
Ponadto efektywność klimatyzacji jako urządzenia grzewczego może również zależeć od izolacji budynku, wielkości pomieszczeń i innych czynników. Warto więc traktować funkcję grzewczą klimatyzatora jako uzupełnienie tradycyjnego systemu grzewczego, a nie jego zastępstwo.
Rodzaj klimatyzatora
Wiesz już, na jakie parametry klimatyzatora zwrócić uwagę przed jego zakupem. Jednak zanim zaczniesz szczegółowo przyglądać się poszczególnym modelom, należy wybrać rodzaj klimatyzatora. Na rynku dostępne są trzy warianty urządzeń chłodzących:
- klimatyzatory przenośne, rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub nie chcą zainstalować klimatyzatora naściennego. Nie wymagają stałego montażu, jednak mogą być mniej wydajne i głośniejsze niż klimatyzatory typu split.
- klimatyzatory naścienne typu split - system składa się z jednostki wewnętrznej, która jest umieszczana w pomieszczeniu i jednostki zewnętrznej, która jest instalowana na zewnątrz budynku, np. na balkonie, można ją też zamontować na zewnętrznej ścianie budynku.
- klimatyzator naścienny multi-split - chłodzi kilka pomieszczeń w tym samym czasie,
Jak konserwować klimatyzator?
Należy także pamiętać o regularnej konserwacji klimatyzatora, jest ona kluczowa dla jego efektywnego działania. Sprawdzaj filtry regularnie i czyść je lub wymieniaj zgodnie z zaleceniami producenta. Regularne czyszczenie zapewni prawidłowy przepływ powietrza i poprawi wydajność systemu.
Klimatyzacja w bloku. Inspiracje
Autor: materiał prasowy Panasonic
Na zdj. elegancki klimatyzator Panasonic Etherea, szerokość obudowy wynosi zaledwie 870 mm. Posiada wbudowaną technologię nanoe™X, która zwiększa ochronę przed zanieczyszczeniami.