Nowoczesne listwy przypodłogowe: PCV, MDF czy drewniane? Jaka listwa przypodłogowa do jakiego wnętrza?

2025-01-07 9:14

Listwy przypodłogowe to ważny element aranżacji wnętrza. Do niedawna stosowano listwy przypodłogowe wykonane z tego samego materiału co posadzka. Dziś jednak mamy więcej możliwości. Sprawdź, jak dobrać listwy przypodłogowe do stylu wnętrza, poznaj wady i zalety poszczególnych materiałów.

Spis treści

  1. Listwy przypodłogowe, ważny element wnętrza
  2. Do czego dobiera się listwy przypodłogowe?
  3. Listwa przypodłogowa drewniana
  4. Listwa przypodłogowa MDF
  5. Listwa przypodłogowa poliuretanowe
  6. Listwa przypodłogowa metalowa, stalowa, aluminiowa
  7. Listwa przypodłogowa PVC
  8. Listwa przypodłogowa elastyczna, idealna na krzywe ściany
  9. Listwy przypodłogowe szklane
  10. Listwy przypodłogowe: wysokość i profil
  11. Jaka listwa przypodłogowa do jakiego wnętrza?
  12. Listwy przypodłogowe PCV, drewniane, aluminiowe, elastyczne. Galeria zdjęć
  13. Nowoczesne podłogi do salonu. Co na podłogę zamiast paneli? Jakie podłogi są teraz modne?

Listwy przypodłogowe, ważny element wnętrza

Listwy przypodłogowe mają swoje funkcje estetyczne i praktyczne. Zazwyczaj zwracamy uwagę tylko na estetykę, ale każdy, kto chociaż raz widział położony parkiet lub wykładzinę dywanową, zanim całość wykończono cokołami, już wie, po co wynaleziono listwy przypodłogowe. Zasłaniają one bowiem brzydką i nierówną dylatację pomiędzy ścianą a podłogą oraz chronią dolną część ściany przed zabrudzeniem (podczas mycia podłogi) i uszkodzeniami.

Estetyka cokołów zależy od materiału, z którego są wykonane, wysokości, koloru i przekroju. Dodatkową zaletą listew przypodłogowych jest to, że przy ich pomocy możemy połączyć różne rodzaje posadzek w tej samej, otwartej przestrzeni.

Warto pamiętać: nigdy nie łączymy różnych rodzajów listew we wnętrzu! To po prostu nie wygląda dobrze.

Do czego dobiera się listwy przypodłogowe?

Najbezpieczniej jest dopasować rodzaj i kolor listew przypodłogowych do jednej z posadzek występujących we wnętrzu lub też do innego elementu wnętrza, np. do stolarki drzwiowej.

Jeśli mamy na przykład do czynienia z posadzką z żywicy i parkietem, możemy zdecydować się na listwy przypodłogowe w kolorze wylewki żywicznej. W tym celu stosujemy listwy wykonane z krawędziaków lub kantówek drewnianych (do kupienia na metry w każdym markecie budowlanym) i malujemy je na kolor identyczny z posadzką. Dobranie odpowiedniego odcienia nie stanowi problemu, gdyż w tym celu możemy posłużyć się zunifikowanym systemem palet kolorystycznych, np. RAL.

W ten sam sposób postępujemy, gdy kolor i rodzaj cokołu decydujemy się dopasować do stolarki drzwiowej. Warto jest dopilnować, aby grubość listwy przypodłogowej w tym przypadku była mniejsza niż grubość opaski drzwiowej - miejsca styku tych elementów będą lepiej wyglądać.

Tego typu listwy przypodłogowe - drewniane, malowane na kolor złamanej bieli, bardzo dobrze współgrają z dechami, parkietem, kaflami. Pasują zarówno do wystroju nowoczesnego, jak i klasycznych wnętrz, bardzo dobrze sprawdzają się w kontraście do ciemniejszej ściany.

Listwa przypodłogowa drewniana

Listwy przypodłogowe drewniane są eleganckie, trwałe, ale dosyć drogie. Listwy przypodłogowe drewniane dopasowujemy kolorystycznie do podłogi drewnianej. Najlepiej zamawiać je u producenta parkietu. Listwy drewniane możemy kupić z materiału surowego, lakierowanego lub fornirowane. Cokoły drewniane również pasują do wykładziny dywanowej.

Montując listwy przypodłogowe wykonane z drewna, należy zwrócić uwagę na sposób ich łączenia na długości, gdyż na pewno nie uda nam się dopasować listwy w jednym odcinku do długości każdej ze ścian.

Trzeba wziąć pod uwagę właściwości drewna - podatność na kurczenie się i rozciąganie w zależności od temperatury i wilgotności panującej w mieszkaniu. Aby uniknąć powstawania szczelin na łączeniach listew, poszczególne odcinki listew docinamy pod kątem 45⁰, a nie pod kątem prostym w stosunku do ściany.

Listwa przypodłogowa MDF

Listwy przypodłogowe z MDF to modele wysokiej jakości, dające wiele możliwości kolorystycznych, jeśli chodzi o wykończenie wnętrza. Najczęściej kupujemy listwy z MDF-u lakierowane w jednym z kilkunastu odcieni bieli (z palet RAL lub NCS). Cokoły z MDF-u są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wpisują się w styl nowoczesny, minimalistyczny, nowoczesną klasykę (idealne połączenie to listwy przypodłogowe z MDF-u i drzwi w tym samym kolorze) i oczywiście w styl klasyczny w połączeniu ze sztukaterią pod sufitem i panelami ściennymi.

Jedyną wadą białych listew podłogowych jest to, że najszybciej widać na nich kurz. Może ich cena nie jest najniższa, ale rekompensuje nam to największy wybór wysokości i profilu. Łatwo dopasowują się do ściany.

Listwa przypodłogowa poliuretanowe

Listwy przypodłogowe poliuretanowe dostępne są przede wszystkim w kolorze białym, idealne do samodzielnego malowania – możliwe są zmiany koloru podczas każdego remontu. Są wyjątkowo sprężyste, dopasowują się do wszelkich krzywizn ściany.

Poliuretan pozwala na bogate profilowanie listew, trzeba jednak uważać, by nie przesadzić. Estetyka to jedno, ale niewygoda podczas czyszczenia takich listew to drugie.

Listwa przypodłogowa metalowa, stalowa, aluminiowa

Listwy przypodłogowe metalowe, stalowe i aluminiowe najczęściej występują w swoim naturalnym wybarwieniu – srebrnym. Pasują do stylu nowoczesnego i minimalistycznego. Sprawdzą się w pokoju dziennym, holu, kuchni, pokoju nastolatka, nawet w gabinecie.

Listwy przypodłogowe aluminiowe pięknie wyglądają z ciemnym drewnem orzecha amerykańskiego, szarego dębu lub parzonej akacji. Są wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Listwy aluminiowe są najtańsze spośród listew metalowych. Te ze stali nierdzewnej są znacznie droższe.

Listwa przypodłogowa PVC

Listwy przypodłogowe PVC – ich zdecydowaną zaletą jest taka ilość kolorów jak paneli podłogowych. Także ich cena jest zdecydowanie przystępna. Dlatego w ostatnich latach zaczęły się cieszyć ogromna popularnością. Słabą stroną cokołów z PCV jest sposób ich łączenia w narożnikach. Wymagają specjalnych nakładek (łączników).

Listwa przypodłogowa elastyczna, idealna na krzywe ściany

Taka listwa przypodłogowa sprawdzi się na nierównych, zaokrąglonych ścianach, ale również kolumnach czy półkolumnach ozdobnych we wnętrzach. Dzięki swoim właściwościom  idealnie przylega do ściany.

Modne podłogi. Galeria zdjęć

Listwy przypodłogowe szklane

Pojawiły się też listwy przypodłogowe szklane – czyli ze znanego z kuchni lacobelu. Listwy podłogowe szklane ze względu na wysoką cenę i niską odporność na uszkodzenia mechaniczne są montowane bardzo rzadko. Sprawdzają się w łazienkach, ładnie uzupełniają ściany bez płytek, tworząc razem spójną całość.

Listwy przypodłogowe: wysokość i profil

Jeśli zdecydowaliśmy o materiale, następnym krokiem jest wybór profilu i wysokości. Zależą one od stylu naszego mieszkania i jego wysokości. Im mieszkanie wyższe, tym wyższe mogą być listwy przypodłogowe. Obecnie, w mieszkaniach o wysokości 2,70, montuje się cokoły wysokości 6-7 cm. Są to najlepsze proporcje. Podkreślają wysokość pomieszczeń, nie zaburzając optycznej harmonii.

W starym budownictwie albo w apartamentach w stylu klasycznym znakomicie wygląda połączenie wysokich, profilowanych cokołów wykonanych z MDF-u z takimi samymi panelami ściennymi tworzącymi klasyczną białą boazerię.

W niskich wnętrzach – wys. ok. 2,40 m, sprawdzą się natomiast drewniane listwy w formie ćwierćwałków. Spełnią swoje funkcje przede wszystkim praktyczne, zasłaniając dylatację i chroniąc ściany przed zabrudzeniami, nie wybijając się jednocześnie na pierwszy plan w aranżacji wnętrza.

Wysokości listew przypodłogowych wahają się zatem od ok. 3 cm do nawet 15 cm. Niektórzy producenci doliczają dodatkowe opłaty do cokołów o wysokości ponad 10 cm, warto to sprawdzić, robiąc zamówienie. Im wyższa listwa, tym ciekawszy może być profil. Listwy w stylu nowoczesnym są zazwyczaj proste, zakończone prosto lub lekko zaokrąglone. Listwy w stylu klasycznym mają najczęściej ozdobnie frezowaną górną część.

Jaka listwa przypodłogowa do jakiego wnętrza?

  • Styl klasyczny i nowoczesna klasyka — lubi wysokie, frezowane listwy z białego MDF-u i poliuretanu. Łatwo do nich dobrać sztukaterię, czyli listwy sufitowe – gzymsy, panele ścienne oraz ozdobne listwy, pilastry, rozety, obudowy kominków itp. Białe listwy przypodłogowe z MDF-u połączone z taką też stolarką drzwiową stanowią eleganckie i stylowe, a przede wszystkim spójne wykończenie całego mieszkania. Białe listwy przypodłogowe pozwalają nam też na dobieranie ciemnych ścian do ciemnych podłóg, ponieważ biały kolor ładnie je optycznie rozdziela. Do wnętrz w stylu klasycznym pasują oczywiście też drewniane cokoły, ale wtedy nie osiągniemy tak spektakularnego efektu jak w przypadku cokołów z białego MDF-u.
  • Styl rustykalny – to cokoły drewniane, raczej niskie, W tych wnętrzach zazwyczaj i tak jest dużo drewna.
  • Styl nowoczesny – tu mamy największe pole do popisu i największy wybór. Do stylu nowoczesnego pasują cokoły drewniane, z białego MDF-u, metalowe i szklane. Wybieramy tu proste profile i oczywiście im wnętrze wyższe, tym wyższe profile. Profile z MDF-u i metalowe ładnie połączą nam w otwartej przestrzeni różne rodzaje posadzek: z drewna, kamienia, ceramiki i żywicy – pamiętamy tu o zasadzie niełączenia różnych listew przypodłogowych w tej samej otwartej przestrzeni bez względu na to, ile jest tam materiałów na posadzkach. Zawsze wtedy decydujemy się na jeden rodzaj cokołów.
  • Styl glamour – to przede wszystkim listwy z białego MDF-u i poliuretanu. Czasem też ładnie wyglądają tu listwy ze stali nierdzewnej.
  • Styl minimalistyczny – to proste listwy z białego MDF-u, stali nierdzewnej i aluminium oraz drewniane. Im wyższe, prostsze i gładsze, tym lepiej.
  • Styl vintage – to listwy przypodłogowe proste drewniane i z białego MDF-u. Pamietajmy o tym, żeby listwy stanowiły harmonijne połączenie ze stolarką drzwiową.

Listwy przypodłogowe PCV, drewniane, aluminiowe, elastyczne. Galeria zdjęć

Nowoczesne podłogi do salonu. Co na podłogę zamiast paneli? Jakie podłogi są teraz modne?