Drewniane lamele choć modne, to tylko jedna z opcji. Te okładziny ścienne odmienią twoje wnętrze
W kompozycji wnętrza okładziny ścienne posłużą za modne tło lub zagrają główną rolę. Z sukcesem podejmą też wyzwania funkcjonalne, jak poprawa akustyki domu.
Wykończenia ścian – całościowe kostiumy i mikroaranżacje, efektownie podkreślają styl pomieszczenia. Producenci niestrudzenie podsuwają nam więc nowe rozwiązania. Ostatnio – fornir kamienny, spieki kwarcowe, różnokształtne panele poliuretanowe czy tapety i fototapety o podwyższonych walorach użytkowych, dzięki którym dowolny motyw możemy wprowadzić nawet na ścianę nad płytą kuchenną.
Projektanci natomiast odkrywają nieznane oblicza materiałów z pozoru dobrze znanych. I tak – płytki ceramiczne zyskują trzeci wymiar, a boazeria i płyty drewniane tworzą nie uniform, lecz ornament we wnętrzu. Zgodnie z zasadami designu sensorycznego, który uwzględnia więcej zmysłów niż tylko wzrok, proponują nam m.in. wielobarwne panele akustyczne z miękkich włókien poliamidowych, czułe także na potrzeby słuchu i… dotyku.
PIĘKNA TRADYCJA
Boazeria lamelowa przeżywa renesans. Kojarzyła się z mieszkaniami z PRL-u, ale kilka lat temu odczarował ją styl skandynawski. Ustawione pionowo deski, niekoniecznie tej samej szerokości, dobrze prezentowały się w bieli, szarości czy pastelowej żółcieni. Teraz jednak najbardziej cenimy urodę naturalnego materiału.
WALOR AUTENTYZMU
Mozaikowe panele drewniane powstają z naturalnego surowca. Podobnie fornir kamienny, skrawany ze skały i utrwalany. Oba materiały mają unikatową barwę, strukturę i teksturę.
WIELE WYMIARÓW
Sześciokątne płytki ceramiczne już samym kształtem i siatką fug ożywiają ścianę, a dzięki wypukłości – migoczą. Zachęcają też, by krawędzie wyłożonej nimi powierzchni nie były obowiązkowo liniami prostymi.
WITAJ W HOTELU MARMUR
Spiek kwarcowy, na pierwszym zdjęciu z rysunkiem naśladującym słynną carrarę, to kompozyt o znakomitych walorach użytkowych – od zadziwiającej łatwości obróbki po fantastyczną odporność na wilgoć, plamy, rysy czy wysokie temperatury. Jest przy tym lekki (nadaje się więc także na fronty meblowe), łatwy w formowaniu (stąd m.in. umywalki i zlewozmywaki zintegrowane z blatem łazienkowym czy kuchennym) i nie tak drogi jak naturalny kamień, nawet przy wielkim formacie.
GĄSZCZ MOŻLIWOŚCI
Coraz więcej efektownych okładzin, dotąd nieodpornych na wilgoć czy wysoką temperaturę, teraz doskonale sprawdza się nawet w trudnych warunkach – w łazience czy nad blatem kuchennym. Do grupy mocnych należą fototapety zmywalne – winylowe, laminowane, oraz wodoodporne (np. kolekcja Wet System, marki Wall & decò). Te ostatnie stosuje się nawet pod prysznicem! Wyjątkowe pole do twórczego działania dają wielkoformatowe tapety bezłączeniowe, drukowane na zlecenie z wybranym wzorem i we wskazanym formacie.
I WYCISZĄ, I POBUDZĄ
Miękkie panele ścienne nadają wnętrzu przytulne ciepło, widoczne już na pierwszy rzut oka i odczuwalne w dotyku – ich powierzchnia przypomina aksamit. Do tego skutecznie tłumią hałas, co docenimy nie tylko w sypialni. Jednocześnie inspirują do twórczych poszukiwań – różnokształtne i oferowane w przebogatej palecie kolorów, możesz zestawić w niepowtarzalne mozaiki.
PŁASKORZEŹBA
Do kuchni i łazienek wciąż najchętniej wprowadzamy okładziny ceramiczne. Nie muszą być jednak płaskie! Efektowną, a łatwą w pielęgnacji dekorację mogą stworzyć kafle 3D. Jasna barwa (tu – pastelowy błękit) uwypukli urodę światłocienia.
TOTAL LOOK
Dzięki technologii druku tapet i fototapet na podłożach o zróżnicowanych cechach użytkowych (m.in. samoprzylepnych), ten sam deseń lub własne zestawienie wzorów z łatwością wykorzystasz nie tylko na ścianach.
PRZYJEMNIE POSŁUCHAĆ
Reliefowe płyty litego dębu lub buku dzięki hybrydowej konstrukcji tłumią hałas i poprawiają rozchodzenie się dźwięku. Podnoszą więc komfort życia – w czasie pracy w gwarnym biurze i w porze relaksu w domu. Do tego świetnie wyglądają – przypominają opartowski dekor. Te walory zagwarantowały im nagrodę must have Łódź Design Festival 2018.