ODBIÓR TECHNICZNY MIESZKANIA: okna i drzwi. Radzimy jak go samodzielnie przeprowadzić. Część 2
Po pierwszym etapie odbioru technicznego nowego mieszkania, czyli sprawdzeniu ścian, tynków, podłóg i sufitów, czas na stolarkę. Podpowiadamy, jak samodzielnie przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania. Radzimy jak zgłaszać usterki. W części 2: odbiór techniczny mieszkania: okna i drzwi.
Spis treści
Po pierwszym etapie odbioru technicznego nowego mieszkania (czytaj tutaj: Odbiór techniczny mieszkania - część 1) czas na stolarkę.
Odbiór techniczny mieszkania zaczynamy od sprawdzenia użytych materiałów (czy są zgodne z tymi zapisanymi w umowie) oraz skontrolowania wymiarów poszczególnych otworów, kierunku otwierania drzwi oraz czy otwarte skrzydła okien/drzwi i klamki nie kolidują z planowaną zabudową wnękową. Poziomnicą musimy sprawdzić czy poszczególne skrzydła trzymają pion.
Odbiór techniczny mieszkania: w dobrym świetle
Odbiór techniczny mieszkania przeprowadzany w ciągu dnia ma duże znaczenie przy sprawdzaniu stolarki. Światło dzienne umożliwi nam łatwiejsze wychwycenie wszystkich rys, ubytków i trwałych zabrudzeń. Nie koncentrujmy się jednak tylko i wyłącznie na szybach – skontrolujmy także ramy okienne i parapety. Te elementy bardzo łatwo mogły zostać uszkodzone przez wykonawcę podczas montażu czy obróbki sąsiadujących ścian, jeśli nie zostały odpowiednio wcześniej zabezpieczone. To samo dotyczy drzwi – sprawdzamy zarysowania i załamania. Uwaga na szyldy i klamki - zabrudzenia zaprawą najprawdopodobniej zostawią trwałe plamy. Ruchome elementy otwieramy i zamykamy kilkukrotnie – sprawdzając nie tylko czy mechanizmy łatwo działają, ale również czy przy pełnym otwarciu poszczególne elementy nie trą o siebie.
Pamiętajmy, że poziom podłogi podniesie się przy pracach wykończeniowych. Jeśli okna lub drzwi balkonowe mają opcję rozszczelniania, uchylania, jego stopniowania czy blokady otwarcia należy sprawdzić także te ustawienia. Popatrzmy na wykończenia styków ościeżnic ze ścianami. Przy sprawdzaniu okien nie zapomnijmy i sprawdźmy spadki parapetów zewnętrznych i wewnętrznych (spadki powinny być odpowiednio na zewnątrz i do wewnątrz) oraz czy otwory odwadniające nie są zatkane.
Odbiór techniczny mieszkania: sprawdź szczelność
Stara metoda sprawdzania szczelności okien/drzwi polega na włożeniu paska papieru pomiędzy ościeżnicę a skrzydło, a następnie próbie wyciągnięcia go przy zamkniętym elemencie (jeśli jest szczelny, nie powinniśmy dać rady wysunąć paska) lub zbliżeniu zapalniczki – jeśli płomień zacznie się odchylać znaczy to, że jest przepływ powietrza.
Na koniec pamiętajmy o certyfikacie - jeśli drzwi miały być antywłamaniowe lub z atestami powinniśmy otrzymać dokumenty potwierdzające - przydadzą się do uzyskania zniżek przy ubezpieczaniu mieszkania.
Usterki w przypadku stolarki to zwykle wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych. Ten etap odbioru technicznego mieszkania jest bardzo istotny, bo o ile drobny ubytek w ścianie jesteśmy w stanie łatwo samemu uzupełnić, to rysy z okna już samodzielnie nie usuniemy, a jeśli tego typu uszkodzenie przeoczymy to później nie mamy szans na skuteczną reklamację.
Sprawdź też:
Odbiór techniczny mieszkania: ściany, podłogi, sufity >>>
Odbiór techniczny mieszkania: instalacje >>>
Odbiór techniczny mieszkania: komórka lokatorska/garaż/piwnica >>>