Odbiór mieszkania: porady. Część 1: ściany, podłogi, sufity
Odbiór mieszkania: porady. Podpowiadamy, jak samodzielnie przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania. Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera, co wziąć ze sobą na odbiór, jakie zgłaszać usterki? W 1 części opisujemy jak sprawdzić ściany, podłogi oraz sufity!
Spis treści
- Odbiór mieszkania: co wziąć ze sobą?
- Odbiór mieszkania: co sprawdzić na początku?
- Odbiór mieszkania: sprawdzenie ścian
- Oryginalne wystroje mieszkań (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)
- Odbieranie mieszkania od dewelopera (ZOBACZ WIDEO)
Najlepiej jeśli na odbiór mieszkania możemy zabrać doświadczonego inspektora nadzoru budowlanego, inżyniera lub firmę remontową, która będzie wykańczać nasze mieszkanie. Jeśli jednak decydujemy się przeprowadzić odbiór techniczny nowego mieszkania samodzielnie - nic straconego, przygotujmy się jednak starannie.
Czytaj też: Renowacja kamienia. Usuwamy plamy, rysy, zmatowienia z marmuru, granitu
Odbiór mieszkania: co wziąć ze sobą?
Zanim wybierzemy się na odbiór mieszkania od dewelopera, zapoznajmy się wcześniej z normami o wymaganiach i badaniach przy odbiorze. Przed oficjalnym odbiorem technicznym mieszkania warto przeprowadzić samodzielne oględziny, najlepiej reż z fachową pomocą. Bez presji czasu łatwiej wtedy dokładnie obejrzeć lokal. Na właściwy odbiór mieszkania umawiamy się zawsze w ciągu dnia, gdy jest widno, aby można było zauważyć wszelkie usterki, nierówności i niedociągnięcia.
Mimo to warto wziąć ze sobą mocną latarkę, żebyśmy mogli skontrolować np. ciemną łazienkę. Zaopatrzeni musimy być także w jak najdłuższą miarkę lub elektroniczny dalmierz, duży kątownik oraz jak najdłuższą poziomnicę. Przydatna jest również długa na co najmniej 2 m metalowa listwa. Zabierzmy ze sobą na odbiór techniczny mieszkania koniecznie projekt oraz umowę.
Zobacz też: Jak urządzić salon w nowym mieszkaniu? Dwie redakcje urządzają salon! Sprawdź efekty stylizacji!
Odbiór mieszkania: co sprawdzić na początku?
Odbiór techniczny mieszkania rozpoczynamy od obmiarowania każdego pomieszczenia, sprawdzając czy mieszkanie zostało wybudowane zgodnie z projektem, pamiętając o podanym w umowie dopuszczalnym marginesie błędu. Istotne są wszelkie wnęki - podczas odbioru skontrolujmy zwłaszcza te, które w projekcie były przewidziane na standardową głębokość 60 cm. Jeśli będą płytsze – konieczne będzie wykonanie zabudów meblowych na wymiar, co znacznie podniesie koszty wykończenia nowego mieszkania. Wykonując odbiór mieszkania zwróćmy uwagę na wymiary innych newralgicznych miejsc przewidzianych np. na postawienie pralki, wanny, brodzika, szaf itp. Tu brak paru centymetrów może skutkować koniecznością przestawiania ścian czy przeprojektowywania wnętrz.
Nie przegap: Wybieramy styl nowego mieszkania: klasyczny i glamour
Odbiór mieszkania: sprawdzenie ścian
Następnie podczas odbioru sprawdzamy, czy wszystkie ściany są proste przykładając poziomnicę bądź poziomnicę z listwą (kontrolujmy przykładając poziomnicę także po przekątnej ściany – tak łatwiej będzie nam wychwycić nierówności na większej powierzchni). Pamiętajmy, żeby w miarę możliwości w ten sam sposób sprawdzić powierzchnię podłóg i sufitów. Szczególną uwagę podczas dokonywania odbioru mieszkania od dewelopera powinniśmy zwrócić na narożniki (w przypadku ścian czy są zachowane kąty proste, podłóg – brak wzniesień posadzki w tych miejscach) oraz wszelkie nadproża okienne (czy jest zachowana ta sama odległość do sufitu - w przeciwnym razie będziemy mieli później problem by zamocować np. karnisz i zasłony o równej długości). Jeśli na etapie budowy wyburzane były ścianki działowe, dokładnie sprawdźmy podłogę w tych miejscach – nierówności znacznie utrudnią układanie posadzki. Na koniec odbioru technicznego mieszkania skontrolować należy powierzchnię tynku. Nierówności najłatwiej jest wychwycić oświetlając ściany silnym światłem sztucznym z bliskiej odległości. Podczas odbioru mieszkania zgłosić powinniśmy wszystkie pęknięcia, zarysowania, a także ewentualne ślady wilgoci. Pamiętajmy, że przy odbiorze nie należy się spieszyć. Usterki, które wychwycimy, deweloper może szybko usunąć lub czasem udzielić nam dodatkowego rabatu na zakup nowego mieszkania.
Czytaj też: Odbiór techniczny mieszkania cz. 2 - okna i drzwi
Odbiór techniczny mieszkania cz. 3 - sprawdzamy instalacje
Odbiór techniczny mieszkania cz. 4 - części wspólne
Oryginalne wystroje mieszkań (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)
Potrzebujesz inspiracji na stworzenie wyjątkowego wnętrza? Zobacz ciekawe aranżacje w galeriach zamieszczonych poniżej!
Autor: archiwum
Jasna kolorystyka i tiulowe zasłony w oknach sprawiają, że salon wydaje się większy. Na podłodze położono dębowe deski.Projekt wnętrz: Alina BadoraZdjęcia: Robert Czaja
Autor: materiały prasowe
Kuchnia została połączona z salonem, tak by mogła powstać spora strefa dzienna. Nad stołem, na toczonych nogach w starym stylu, wiszą minimalistyczne lampy z kloszami z betonu. Kanapa ma nowoczesną formę, a pod sufitem zamontowane zostały ozdobne listwy sztukateryjne.
Autor: Marcin Grabowiecki
Meble na skośnych nóżkach i ściana w odcieniu oliwkowomusztardowym - kwintesencja retro!
Odbieranie mieszkania od dewelopera (ZOBACZ WIDEO)
Jak odbiór mieszkania wygląda w praktyce? Zobacz wideo!