Odbiór techniczny mieszkania: części wspólne. Przeprowadzamy samodzielny odbiór mieszkania cz. 4
Wykonując odbiór techniczny mieszkania nie zapomnijmy o przynależnej do niego komórce lokatorskiej/piwnicy, miejscu w hali garażowej oraz częściach wspólnych. W naszym poradniku podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas samodzielnie przeprowadzonego odbioru technicznego mieszkania - część 4.
Przy odbiorze technicznym mieszkania nie zapomnijmy o przynależnej do niego komórce lokatorskiej/piwnicy, miejscu w hali garażowej oraz częściach wspólnych. Tu musimy zapoznać się z zapisem w umowie – kto zobowiązany jest do jego wykonania. Elementy wspólne najczęściej stanowią odrębną część odbioru technicznego mieszkania, którą zajmuje się zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub całej nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że nikt tak nie zadba o to tak, jak my sami i nawet jeśli nie my mamy dokonać odbioru technicznego mieszkania, to jako użytkownik mamy prawo wnosić swoje uwagi. Przed dokonaniem ostatecznego odbioru technicznego mieszkania nasze uwagi w sprawie powierzchni wspólnych będą miały znacznie większą siłę argumentacji niż po podpisaniu protokołów, kiedy bardziej jesteśmy już zdani na dobrą wolę dewelopera.
Sprawdź też:
Odbiór techniczny mieszkania: ściany, podłogi, sufity >>>
Odbiór techniczny mieszkania: okna i drzwi >>>
Odbiór techniczny mieszkania: instalacje >>>
Odbiór techniczny mieszkania: na co zwrócić uwagę?
Miejsce parkingowe oraz komórkę lokatorską dokładnie wymierzamy i tak jak w przypadku mieszkania uwzględniamy dopuszczalne w umowie różnice metrażu oraz sprawdzamy jakość wykonania i zastosowane materiały. Podpowiedzi jak to zrobić są w pierwszej części cyklu. W przypadku miejsca parkingowego oceniamy łatwość i bezpieczeństwo wjazdu/wyjazdu. Jeśli mamy zastrzeżenia możemy wnioskować o umieszczenie dodatkowego lustra polepszającego widoczność bądź o oznakowanie ostrzegawczymi naklejkami narożników słupów (koszt niewielki, warto uzyskać zgodę w najgorszym wypadku na samodzielne ich naniesienie - znacząco minimalizujemy wtedy ryzyko otarcia auta).
Zwróćmy uwagę na części wspólne budynku czy zostały wykonane zgodnie z projektem i starannie, szczególnie na te, które bezpośrednio nas dotyczą i będziemy je codziennie użytkować, a więc od począwszy od korytarzy, klatki schodowej, windy poprzez hol wejściowy (czy drzwi wejściowe nie trzaskają), elewację (szczególnie np. wykończenie zewnętrzne naszego balkonu) po otoczenie - nawierzchnie zewnętrzne, altany śmietnikowe, ogrodzenie, elementy małej architektury (ławki, kosze), place zabaw czy zieleń. Jeśli mamy małe dzieci szczególnie dokładnie przyjrzyjmy się miejscu zabaw - czy jest bezpieczne, dokładnie wykonane bez pozostawienia ostrych elementów, czy piaskownice są zabezpieczone przed zwierzętami itp.
Po samodzielnym sprawdzeniu wszystkich tych elementów własne mieszkanie odbierzemy na pewno przekonani, że nie przeoczyliśmy niczego, na co mieliśmy wpływ.