Ogród wertykalny we wnętrzach – sprawdź jak stworzyć ogród na ścianie

2024-05-21 11:41

Ogrody wertykalne we wnętrzach stają się coraz popularniejsze. Wielu architektów wnętrz włącza takie zielone ściany do swoich projektów. Ogród wertykalny ma bowiem dwie bardzo ważne zalety: nie tylko tworzy swoisty mikroklimat we wnętrzu, ale także jest doskonałym elementem dekoracyjnym. Jak stworzyć ogród na ścianie? Jakie rośliny są najlepsze do ogrodu wertykalnego?

Spis treści

  1. Wybieramy miejsce na ogród wertykalny w mieszkaniu
  2. Ogrody wertykalne w domu: jakie rośliny wybrać?
  3. Ogród wertykalny: jak pielęgnować rośliny?
  4. Galerie zdjęć: rośliny w mieszkaniu

Ogród wertykalny to nic innego jak pionowa powierzchnia obsadzona żywymi roślinami. Założenie prostego ogrodu wertykalnego we wnętrzu nie jest szczególnie trudne, choć lepiej zlecić to zadanie specjalistom. Nie tylko dobiorą oni rośliny, które dobrze będą rosły „na ścianie”, ale także prawidłowo umocują je i doradzą w sprawie pielęgnacji.

Osoby, które mają smykałkę do majsterkowania, mogą pokusić się o samodzielne zbudowanie ogrodu wertykalnego w domu. Tym bardziej że w sprzedaży dostępne są specjalne systemy do budowy pionowych ogrodów, składające się z pojedynczych modułów, które można łączyć w większe kompozycje o dowolnych rozmiarach. Takie konstrukcje wyposażone są dodatkowo w specjalny system nawadniania. Ważne, by zamontowana konstrukcja umożliwiała łatwą wymianę roślin, gdy będzie to konieczne.

Zobacz też: Metamorfozy: jak rośliny zmieniają wnętrza

Wybieramy miejsce na ogród wertykalny w mieszkaniu

W mieszkaniu, domu czy biurze ogród wertykalny najlepiej założyć na ścianie naprzeciw okna skierowanego na zachód lub południe. W tych miejscach panują zazwyczaj dobre warunki świetlne dla roślin. Pamiętajmy, że ściana, na której planujemy założenie ogrodu wertykalnego, powinna być wytrzymała na obciążenia (nie może to być cienka ścianka działowa) – 1m2 ogrodu wertykalnego może ważyć od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów. Ogród wertykalny warto umiejscowić w pobliżu źródła wody. Ułatwi to podlewanie roślin.

Ogrody wertykalne w domu: jakie rośliny wybrać?

Ogrody wertykalne we wnętrzach zakładamy z gatunków roślin łatwych w uprawie i niewymagających specyficznych warunków. Rośliny nie powinny zajmować dużo miejsca, a ich system korzeniowy nie powinien mocno się rozrastać – wynika to z ograniczenia przestrzeni: w ogrodzie wertykalnym korzenie roślin mają ograniczony wzrost (jest to wszak uprawa pojemnikowa), a rośliny w skupisku silnie konkurują przede wszystkim o światło.

  • W ogrodach wertykalnych warto posadzić gatunki o pokroju płożącym, takie jak: bluszcz pospolity, epipremnum złociste, cissus rombolistny, figowiec pnący, filodendron pnący, pasiatka zwisła, syngonium (zroślicha).
  • Inną grupą roślin znakomicie sprawdzająca się w ogrodach wertykularnych są rośliny ananasowate: echmea wstęgowata, guzmania, frizea lśniąca, skrytokwiat, ananas.
  • Dobrym wyborem są także paprocie domowe: adiantum, nefrolepis, zanokcica, platycerium (czyli łosie rogi).
  • Do innych gatunków wykorzystywanych w założeniach wertykalnych należą: maranty, skrzydłokwiaty (szczególnie odmiany miniaturowe), zielistki, a także epifity, szczególnie różne gatunki storczyków.
  • W ogrodach wertykalnych można tez sadzić rośliny osiągające większe rozmiary, takie jak krotony, monstery czy draceny, ale należy pamiętać, że po kilku latach zajdzie konieczność ich wymiany, ponieważ będą zbyt duże.

Ogród wertykalny: jak pielęgnować rośliny?

Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi w uprawie roślin tworzących ogród wertykalny jest: podlewanie, nawożenie i cięcie roślin. Ważna jest także ochrona przed szkodnikami i chorobami.

Zazwyczaj jednocześnie z zakładaniem ogrodu wertykalnego montowany jest automatyczny system nawadniania, dzięki któremu rośliny otrzymują wodę wraz z rozpuszczonymi w niej nawozami. Jeśli w ogrodzie wertykalnym nie ma systemu nawadniania, pielęgnacja roślin może stać się problematyczna, trudno bowiem systematycznie podlewać każda roślinę z osobna.

Nadmiernie rozrastające się rośliny, zwłaszcza te o pokroju pnącym, należy regularnie przycinać. Zagęszczenie roślin w ogrodzie wertykalnym powoduje, że rozprzestrzenianie się chorób grzybowych bądź szkodników na kolejne egzemplarze jest łatwiejsze. Dlatego zaleca się profilaktycznie zraszać kwiaty ekologicznymi wywarami z roślin, np. ze skrzypu, pokrzywy czy czosnku. Czasem jednak to nie wystarcza i – aby pozbyć się szkodników i chorób – trzeba sięgnąć po chemiczne środki ochrony roślin.

Galerie zdjęć: rośliny w mieszkaniu

Pomysły na kwiaty i inne rośliny w mieszkaniu: jak je eksponować, jakie są modne gatunki roślin doniczkowych - zobacz zdjęcia.

Nasi Partnerzy polecają