Naturalne materiały w mieszkaniu. Co już pokochaliśmy, co jeszcze jest dostępne na rynku?

2020-04-09 14:46

Naturalne materiały pojawiają się od zawsze we wnętrzach, jednak to dziś przechodzą prawdziwy renesans. Jesteśmy coraz bardziej świadomi ekologicznie, dlatego korzystamy z rozwiązań, które są nie tylko bezpieczne dla środowiska, lecz także pozwalają nam z nim obcować w czterech ścianach. Co ważne, naturalne surowce mają mnóstwo zalet – nie mówiąc już o ogromnych możliwościach aranżacyjnych, jakie zapewniają. Przyglądamy się najgorętszym trendom w tym zakresie.

Naturalne materiały we wnętrzach
Autor: FollowTheFlow/GettyImages

Spis treści

  1. Solidna baza – materiały na posadzce
  2. Ściany w pełni naturalne
  3. Modne meble i dodatki
  4. Naturalnie od wejścia, czyli fokus na drzwi

Solidna baza – materiały na posadzce

Deski drewniane oraz różnorodne panele są wciąż chętnie wybierane do wnętrz. A podłoga w pełni naturalna pozwala cieszyć się bliskością przyrody każdego dnia, i to bezpośrednio! Wzór drewna ma przy tym znakomite walory dekoracyjne. Świetnie odnajduje się właściwie w każdym stylu wnętrzarskim, lubi towarzystwo wszystkich kolorów oraz wprowadza do wystroju tak cenną przytulność. Deski na podłodze wyróżniają się przy tym trwałością, choć musimy odpowiednio o nie dbać. Przede wszystkim liczy się dobre zabezpieczenie przed wilgocią – najczęściej zapewnia je warstwa lakieru lub oleju. Warto też pamiętać o długowieczności drewna, które można z powodzeniem i wielokrotnie odnawiać (wystarczy cyklinowanie i zabezpieczenie powierzchni na nowo).

Inny przykład naturalnego surowca na posadzce to kamień – marmur, granit czy trawertyn. Podobnie jak drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia oraz nadaje się do wielokrotnego odnawiania. Dużym atutem kamienia jest to, że dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli jednak wolimy dbać o ograniczone zasoby tego surowca, możemy skusić się na dobrą alternatywę, czyli płytki ceramiczne perfekcyjnie imitujące wzór kamienia. Są też tańsze i znacznie łatwiejsze w pielęgnacji.

Nieco zapomnianym, a dziś na nowo odkrywanym materiałem jest linoleum (nie mylić z gumoleum!). Taka wykładzina jest w pełni naturalna – powstaje bowiem z włókien lnianych, oleju z lnu, mączek korkowych, roślinnych, żywic i naturalnych barwników. Powierzchnię zabezpiecza się zaś woskiem albo akrylem, co zapewnia jeszcze lepszą wytrzymałość. Warto odnotować, że linoleum jest miękkie, nie obciąża kręgosłupa podczas chodzenia i dobrze wygłusza pomieszczenia. Nowoczesnym wariantem tego materiału jest też coraz popularniejsze marmoleum.

Na koniec warto wspomnieć o posadzkach korkowych – również dobrym przykładzie wykorzystania naturalnego surowca we wnętrzach. Takie podłogi są ciepłe i miłe w dotyku, łatwe w pielęgnacji, a dodatkowo znakomicie wyciszają pomieszczenie.

Ściany w pełni naturalne

Okładziny ścienne to kolejny sposób na wprowadzenie odrobiny natury do mieszkania. Godne polecenia są np. nowoczesne wcielenia boazerii. Daleko jej do siermiężnych rozwiązań popularnych w poprzedniej epoce. Dziś drewno na ścianie jest lekkie optycznie i efektowne. Dostępne są różnorodne wzory drewna, można też je układać na wiele sposobów. Na przykład klasyczna jodełka przenosi się coraz częściej z posadzek właśnie na ściany. Inna opcja to bielona boazeria – od dawna popularna zwłaszcza w skandynawskich wnętrzach.

Jeśli chcemy skorzystać z naturalnych surowców na ścianie, powinniśmy pamiętać także o kamieniu i cegle. Ten pierwszy lepiej sprawdza się niż na podłodze, ponieważ jest znacznie mniej eksploatowany. Możemy też ciekawie bawić się fakturą i strukturą (np. 3D). Cegła z kolei wciąż nie traci swojej popularności, a zależnie od oprawy we wnętrzu może urzekać albo industrialną surowością, albo rustykalną przytulnością. Wspomniane okładziny znakomicie wypadają zwłaszcza na jednej ścianie – np. w salonie. Nie potrzebują żadnych dodatków dekoracyjnych, a same są świetną ozdobą wnętrza.

Oto inne pomysły na naturalne akcenty ścienne:

  • Okładzina korkowa – zapewnia sporą dozę przytulności i doskonale wygłusza wnętrze.
  • Tapety tekstylne – wybieramy te wykonane z naturalnych włókien (np. wełny i bawełny). Są nieco wymagające w pielęgnacji, jednak możemy zdecydować się na modele o dodatkowo zabezpieczonej powierzchni, tak by łatwo się je czyściło.
  • Zielone ściany – czyli zjawiskowe ogrody wertykalne. Odpowiednio zaprojektowane pielęgnują się niemal „same”. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie jest również ściana z mchu, której nie trzeba zasilać wodą.
Naturalne materiały we wnętrzach
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images

Modne meble i dodatki

W przypadku mebli i akcesoriów mamy jeszcze więcej możliwości korzystania z naturalnych surowców. Niepodzielnie króluje tu jednak drewno. Meble wykonane z tego litego są długowieczne, mogą nawet być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te wiekowe łatwo też odnowimy – np. bez problemu przemalujemy je na modny kolor. Meble drewniane są również uniwersalne stylistycznie. Znajdziemy odpowiednie zarówno do wnętrz nowoczesnych i skandynawskich, jak i klasycznych, prowansalskich czy rustykalnych. Drewno to także sprawdzony sposób na ocieplenie aranżacji w stylu industrialnym – świetnie wypada połączenie tego surowca z metalem czy cegłą.

Naturalne drewno stanowi wdzięczny materiał do kreatywnych zestawień. Można je łatwo komponować z kamieniem czy ceramiką. Powstają nawet meble drewniane z blatami wzbogaconymi o linoleum.

Naturalne materiały we wnętrzach
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images

W przypadku zarówno mebli, jak i dodatków warto również zwrócić uwagę na różnorodne naturalne tkaniny – zwłaszcza bawełnę, len oraz wełnę. Świetnie prezentują się chociażby tapicerki z nich powstające. A w przypadku detali i akcesoriów możliwości, jeśli chodzi o naturalne tkaniny, jest naprawdę dużo:

  • pledy, koce i narzuty;
  • dywany i wykładziny dywanowe;
  • firany oraz zasłony;
  • poszewki na poduszki dekoracyjne;
  • pościel.

Na koniec pamiętajmy o żywej zieleni. Fantastycznie ożywia wystrój, kreuje dobry mikroklimat, a wiele roślin ma świetne właściwości oczyszczające powietrze. Powinniśmy o tym pamiętać, zwłaszcza że stale borykamy się z problemem smogu.

Naturalnie od wejścia, czyli fokus na drzwi

Stolarka i skrzydła drzwiowe długo nie były traktowane jako pełnoprawny, a przede wszystkim bardzo ważny element wystroju. Tymczasem przecież właśnie od nich zaczynamy urządzanie wnętrz. Warto pamiętać, że drzwi o odpowiednio dobranej konstrukcji oraz dekorach wzorniczych pozwolą wprowadzić naturalne akcenty przy zachowaniu najwyższych parametrów użytkowych, w tym odporności na uszkodzenia. W ofercie marki DRE są ponadto dostępne modele drzwi okleinowanych naturalną okleiną, zabezpieczoną lakierem utwardzonym w technologii UV.

Drzwi DRE
Autor: DRE Drzwi PREMIUM heban marki DRE

Mamy do wyboru różne rozwiązania w tym zakresie, które świetnie wpisują się we wnętrza w wielu konwencjach stylistycznych, w tym m.in. takie jak:

  • prosta forma skrzydła z minimalistycznymi przeszkleniami (drzwi RIM i AURI);
  • wytworne modele z frezowaniem i opcjonalnymi przeszkleniami do wnętrz klasycznych (drzwi NESTOR);
  • elegancki minimalizm z możliwością malowania skrzydła na barwę ścian lub tapetowania i aż 34 kolory do wyboru (drzwi SARA ECO);
  • wysmakowane połączenie nowoczesności z klasycznym szykiem (drzwi PREMIUM).