Narzędzia do samodzielnego odnawiania mebli: czego potrzebujesz?
Potrzebujesz narzędzi do renowacji mebli? Zastanawiasz się, jakie właściwie narzędzia są niezbędne, aby samodzielnie odnowić krzesło czy stolik? Zanim przystąpisz do prac konserwatorskich i odnawiania mebli, przygotuj odpowiedni asortyment. Nie martw się - większość potrzebnych narzędzi masz już z pewnością w domu.
Spis treści
- Narzędzia do renowacji mebli: co już masz
- Narzędzia do renowacji mebli: czego jeszcze potrzebujesz
- Narzędzia do renowacji mebli: co czym możesz zastąpić
- Renowacja mebli - GALERIE ZDJĘĆ
Narzędzia do renowacji mebli są niezbędne, żeby odnowić stare krzesło, stół czy biurko. Samodzielnie odnawianie starych mebli wymaga także cierpliwości i czasu, ale nie jest niewykonalne. Niezbędne do tych czynności są określone narzędzia do samodzielnego odnawiania mebli. Jak wyglądają? Ile z nich naprawdę potrzebujemy?
Nie obawiaj się długiej listy zakupów w markecie budowlanym - to nie będzie konieczne. W domowym składziku z pewnością znajdziesz większość podstawowych narzędzi, z których będziesz korzystać przy odnawianiu mebli. Znaczną większość z nich zrobić też możesz samodzielnie z ogólnie dostępnych materiałów.
Narzędzia do renowacji mebli: co już masz
Kompletowanie podstawowych narzędzi do samodzielnego odnawiania starych mebli rozpocząć należy od przeglądu posiadanych narzędzi w garażu czy podręcznym kuferku z narzędziami. Najłatwiej przeglądu dokonamy w oparciu o mebel, który chcemy odnowić i przez rozpisanie prac, których ów mebel będzie wymagał.
Jeśli np. chcesz jedynie zedrzeć starą powłokę malarską, oczyścić mebel i pomalować zabezpieczającą drewno lakierobejcą, skup się na poszukiwaniu odpowiedniej grubości papierów ściernych i zdzieraków. Większość prac renowacyjnych i konserwatorskich preferuje użycie narzędzi ręcznych i pracę rąk własnych. Dlatego z elektrycznej piły, wyrzynarki, opalarki bądź wiertarki korzystać będziesz tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Jakie narzędzia możesz mieć już w domu:
- śrubokręt - przydatny do usuwania różnego typu wkrętów,
- młotek - nie trzeba przedstawiać: pomocny przy wybijaniu elementów ze złącz, np. nóg krzesła (tylko delikatnie!),
- obcęgi lub wyciągacz do gwoździ - niezbędnik przy renowacji praktycznie każdego drewnianego mebla,
- kombinerki - w razie czego, czasem służą za obcęgi i szczypczyki,
- papier ścierny i drewniany klocek, wokół którego owiniesz papier - absolutny MUST HAVE każdej renowacji,
- druciak stalowy - do ścierania i wyrównywania,
- piła ręczna (tzw. płatnica) - uniwersalna piła ręczna,
- pędzel - do nakładania farb, politury, kleju (im ich więcej i w różnych kształtach, tym lepiej),
- dłuto - do podważania, zdzierania grubszych warstw farb, i oczywiście do formowania,
- pilnik - do zdzierania powłok, kształtowania form i wielu innych czynności,
- kątownik - konieczny zwłaszcza dla początkujących, aby dociąć prawdziwie pasujący flek czy element,
- brzeszczot - gdy trudno się dostać do połączenia drewnianych elementów,
- nożyk introligatorski z wymiennymi ostrzami,
- zacisk - absolutny MUST HAVE, organizuje całą pracę z meblem.
Możliwości korzystania z tych podstawowych narzędzi są tak szerokie, że bardzo często stanowią podstawowe wyposażenie kuferka z narzędziami każdego domu. Pamiętaj, że to nie dedykowane, markowe narzędzie jest niezbędne do wykonania danej naprawy, ale umiejętność wykorzystania tego, co masz pod ręką i znajomość właściwości naprawianego przedmiotu zaowocuje prawidłowym wykonaniem zamierzonego zadania.
Narzędzia do renowacji mebli: czego jeszcze potrzebujesz
Odnawianie mebli często generuje użycie bardziej nietypowego narzędzia, które nie bardzo można zastąpić. Taka potrzeba często pojawia się dopiero w trakcie prac nad danym meblem, niemniej można się do tych sytuacji przygotować wybierając się wcześniej na branżowe zakupy do sklepu konserwatorskiego.
Narzędzia mniej popularne, które być może będziesz musiał dokupić:
- żłobaki - dłuta półokrągłe, występują w dwóch rodzajach: z fazowanymi krawędziami wygiętymi na zewnątrz (do żłobienia rowków) i krawędziami skierowanymi do wewnątrz (do żłobienia kształtów wypukłych),
- strugi - duży zdzierak z drewnianą obudową, bardzo ważny przy zdzieraniu powłok z blatów i dużych powierzchni,
- gładzik - niezbędny do ostatecznego wygładzenia oczyszczanych dużych powierzchni drewna,
- krzywak - służy do wygładzania zakrzywionych i łukowatych powierzchni i krawędzi,
- skrobak - ręczne narzędzie z wymiennymi nożykami do zdzierania powłok (mini wersja strug, do małych powierzchni),
- przyrżnica - piła do cięcia forniru,
- włośnica - piła do wycinania zakrzywionych kształtów i fragmentów forniru,
- druciane szczotki ścierające - niezastąpione przy renowacji zardzewiałych elementów metalowych,
- wełna stalowa - idealna do wygładzania powierzchni drewnianych: jest delikatniejsza od druciaka i zostawia mniej śladów niż papier ścierny,
- papier karborundowy - niezwykle przydatny w końcowej fazie wykańczania polerki mebla, np. w przygotowaniu do nałożenia politury,
- ręczny zszywacz tapicerski - jeśli nie zależy nam na wymianie tapicerki z widocznymi retro-pinezkami,
- młotek tapicerski - wersja z magnetyczną końcówką: pomaga utrzymać w miejscu wbijaną pinezkę co uwalnia jedną rękę do naciągania materiału tapicerskiego,
- agat polerski - narzędzie do polerowania, przydatny przy uzupełnianiu złoceń.
Narzędzia do renowacji mebli: co czym możesz zastąpić
Przy podważaniu starej warstwy malarskiej (po użyciu preparatu spulchniającego) przyda się z pewnością stara kielnia, która idealnie podważy łuszczące się płaty starej farby. Zamiast specjalnego pędzla do nakładania politury, możesz samodzielnie zrobić materiałową pakułę z czystej, bawełnianej szmatki z odpowiednim wypełnieniem.
Stare żelazko idealnie sprawdzi się do nakładania i klejenia liści forniru. Niepotrzebne zaś stalowe blaszki z różnych starych sprzętów - po wygięciu ich pod kątem ok. 45 stopni, okażą się bardzo sprawnymi zdzierakami starych powłok.
Renowacja mebli - GALERIE ZDJĘĆ
Zobacz, w jakiś sposób możesz odnowić stare meble. Oto galerie zdjęć z pomysłami i inspiracjami.
Autor: agencjafree/living4media
Autor: agencjafree/living4media
Autor: Christopher Drake / zbiory wydawnictwa CICO Books
Uzyskanie efektu vintage na starych, stylizowanych (lub zupełnie nowych) meblach jest niezwykle proste dzięki farbom kredowym. Wystarczy pokryć nimi stare warstwy malarskie. Lustro: Farba Chalk Paint świetnie łączy się ze złoceniami. Na zdjęciu rama lustra pomalowana została kolorem Old White i wykończona miejscami płatkami złota. Dodatkowo całość została wystylizowana ciemnym woskiem. Łóżko: efekt został osiągnięty dzięki technice 3-kolorowej przecierki kolorami: Aubusson Blue, Greek Blue oraz Duck Egg Blue (wierzchnia warstwa). Szafka: Pomalowana kolorem Old White, z akcentami w kolorze Country Grey oraz Burgundy. Zdjęcie wykonano w domu Annie Sloan w Normandii, fot. Christopher Drake / zbiory wydawnictwa CICO Books.
Autor: agencjafree/living4media