Obudowa kominka: jak obudować kominek?
Kamienna obudowa kominka? Czy raczej wkład kominkowy obudowany cegłami? Z gzymsem czy bez? Nieodłącznym elementem kominka jest jego obudowa. To ona decyduje o jego wyglądzie, a także o tym, czy pasuje on do stylu aranżacji pomieszczenia, w którym się znajduje. Jeśli nie wiesz, czym obudować wkład kominkowy, sprawdź, jakie rodzaje obudów kominków masz do wyboru!
Autor: Sylwester Rejmer
Paleniska z portalem kominkowym w formie gzymsu prezentują się pięknie w aranżacjach klasycznych i romantycznych, podobnie jak wkłady kominkowe obudowane cegłą. A może dwa w jednym?
Spis treści
- Jak obudować kominek? Polecamy kamień!
- Obudowa kominka w różnych stylach
- Kominki i biokominki: GALERIE ZDJĘĆ
Wybierając materiał na obudowę kominka, a także decydując o formie, jaką ma ona przyjąć, warto kierować się przede wszystkim tym, czy efekt końcowy będzie współgrał aranżacyjnie z resztą wystroju pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Inne rodzaje obudów kominków sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych, a inne we wnętrzach klasycznych.
Jak obudować kominek? Polecamy kamień!
Kamień to jeden z najpopularniejszych materiałów, którymi obudowuje się kominki. I nic dziwnego – kamienna obudowa kominka wygląda niezwykle estetycznie i elegancko, a do tego pasuje właściwie do każdego stylu aranżacji wnętrz. Plusem jest również to, że do wykończenia kominka możesz wykorzystać dowolny rodzaj kamienia. Wkład kominkowy najłatwiej jest obudować kamieniami miękkimi (marmur czy wapień), ale coraz częściej używa się do tego takich rodzajów kamienia jak granit czy łupek.
Zobacz też: Granit we wnętrzach - solidny materiał wykończeniowy >>>
W tym sezonie do łask wrócił marmur, który dostępny jest w różnorodnych odcieniach - od bieli przez łagodną szarość, róż aż po zieleń. Warto więc zdecydować się na obudowę kominka marmurową, która jest ponadczasowo elegancka. Do nowoczesnego wystroju wprowadzi łagodny, naturalny rysunek kamienia, a w klasycznym - klimat pałacowy.
Nasz pomysł: nawet jeśli w salonie nie ma kominka, można wykorzystać marmurowy portal kominkowy jako ciekawą dekorację. W środku warto umieścić świece i inne klimatyczne dekoracje.
Nie przegap: Trendy wnętrzarskie - ponadczasowy marmur >>>
Obudowa kominka w różnych stylach
W nowoczesnych aranżacjach sprawdzają się również pozbawione jakichkolwiek ozdób, wtapiające się optycznie w ścianę kominki. Efekt taki osiągniesz, malując bazową obudowę kominka (wykonaną z płyt g-k lub specjalnych płyt kominkowych) farbą w tym samym kolorze co ściana kominkowa.
Paleniska z portalem kominkowym w formie gzymsu prezentują się pięknie w aranżacjach klasycznych i romantycznych, podobnie jak wkłady kominkowe obudowane cegłą. Jeśli pociąga cię styl eklektyczny, tego rodzaju obudowę kominka możesz wprowadzić także do ultranowoczesnej aranżacji wnętrza.
W swojskich i rustykalnych wnętrzach sprawdzają się również kominki imitujące piec kaflowy – obudowane kaflami. Obudowy kominków wykonywane są także z drewna (pasują zarówno do pomieszczeń w nowoczesnym stylu, jak i klasycznych aranżacji) i staroświeckiego żeliwa. Jeśli gra w tobie artystyczna dusza, oklej obudowę kominka tapetą z wyrazistym wzorem!
Kominki i biokominki: GALERIE ZDJĘĆ
Prawdziwy kominek w salonie, a może nowoczesny biokominek? Każde z tych rozwiązań ma mnóstwo zalet. Zobacz, jak prezentują się we wnętrzach.
Autor: agencjafree/living4media
Wzorowany na stylu angielskim marmurowy ekran kominkowy zestawiono z towarzystwem klasyków skandynawskiego designu lat 60. - regałami String. Pikowana sofa w odcieniu popielatej szarości koresponduje z szarością marmuru, naturalny kolor deskowanej podłogi - z drewnem na kultowej meblościance. Zestawienie starego z nowym, zawsze jednak wysokiej jakości.
Autor: materiały prasowe Kratki
Autor: North & South Home
Kominek w jasnym, skandynawskim wnętrzu.