Oryginalne wykończenie podłogi: podłogi skórzane, kauczukowe i z żywicy epoksydowej

2014-07-01 17:41

Dominującą pozycję wśród materiałów wykończeniowych podłogi zajmuje drewno, a wokół krążą rozwiązania alternatywne. Pojawiły się podłogi skórzane, kauczukowe i z żywic epoksydowych. Czy takie podłogi w salonie zadomowią się na dłużej?

Podłoga z żywicy w nowoczesnym salonie
Autor: Rafał Lipski Podłogi z żywicy wchodzą na salony! Posadzki żywiczne królują w aranżacji wnętrz, nadając im oryginalnego stylu i charakteru. Dostępne w różnej kolorystyce i fakturze, dają ogromne możliwości aranżacyjne, z łatwością dopasowując się do stylu wnętrza.

Spis treści

  1. Podłogi skórzane
  2. Podłogi kauczukowe
  3. Podłogi żywiczne: podłoga z żywicy epoksydowej
  4. Barwione wykładziny dywanowe: inspiracje na podłogi
  5. Podłogi drewniane: co nowego

Podłogi dotychczas pełniły funkcję przede wszystkim użytkową. Mało kto widział w nich piękno. Oczekiwano tylko, że podłoga zniosie wszelkie trudy użytkowania. Obecnie zauważono urodę i możliwości różnych materiałów wykończeniowych stosowanych na posadzki. Oto ciekawe podłogi skórzane, podłogi żywiczne, czy kauczukowe, które mogą pokazać się w salonie.

Podłogi skórzane

Skóra na podłodze to dziś najbardziej prestiżowy typ wykończenia. Architekci podłogi skórzane proponują klientom, poszukującym oryginalnych rozwiązań, ale też – ze względu na cenę (1 m2 podłogi skórzanej produktu marki Torlys kosztuje od ok. 480 zł) – dysponującym sporym budżetem. Struktura skórzanej podłogi zwykle przypomina konstrukcję paneli drewnianych. Opiera się na trzech warstwach: wierzchnia to materiały skórzane, pozyskiwane w procesie recyklingu, środkowa – drewniana, zaś spodnia korkowa, zapewnia podłodze stabilność i wpływa na akustykę.

Podłogi kauczukowe

Podłoga kauczukowa najczęściej wykorzystywana jest w przestrzeniach przemysłowych i komercyjnych. Architekci wnętrz nie wahają się jednak stosować jej we wnętrzach domowych, szczególnie tych z industrialnym charakterem. Kauczuk zastosowany jako materiał wykończeniowy podłogi jest wyjątkowo odpornym na naprężenia surowcem i ma gęstą, zamkniętą powierzchnię. Można go kłaść jednym ciągiem na podłodze i na ścianach eliminując łączenia przy posadzce, dzięki czemu brud i drobnoustroje nie są w stanie tworzyć się i odkładać. W podłogach kauczukowych specjalizują się m.in. firmy Nora oraz Artigo. wykładziny kauczukowe wykonuje się z naturalnych surowców. Do ich produkcji wykorzystuje się kauczuk wysokiej jakości, wypełniacze mineralne i pigmenty przyjazne środowisku. W ich składzie nie ma żadnych szkodliwych substancji. Podłogi kauczukowe dzięki długiej żywotności, tłumieniu dźwięków (w zależności od grubości od 8 do 16 dB), antystatyczności, odporności na ścieranie, zabrudzenia i ogień, atrakcyjnym kolorom oraz wyróżniającym je spośród innych wykładzin elastycznych fakturom mogą być inspiracją do zaaranżowania niebanalnego wnętrza salonu. Jednak ze względu na wysoką cenę (powyżej 100 zł netto za metr kwadratowy) podłogi kauczukowe  rzadko stosuje się w mieszkaniach.

Podłogi żywiczne: podłoga z żywicy epoksydowej

Prawdziwą furorę wśród posadzek przemysłowych zaadaptowanych do wnętrz mieszkalnych robią podłogi z żywic epoksydowo-poliuretanowych. Podłogi żywiczne już dawno opuściły garaże i pralnie i coraz śmielej goszczą w salonie. Swą początkową karierę zawdzięczają trwałości. Niespoinowe rozwiązanie zapewniają podłogi z żywic epoksydowych i poliuretanowych produkowane przez takie marki jak Flowcrete czy Chemiks. Podłoga żywiczna może być matowa lub błyszcząca, w jednolitym kolorze lub z grafiką, a nawet z zatopionymi w niej elementami. Ten typ posadzki z żywicy jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na szeroką gamę wykończeń i możliwości technologicznych, podłogi z żywic epoksydowych można stosować nie tylko w mieszkaniu, ale także w biurach, a nawet w garażach. Zaletą podłogi z żywicy epoksydowej jest możliwość łączenia z innymi okładzinami posadzkowymi. Żywice mogą tworzyć powłoki bezbarwne (widać przez nie to, co jest w nich zatopione lub ułożone pod nimi), co daje nieograniczone możliwości w aranżacji wnętrz. Wykonawcy podłóg żywicznych twierdzą, że są w stanie zrealizować wizję praktycznie każdego architekta. Posadzki żywiczne nie potrzebują wyjątkowych sposobów pielęgnacji ani konserwacji. Wystarczy dbać o nie podobnie jak o każdą inną okładzinę podłogową – utrzymywać je w czystości.

Barwione wykładziny dywanowe: inspiracje na podłogi

Wśród wykładzin dywanowych nowością jest materiał Smartstrand oparty na technologii łączenia mączki kukurydzianej z nylonem. Mieszanka powstała w efekcie współpracy marki Mohawk z koncernem Dupont. Barwienie wykładzin odbywa się przez podgrzanie włókna do ok. 65˚C. W takiej temperaturze przyjmuje ono barwnik, a po schłodzeniu blokuje przenikanie pigmentu do wewnątrz, dzięki czemu wykładzina jest odporna na poplamienia. Materiał ponadto ma bardzo miękkie włókna, do tej pory zarezerwowane tylko dla wełnianych wykładzin dywanowych, dlatego też z powodzeniem sprawdza się zarówno na domowych podłogach, jak i komercyjnych.

Podłogi drewniane: co nowego

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się także dąb. Trudno określić to mianem nowości, gdyż tego typu podłogi drewniane popularne są od wielu lat. Zmieniły się jednak preferencje dotyczące samego kształtu deski. Już nie klepka, a pełen panel drewniany. Niektórzy producenci, np: Solidfloor proponują nawet deski o długości 4 metrów. Popularne są wykończenia podłogi drewanianej takie jak szczotkowanie, bejcowanie, olejowanie, pokrywanie barwnymi i bezbarwnymi lakierami. Za granicą już od około 2 lat lansowane są podłogi w bieli i szarości. Z tą kolorystyką podłogi oswajają się także Polacy. Rosnącemu poczuciu estetyki często towarzyszy odwaga konsumencka. W efekcie decydującym o wyborze podłogi argumentem nie jest już konieczność zakupu spokojnego i uniwersalnego produktu, który będzie w modzie także za 15 lat.