Od czego zależy cena mieszkania? Lokalizacja, powierzchnia i...
Niezależnie od tego, czy szukamy wymarzonego mieszkania, czy też chcemy sprzedać swoją nieruchomość, musimy mieć świadomość, jakie czynniki wpływają na ceny mieszkania. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej ustalić, czy kwota, za jaką chcemy kupić lub sprzedać lokum, jest dla nas korzystna.
Spis treści
- Lokalizacja a cena mieszkania za m²
- Czy rok budowy wpływa na cenę mieszkania?
- Układ mieszkania a jego cena
- Balkon, taras, a może ogródek?
Lokalizacja a cena mieszkania za m²
Pierwszym i chyba najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest jego lokalizacja. Inaczej kształtują się bowiem ceny nieruchomości w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, a inaczej w mniejszych, np. w Wałbrzychu czy Radomiu.
Spoglądając dalej, widzimy, że nie bez znaczenia są także dzielnice poszczególnych miast – czy są uznawane za prestiżowe i bezpieczne oraz jak blisko centrum się znajdują.
Istotne jest również bezpośrednie otoczenie budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Na plus działa sąsiedztwo sklepów, węzłów komunikacyjnych czy parków, niekorzystne może być natomiast położenie blisko cmentarza lub wysypiska śmieci.
Typ budynku. Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty na pewno będzie kosztowało mniej niż takie samo lokum w kamienicy lub budynku wielorodzinnym. Liczy się tu bowiem zarówno trwałość materiałów, z jakich powstał budynek, ale i różnice estetyczne, które są dla nas nie bez znaczenia. Cena mieszkania będzie więc z pewnością zależała od typu budynku, w jakim się ono znajduje.
Standard mieszkania. Cena mieszkania w stanie deweloperskim na pewno będzie niższa niż tego wykończonego pod klucz. Jednak najczęściej na rynku można spotkać mieszkania przeznaczone do remontu lub przynajmniej odświeżenia. W przypadku standardu mieszkania cena może okazać się kluczowa – musimy pamiętać, że decydując się na kupno lokalu do wykończenia, potrzebne nam będą dodatkowe środki. Z drugiej strony zyskamy możliwość zaaranżowania go zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Autor: Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling/Pion Poziom
To wnętrze tchnie optymizmem. Jasny i przytulny wystrój zwraca uwagę ciekawymi detalami i swobodnym charakterem. Jasny przestronny salon połączono z kuchnią. Pani domu lubi piec ciasta i gotować. Zależało jej na kuchni urządzonej w klasycznym stylu. Takiej, w której mogłaby się poczuć jak kiedyś w domu babci.
Czy rok budowy wpływa na cenę mieszkania?
Tak, w szczególności, jeśli chcemy kupić lub sprzedać mieszkanie w bloku z wielkiej płyty. Musimy bowiem pamiętać, że trwałość tego typu budynków jest mocno ograniczona. Znaczenie mają tu również aspekty oszczędnościowe. Wybierając mieszkanie w nowym budownictwie, możemy liczyć na nowoczesne technologie stawiania budynków, które pozwalają chociażby ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem mieszkania.
Czynsz i opłaty eksploatacyjne. Cena mieszkania powinna być również podyktowana wysokością comiesięcznego czynszu należnego wspólnotom mieszkaniowym oraz szacowanymi miesięcznymi opłatami związanymi z użytkowaniem lokalu. W tym pierwszym przypadku kwota jest stała, w drugim zaś zależy indywidualnie od lokatorów. Jednak przedstawienie rachunków nabywcy może mu pomóc zobrazować sobie przyszłe koszty utrzymania.
Autor: Jakub Dziedzic (Wnętrza Kraków)
Zafascynowany kulturą i sztuką Dalekiego Wschodu właściciel pragnął, by wnętrze odzwierciedlało jego pasję. W przestrzeni wypoczynkowej stanęła lampa podłogowa Ginger, Marset. W atmosferę Kraju Kwitnącej Wiśni doskonale wpisały się także lampy Vibia marki Flamingo, wiszące nad stołem w jadalni. Dodatkowo w całym mieszkaniu zamiast tradycyjnych firan czy zasłon projektanci zastosowali panele okienne w stylu japońskim.
Piętro i winda. Mieszkania znajdujące się na wysokich piętrach najczęściej mogą pochwalić się wspaniałym widokiem z okien. Z drugiej jednak strony mogą okazać się nieatrakcyjne, jeśli w budynku nie ma windy – ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych.
Z kolei cena mieszkania zlokalizowanego na parterze, choć łatwo dostępnego dla osób w każdym wieku, może być niższa – przechodnie migający za oknami mogą skutecznie zniechęcić do zakupu takiego lokalu.
Układ mieszkania a jego cena
Bardzo wiele zależy od układu mieszkania. Czasami bowiem może się okazać, że dobrze zagospodarowane 50 m² jest atrakcyjniejsze od większego, np. 60-metrowego lokalu, w którym zbyt dużo miejsca zajmują ciągi komunikacyjne, a pomieszczenia są wydzielone nierównomiernie. W takim przypadku cena mieszkania za metr będzie wyższa w mniejszej nieruchomości.
Balkon, taras, a może ogródek?
Każdy z nas z pewnością chce mieć w swoim mieszkaniu miejsce do relaksu, najlepiej na świeżym powietrzu. Balkon, taras, a w wyjątkowych przypadkach również ogródek są elementami, które, choć same nie zaliczają się do metrażu lokalu, stanowią dodatek zdecydowanie podwyższający jego wartość.
Jeśli kupujemy lub sprzedajemy mieszkanie, koniecznie weźmy pod uwagę powyższe aspekty. Dzięki nim nie damy się oszukać nieuczciwym kontrahentom, ale też łatwiej ustalimy osiągalną dla nas kwotę kupna nieruchomości.
Autor: Jukub Dziedzic/wnetrzakrakow.pl
Właścicielom zależało na dużym salonie połączonym z jadalnią oraz jasnej kuchni, którą w razie potrzeby mogliby oddzielić od strefy dziennej. W tym celu zastosowano przesuwne, szklane drzwi.
Autor: Dariusz Majgier
W części wypoczynkowej centralnym punktem jest szary narożnik. Obok niego znajduje się oryginalny stolik kawowy z kamiennym blatem w kolorze ciemnej szarości. W podobnej tonacji utrzymany jest fotel wypoczynkowy, który stoi w rogu pokoju. Kontrapunktem dla antracytowej ściany telewizyjnej jest biała szafka pod telewizor. Całość doskonale dopełnia minimalistyczne oświetlenie w postaci reflektorów w suficie, a długie do ziemi zasłony w szarej barwie podkreślają niepowtarzalny klimat tej części mieszkania.