Nie jest łatwo urządzić biało-czarne mieszkanie. 3 wskazówki, które ci w tym pomogą
Urządzając dom w bieli i czerni musimy bardzo dokładnie przemyśleć każdy element wystroju i wyposażenia, ponieważ mimo wielu zalet, biało-czarne wnętrza nie są najłatwiejsze w aranżacji. O czym pamiętać, planując biało-czarną aranżację domu? Podpowiadamy!
Dla kogo biało-czarne mieszkanie?
Biało-czarny wystrój wnętrz spodoba się na pewno osobom, które cenią sobie minimalizm i nowoczesność. Mimo że biel i czerń uznawane są za reprezentacyjne barwy stylu nowoczesnego, nie muszą się ograniczać tylko i wyłącznie do tego typu wnętrz.
Biało-czarny duet przez swoją uniwersalność i ponadczasowość doskonale odnajdzie się również w mieszkaniach w stylu klasycznym, a także skandynawskim (z dodatkiem drewna i delikatnych szarości).
Biel i czerń tworzą niezwykle szykowny kontrast, dlatego tak często spotkać je można w luksusowych i ekskluzywnych aranżacjach, zazwyczaj w towarzystwie złota i srebra.
Mimo wielu zalet, biało-czarne wnętrza nie są najłatwiejsze do urządzenia. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, planując biało-czarną aranżację domu czy mieszkania? Oto kilka naszych wskazówek.
Wyważona biel i czerń
Zachowanie odpowiednich proporcji między bielą i czernią to kwestia niezwykle istotna. Pamiętajmy, że kolor biały odbija światło, a więc potrafi dobrze rozświetlić wnętrze i optycznie je powiększyć. Z kolei czerń pochłania promienie słoneczne, a jej nadmiar w pomieszczeniu może je optycznie zmniejszyć i dać efekt przytłoczenia.
Dlatego, jeśli dysponujemy małym metrażem warto znaczną część przestrzeni pokryć bielą, natomiast czerń wykorzystać do mniejszych powierzchni czy mebli oraz dodatków. W ten sposób wnętrze będzie jaśniejsze i przestronniejsze.
Z kolei, gdy dysponujemy dużym mieszkaniem czy pomieszczeniem możemy śmiało zaaranżować je w czerni, dobierając elementy wyposażenia i dodatki w kolorze białym.
Od tego, jakie proporcje bieli i czerni wybierzemy, zależy jaki uzyskamy efekt we wnętrzu. Dobrym pomysłem jest również przemyślenie kwestii czysto praktycznych. Na przykład białe blaty w kuchni mogą być trudniejsze w utrzymaniu czystości, podobnie jak czarna podłoga, na której widać każdą drobinkę kurzu i smugę.
Gra odcieniami
Urządzając biało-czarne mieszkanie warto skorzystać z bogactwa odcieni, jakie oferują te dwa kolory. Dobierając zarówno ciepłe, jak i chłodne odcienie bieli i czerni możemy stworzyć naprawdę oryginalne i ciekawe aranżacje.
Jeśli chcemy nieco złagodzić mocny kontrast czystej bieli i czerni, warto połączyć ze sobą kilka innych odcieni, np. przybrudzoną biel z czernią z dodatkiem szarości.
Przełamanie kontrastu
Sam duet bieli i czerni sprawdza się we wnętrzach doskonale. Oczywiście, o ile jesteśmy w stanie dobrze dobrać proporcje.
Jeśli obawiamy się, że biało-czarne kontrasty będą prezentować się zbyt monotonnie we wnętrzu lub że przytłoczą wystrój danego pomieszczenia, świetnym pomysłem będzie przełamanie ich innymi kolorami.
Ale uwaga! Nadmiar intensywnych kolorów w towarzystwie bieli i czerni może dać efekt odwrotny – chaosu. Warto więc ograniczyć się do mniejszych obszarów lub elementów w mocnych kolorach.
Bezpieczną opcją są również subtelne pastele, które nigdy nie będą dominować we wnętrzu. Jeśli z kolei zależy nam na podkreśleniu eleganckiego charakteru pomieszczenia, wybierzmy dodatki w kolorze złota lub srebra.
O ciepłą i przytulną atmosferę w mieszkaniach biało-czarnych zadba drewno, a także surowa cegła, na przykład w czerwonym kolorze.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by monotonię biało-czarnych elementów przełamać ciekawymi fakturami i kształtami, np. pasami, kołami czy innymi motywami geometrycznymi.