Odszkodowanie z ubezpieczenia domu lub mieszkania. O czym trzeba pamiętać?
Odszkodowanie z ubezpieczenia domu lub mieszkania nie zawsze jest łatwo dostać. W jakich sytuacjach należy się wypłata z polisy i za co dokładnie można otrzymać odszkodowanie?
Spis treści
- Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?
- Na co zwrócić uwagę?
- Jak dostać odszkodowanie?
- Ile czasu czeka się na wypłatę odszkodowania?
- Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?
- Jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją?
Polisa mieszkaniowa chroni właściciela przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Jeśli mieszkanie zostanie splądrowane przez złodziei, zalane lub wybuchnie w nim pożar, ubezpieczyciel powinien wypłacić nam odszkodowanie. Powinien, bo w praktyce nie jest to takie oczywiste.
Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?
Ubezpieczenie domu i mieszkania obejmuje:
- kradzież i włamanie,
- dewastację mieszkania,
- pożar,
- zalanie,
- wybuch.
Nie wszystkie z tych opcji znajdują się w podstawowych warunkach ubezpieczenia. Jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie, bo np. wiemy, że w naszej okolicy w okresie wiosennych roztopów występują wody gruntowe, musimy poinformować o tym ubezpieczyciela. Wtedy powinniśmy rozszerzyć zakres ubezpieczenia o dodatkową ochronę. Tylko w takiej sytuacji w przypadku potencjalnego zalania otrzymamy odszkodowanie.
.. Pożar domu lub mieszkania. Jak się zachować? >>>
Na co zwrócić uwagę?
Kupując polisę, dokładnie przeczytajmy wszystkie warunki umowy. Na szczególną uwagę zasługuje OWU – ogólne warunki ubezpieczenia, czyli regulamin polisy. Zapisane są w nim wszystkie warunki wypłaty odszkodowania oraz maksymalne kwoty, jakie możemy uzyskać za dane zdarzenie.
OWU określa również oferty dodatkowe, czyli rozszerzenia, jakie możemy wykupić (np. mienie ruchome, OC w życiu prywatnym czy NNW). Znajdują się w nim również informacje o tym, jak możemy obniżyć sobie wysokość składki (np. montując w domu drzwi antywłamaniowe).
Jak dostać odszkodowanie?
Gdy nasza nieruchomość zostanie zalana lub zdewastowana, musimy rozpocząć proces likwidacji szkody. Jak to wygląda?
- Informujemy ubezpieczyciela o zdarzeniu.
- Robimy zdjęcia, ale niczego nie ruszamy.
- Czekamy na przybycie pracownika z towarzystwa ubezpieczeniowego, który oceni rozmiar szkody i wyceni straty.
- Przedstawimy mu wszystkie fakty, paragony i rachunki (np. za podłogę, która została zniszczona).
- Przedstawimy protokoły służb ratunkowych (np. straży pożarnej) czy potwierdzenie zgłoszenia zdarzenia na policję (jeśli w mieszkaniu doszło do kradzieży).
- Czekamy, aż ubezpieczyciel poinformuje nas o przyznaniu odszkodowania i wysokości kwoty.
- Oczekujemy na wypłatę odszkodowania lub odwołujemy się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego.
Ile czasu czeka się na wypłatę odszkodowania?
To zależy od stopnia skomplikowania sprawy i od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele wypłacają odszkodowanie już kilka dni po przeprowadzeniu procesu likwidacji szkody.
Jeśli odszkodowanie obejmuje zdarzenie z zakresu polisy, ubezpieczyciel właściwie nie ma powodu, by przedłużać proces likwidacji szkody. W takiej sytuacji sprawa dość szybko jest zamykana, a pieniądze trafiają na konto poszkodowanego klienta.
.. Spięcie instalacji elektrycznej. Co robić, jak się zachować? >>>
Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?
Zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciel odmawia wypłaty szkody. Dzieje się tak, jeśli do zdarzenia doszło na skutek naszego niedopatrzenia czy lekkomyślności (np. nie zamknęliśmy drzwi do domu albo wyszliśmy z mieszkania, zostawiając otwarty balkon). W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie chciało uznać naszego zgłoszenia.
Podobnie jest wtedy, gdy usiłujemy uzyskać odszkodowanie za zdarzenie, którego nie przewiduje nasza polisa. Wtedy powinniśmy przygotować się na dość długą batalię z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją?
Aby przy wycenianiu szkody nie spotkać się z niemiłą niespodzianką, trzeba dokładnie czytać OWU i wszystkie zapisy mówiące o zakresie ochrony. Tylko wtedy będziemy w stanie świadomie wybrać ofertę zabezpieczającą nasze potrzeby.
Autor: agencjafree/living4media
Autor: Marcin Grabowiecki
Projekt: Iza Switalska/Hello From Home, stylizacja: Michał Gulajski/Wnetrza Michała
Autor: agencjafree/living4media
Romantyczna ławeczka w otoczeniu roślin rodem z wiejskiego ogrodu: słoneczników i ziół