Ogrzewanie kanałowe – zalety i wady grzejnika kanałowego schowanego w podłodze

2022-01-12 13:40

Ogrzewanie kanałowe to dobra alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Grzejniki schowane w podłodze mają wiele zalet i świetnie sprawdzą się w nowoczesnych, dużych wnętrzach. Ogrzewanie kanałowe zyskuje coraz więcej zwolenników, ale czy faktycznie warto wybrać je do domu? Czy grzejnik kanałowy można zamontować w bloku? Jakie są zalety tego typu ogrzewania? Odpowiadamy.

grzejnik kanałowy
Autor: Piotr Mastalerz Grzejnik kanałowy jest schowany w podłodze, co bardzo ułatwia aranżację wnętrza. Sprawdza się to najlepiej w dużych, przeszklonych pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na tradycyjne podwieszane grzejniki. Ogrzewanie kanałowe jest dyskretne i bezpieczne dla dzieci - nie ma zagrożenia poparzenia przez rozgrzane żebra grzejnika. 

Spis treści

  1. Ogrzewanie kanałowe – co to jest?
  2. W jakich pomieszczeniach można umieścić grzejnik kanałowy?
  3. Jakie są zalety ogrzewania kanałowego?
  4. Ogrzewanie podłogowe czy ogrzewanie kanałowe – co wybrać?
  5. Jakie są wady i zalety ogrzewania podłogowego i ogrzewania kanałowego?
  6. Jak dbać o grzejniki kanałowe?
  7. Przygotuj dom na ogrzewanie kanałowe. Oto nasze rekomendacje

Ogrzewanie kanałowe – co to jest?

Ogrzewanie kanałowe to nic innego jak system ogrzewania podłogowego. Grzejnik umieszczony jest w zagłębieniu podłogi, a nie jak ma to miejsce w tradycyjnych grzejnikach – na ścianie. Wybór odpowiedniego ogrzewania do naszego domu to jednak z najważniejszych budowlanych decyzji, które przyjdzie nam podjąć, dlatego warto rozważyć opcję ogrzewania kanałowego.

Jak wygląda grzejnik kanałowy? Grzejnik kanałowy składa się ze specjalnego kanału i wanny grzejnikowej umieszczonych poniżej poziomu podłogi. Ciepłe powietrze dostaje się nad powierzchnię przez specjalne podłużne kratki w podłodze.

W jakich pomieszczeniach można umieścić grzejnik kanałowy?

Ogrzewanie kanałowe najlepiej sprawdzi się w nowoczesnych budynkach z wielkoformatowymi przeszkleniami, a także w obiektach zabytkowych poddawanych gruntownym remontom (zwłaszcza obejmujących wymianę stropów). Ponieważ grzejnika kanałowego praktycznie nie widać (z wyjątkiem kratki w podłodze), ogrzewanie tego rodzaju nie będzie zaburzać przestrzeni, nie utrudni też np. wychodzenia na taras, umożliwi ponadto przysunięcie do samego okna mebli wypoczynkowych albo roślin.

Czy ogrzewanie kanałowe nadaje się do bloku? Grzejniki kanałowe nie nadają się do powierzchni mieszkaniowych w bloku – wprowadzenie ich do istniejącego wnętrza wymagałoby dużych ingerencji w strop, w praktyce niemożliwych do realizacji.

Jakie są zalety ogrzewania kanałowego?

Ogrzewanie kanałowe ma wiele zalet. Jak już zostało powiedziane wyżej – grzejniki kanałowe dają duże możliwości aranżacyjne i nie zaburzają harmonii wnętrza. W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego ogrzewanie kanałowe pozwala na szeroki wybór podłóg – jeżeli chodzi o kratkę, na polskim rynku jest wiele rodzajów kratek nawet wykonanych z naturalnego drewna, które można dopasować do stylu i koloru podłogi.

Ogrzewanie kanałowe równomiernie rozprowadza ciepło we wnętrzu. Grzejniki kanałowe chronią przed zimnym powietrzem z balkonów i tarasów. Tego typu system grzewczy tworzą barierę dla chłodu z okien, jednocześnie w ich pobliżu wcale nie jest gorąco. Kolejną zaletą ogrzewania kanałowego, o której nie wolno zapomnieć są koszty. Grzejniki kanałowe są tańsze niż system ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe czy ogrzewanie kanałowe – co wybrać?

Ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie kanałowe mają swoje wady i zalety. Najlepszym wyjściem jest połączenie tych dwóch systemów, instalując w pomieszczeniu z oknami balkonowymi i tarasowymi ogrzewanie kanałowe, a w pomieszczeniach mających częsty kontakt z wodą lub narażonych na zabrudzenia – jak łazienka, przedpokój czy kuchnia najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe.

Jakie są wady i zalety ogrzewania podłogowego i ogrzewania kanałowego?

Biorąc pod uwagę te dwa systemy grzewcze, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych różnic między nimi:

  1. Względy estetyczne – ogrzewanie podłogowe, w przeciwieństwie do ogrzewania kanałowego jest zupełnie niewidoczne (w ogrzewaniu kanałowym widzimy tylko kratkę maskującą).
  2. Wygoda – ogrzewanie podłogowe nie wymaga ani czyszczenia, ani konserwacji, grzejniki kanałowe niestety wymagają regularnego czyszczenia.
  3. Materiał na podłogę – w przeciwieństwie do ogrzewania kanałowego, ogrzewanie podłogowe wymaga użycia konkretnych materiałów podłogowych – najlepiej sprawdzą się kamień, terakota lub płytki. Odradza się używania drewna, wykładzin i paneli. Grzejniki kanałowe dają dużo większą możliwość wyboru. Możemy wybrać naturalne drewno, wykładziny, panele. Dodatkowym plusem jest opcja doboru kratki wentylacyjnej do koloru i stylu podłogi

Jak dbać o grzejniki kanałowe?

Z powodu umiejscowienia (przy oknach tarasowych lub balkonowych) grzejniki kanałowe należy co pewien czas czyścić. Grzejniki kanałowe warto czyścić przynajmniej raz w roku, najlepiej tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Latem, kiedy nie korzystamy z grzejników, kratę warto zakryć specjalną osłonką, dzięki której nie dostaną się do środka zanieczyszczenia i kurz. Trzeba również pamiętać, że zimą, kiedy ogrzewanie kanałowe pracuje, nie wolno przykrywać kratki maskującej ani meblami, ani dywanami czy osłonkami – taki zabieg może osłabić ich wydajność.

Przygotuj dom na ogrzewanie kanałowe. Oto nasze rekomendacje

Wodne ogrzewanie podłogowe: plusy i minusy
Nasi Partnerzy polecają