Okno energooszczędne – co to znaczy? Jakie okna są najbardziej energooszczędne?
Okna energooszczędne są coraz chętniej wybieranym rodzajem przeszkleń i nie powinno to nikogo dziwić. Okna energooszczędne pozwalają uniknąć dużych strat cieplnych i skutecznie zmniejszają rachunki za ogrzewanie. Czy montaż okien energooszczędnych jest naprawdę opłacalny? Jakie są wady i zalety okien pasywnych?
Autor: Pion Poziom/serwis prasowy Decoroom
Okna energooszczędne pozwalają uniknąć dużych strat cieplnych i skutecznie zmniejszają rachunki za ogrzewanie.
Spis treści
- Okna energooszczędne – co to znaczy?
- Zasłony rzymskie i tkaninowe. Inspiracje
- Jakie okna są najbardziej energooszczędne?
- Zalety i wady okien energooszczędnych
- Modne zasłony. Nowoczesne zasłony do salonu
Okna energooszczędne – co to znaczy?
Okna energooszczędne to przeszklenia, które zapobiegają stratom energii cieplnej. Różnią się od standardowych okien budową i materiałami. Najważniejszym parametrem, który świadczy o energooszczędności okna, jest współczynnik przenikania ciepła (oznaczany jako Uw). Im mniejszy współczynnik Uw, tym bardziej energooszczędne są okna.
Standardowe okno drewniane ma współczynnika 1.3-1.5, okno PCV 1.5-1.8. Według obowiązujących przepisów, okna energooszczędne muszą mieć współczynnik mniejszy niż 0.8. Okna energooszczędne różnią się od zwykłych przeszkleń konstrukcją i materiałami użytymi do ich produkcji.
Najczęściej okna energooszczędne mają potrójną szybę, ramy z profili wielokomorowych i są wyposażone we wkładki termoizolacyjne i podwójną uszczelkę. Przestrzeń między szybami wypełnia gaz szlachetny, najczęściej jest to argon albo krypton.
Szybę okien energooszczędnych pokrywa warstwa powłoki niskoemisyjnej wykonanej z napylonego tlenku metalu, dzięki czemu ciepło słoneczne wpada przez szybę do pomieszczenia, ale nie jest z niego wypuszczane. Taka konstrukcja izolacyjna okna pozwala utrzymać ciepło szyby nawet przy minusowych temperaturach, a także zapobiega powstawaniu pary wodnej na szybach.
Zasłony rzymskie i tkaninowe. Inspiracje
Autor: mat. prasowe Anwis
Salon z częścią jadalnianą zyskuje jeszcze więcej uroku dzięki dekoracyjnym tkaninom
Jakie okna są najbardziej energooszczędne?
Zanim kupimy okna energooszczędne, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Pamiętajmy, by zawsze sprawdzać współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw), a nie tylko dla szyby. Nierzadko sprzedawcy, by zachęcić potencjalnych klientów, podają tylko współczynnik przenikania ciepła dla szyby. Kupując okna energooszczędne, powinniśmy zwrócić uwagę na produkt jako całość, a więc oprócz szyby również na szerokość ramy okiennej, materiał, z którego wykonane są profile, liczbę komór itd.
Zanim kupimy konkretny model okna energooszczędnego, zapytajmy sprzedawcę o certyfikat potwierdzający jego jakość. Certyfikat dla okien energooszczędnych wydaje m.in. Europejski Instytut Techniki Budowlanej.
Inną, istotną kwestią jest materiał, z którego wykonane jest okno. Najlepiej sprawdzają się drewniane okna energooszczędne, ponieważ drewno wykazuje dobre właściwości izolacyjne. Ramka, która rozdziela szyby najlepiej, by była wykonana z polimeru lub stali szlachetnej – unikajmy ramek aluminiowych. Bardzo ważny jest również dobór odpowiednich okuć i uszczelek. By zapobiec przyszłemu rozszczelnieniu uszczelek, dobrze jest wybrać zawiasy, które ukryte są wewnątrz złożonych profili.
Montaż okien energooszczędnych najlepiej zlecić fachowcom, ponieważ nieprawidłowy montaż tego typu okien może sprawić, że powstaną tzw. mostki termiczne, przez które będzie uciekać ciepło. Nie zapominajmy o odpowiedniej wentylacji. Niektóre dostępne na rynku okna energooszczędne są wyposażone w system wentylacji zintegrowanej, która zapewnia dopływ świeżego powietrza do wnętrza bez strat cieplnych.
Zalety i wady okien energooszczędnych
Największą zaletą okien energooszczędnych jest oczywiście zapobieganie strat energii cieplnej. Dzięki specjalnej konstrukcji i materiałom okna energooszczędne pochłaniają ciepło pochodzące z promieni słonecznych i zatrzymują je w środku. W efekcie nie musimy zużywać tak dużo energii elektrycznej lub paliwa, by ogrzać nasz dom, co skutkuje mniejszymi rachunkami i grubszym portfelem. Najwięcej skorzystać z okien energooszczędnych mogą mieszkania, które ogrzewane są energią elektryczną.
Pamiętajmy, że sam montaż okien energooszczędnych nie zagwarantuje nam zmniejszenia strat ciepła. Zła izolacja budynku również może przyczynić się do dużych strat ciepła i wysokich rachunków za ogrzewanie. Jeżeli mieszkamy w bloku, który jest niewystarczająco dobrze ocieplony, montaż okien energooszczędnych może mijać się z celem, ponieważ ciepło wciąż będzie uchodziło przez ściany.
Jaka jest największa wada okien energooszczędnych? Największą wadą okien energooszczędnych jest ich cena. Zwykłe okna to wydatek rzędu kilkuset złotych, natomiast za okna energooszczędne musimy zapłacić nawet dwa razy tyle.
Modne zasłony. Nowoczesne zasłony do salonu
Autor: serwis prasowy marki Miloni
Eleganckie zasłony do salonu w kolorze zimnego błękitu.