Okna dachowe – jak zapewnić komfort cieplny i wypełnić poddasze naturalnym światłem?
Budowa domu z funkcjonalnym poddaszem to doskonały sposób na uzyskanie dodatkowej, niebanalnej przestrzeni, która może stać się centrum prywatnego życia mieszkańców. To na poddaszach znajdują się sypialnie, pokoje dzieci, łazienki lub pokoje hobby i pracownie, w których spędzamy znaczną część dnia. Aby w pełni wykorzystać walory tej przestrzeni i czuć się w niej komfortowo, powinniśmy zadbać o jej doświetlenie i komfort cieplny.
Spis treści
- Jak zapewnić doświetlenie naturalnym światłem i możliwość obserwacji otoczenia budynku?
- Ocieplanie poddasza – jak poprawnie wykonać izolację dachu?
- Prawidłowy montaż okien – zadbaj o komfort cieplny
- Właściwe wykończenie poddasza – działaj zgodnie z planem
Klimatyczne poddasza pod skośnym dachem mogą być Twoim ulubionym miejscem w domu, pod warunkiem że zadbasz o prawidłowe rozmieszczenie, dobór oraz montaż okien dachowych. Ich liczba, rozkład i parametry izolacyjne w największym stopniu decydują o tym, czy przebywanie na poddaszu jest komfortowe. Poznaj kilka praktycznych rad, które pomogą Ci doświetlić i ocieplić najwyżej położone pomieszczenie w domu.
Jak zapewnić doświetlenie naturalnym światłem i możliwość obserwacji otoczenia budynku?
Możliwość swobodnego obserwowania otoczenia przez okno jest bardzo ważna. Najprościej można to wyjaśnić na następującym przykładzie: wyobraź sobie, że jesteś w wysokim pomieszczeniu, które doświetlają okna znajdujące się pod sufitem – w środku jest jasno, ale nie widzisz, co dzieje się na zewnątrz – powoduje to dyskomfort. Aby tego uniknąć, należy montować okna tak, aby dorosła osoba w pozycji siedzącej mogła obserwować otoczenie budynku, patrząc przez okna. Przyjmuje się, że optymalną wysokością montażu jest takie osadzenie okna w konstrukcji dachu, aby dolna krawędź ramy znajdowała się ok. 90 cm nad podłogą. Oczywiście nie jest to wymóg – przeszklenia mogą być zamontowane nieco wyżej, pod warunkiem że wystarczy Ci wyglądanie na zewnątrz w pozycji stojącej. W przypadku poddaszy ze ścianką kolankową dobrym sposobem na zapewnienie maksymalnej widoczności i kontaktu z otoczeniem będzie połączenie okien dachowych z tzw. oknami kolankowymi – zwiększy to powierzchnię przeszkleń poprzez przedłużenie ich nawet do poziomu podłogi.
Oprócz możliwości obserwacji otoczenia budynku należy zadbać o prawidłowe doświetlenie poddasza. Światło słoneczne ma bezpośredni wpływ na nasz układ hormonalny. Dostęp do naturalnego źródła światła pozwala na lepszą regulację snu oraz poprawia samopoczucie. Dlatego też przyjmuje się, że powierzchnia szyb powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi. Możesz samodzielnie zaplanować wstępne rozmieszczenie oraz liczbę okien za pomocą aplikacji VELUX MyDaylight. Możesz zobaczyć w niej symulację oświetlenia Twojego pomieszczenia naturalnym światłem podczas każdej pory roku, biorąc pod uwagę położenie Twojego budynku.
Ocieplanie poddasza – jak poprawnie wykonać izolację dachu?
Masz projekt, wszystkie niezbędne pozwolenia i posiadasz opracowaną koncepcję tego, jak będzie wyglądać przestrzeń pod dachem? Czas rozpocząć prace budowlane. Na tym etapie zwróć szczególną uwagę na właściwą jakość montażu okien oraz izolacji całego poddasza.
Przede wszystkim pamiętaj, że mówimy o skośnym dachu, którego powierzchnia będzie się dłużej i intensywniej nagrzewała podczas słonecznych miesięcy. W zimniejszych okresach opady deszczu i śniegu będą zaś wystawiać go na mocną próbę.
By dobrze ocieplić poddasze, należy starannie i zgodnie ze sztuką wykonać izolację dachu. Tworzą ją trzy warstwy:
- W pierwszej, od wewnątrz, pod płytami gipsowymi montuje się szczelną paroizolację.
- W drugiej, pomiędzy krokwiami, należy umieścić odpowiedniej grubości wełnę mineralną lub inny materiał izolacyjny.
- W trzeciej (od zewnątrz), całość osłaniamy warstwą izolacji przeciwwilgociowej.
Prawidłowy montaż okien – zadbaj o komfort cieplny
Okna dachowe są bardzo dobrze przygotowane do montażu w różnych konstrukcjach dachu. Ich montaż znacznie różni się od metody „na piankę”, stosowanej często przy instalacji okien pionowych. Kluczem do uzyskania komfortu cieplnego i długiej trwałości jest zgodne z zaleceniami producenta przymocowanie okna do konstrukcji dachu i połączenie go z warstwami izolacji. Na rynku jest wielu fachowców dobrze do tego przygotowanych. Renomowane firmy zajmujące się sprzedażą okien posiadają zazwyczaj na swoich stronach internetowych wyszukiwarki, pozwalające na odnalezienie odpowiednio przygotowanych specjalistów, np. www.znajdzdekarza.velux.pl
Dodatkowo wiodące firmy produkujące okna dachowe mają w swojej ofercie systemy ciepłego montażu, dające najwyższą jakość i pewność instalacji okien w izolacji. Za przykład posłużą często wybierane przez Polaków produkty VELUX. Jeśli decydujesz się na zakup okien dachowych od tego producenta, możesz zamówić zestaw do ciepłego montażu BDX. To przykład najwyższej jakości tego typu rozwiązań.
System ciepłego montażu okien VELUX:
- ułatwia montaż i przyspiesza pracę – zestaw złożony jest z gotowych, doskonale spasowanych elementów;
- generuje oszczędności – wyższej jakości montaż to mniejsza ucieczka ciepła, a to przekłada się na niższe zużycie energii i niższe rachunki;
- wyróżnia się dłuższą gwarancją – każdy specjalista powie Ci, że okna i ramy od tego samego producenta to dobra inwestycja w solidne rozwiązanie. Kompatybilne elementy stolarki okiennej będą trwalsze. Ponadto wiele firm oferuje dodatkową dłuższą gwarancję na okna zamontowane z systemami ciepłego montażu.
Właściwe wykończenie poddasza – działaj zgodnie z planem
Dobrze zaprojektowane i wykończone poddasze może stać się centrum Twojego domowego życia. To, czy zaaranżujesz przestrzeń na sypialnię, łazienkę czy pracownię, zależy już tylko od Ciebie. Polecamy, by skorzystać z pomocy specjalistów: architekta oraz doświadczonego i polecanego wykonawcy, którzy zapewnią Ci gwarancję komfortu cieplnego na lata, dbając o to na każdym etapie budowy domu – od zaplanowania rozkładu okien dachowych przez ich dobór aż po montaż.