Osprzęt elektryczny: łączniki, kontakty i spółka, czyli włącz modny design

2024-04-24 16:44

Niby drobiazg, ale jak istotny dla funkcjonalności domu i estetyki wnętrz – osprzęt elektryczny. W XXI wieku to nie tylko łączniki i kontakty – to zaawansowane technologicznie i dobrze zaprojektowane urządzenia do sterowania.

Osprzęt elektryczny
Autor: Livolo, materiały prasowe Nowoczesny osprzęt elektryczny wyróżnia się eleganckim, minimalistycznym designem

Spis treści

  1. Osprzęt elektryczny jako stylowy dodatek
  2. Więcej niż łącznik – współczesne rozwiązania
  3. Osprzęt elektryczny do zadań specjalnych – dom inteligentny i multimedialny
  4. Instalacja elektryczna wraz z osprzętem – dobry plan

Postępujący rozwój technologii ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy w naszych domach i mieszkaniach. Otaczamy się elektroniką, sprzętami uzależnionymi od prądu i dostępu do sieci. Pojęcia inteligentnego domu i inteligentnych wnętrz weszły już do języka potocznego. Zupełnie naturalne jest też to, że musimy przystosować do tych zmian swoje domy, a przede wszystkim instalację elektryczną. Jej elementem jest właśnie osprzęt elektryczny – gwarantujący komfortowe użytkowanie, wygodny i estetyczny.

Osprzęt elektryczny jako stylowy dodatek

Dopasowanie łączników, gniazd i ściemniaczy do wystroju wnętrza to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. Jesteśmy coraz bardziej świadomymi i wymagającymi konsumentami – zwracamy uwagę na jakość, trwałość i efekt wizualny. Producenci osprzętu elektrycznego doskonale zdają sobie z tego sprawę i śledzą trendy wnętrzarskie. Efektem jest ogromny wybór ramek do gniazd i łączników wykonanych z różnych materiałów. Tradycjonaliści stawiają na klasykę – wybierają osprzęt z tworzywa sztucznego. Większość tego typu produktów powstała z materiałów termoplastycznych formowanych przez wtrysk i wytłaczanych na gorąco, takich jak ABS (charakteryzuje go duża twardość, odporność na zarysowania i wysoką temperaturę, brak reakcji na działanie rozcieńczonych kwasów, olejów i tłuszczów) lub poliwęglan (trwały, odporny na promieniowanie UV, twardy, łatwy do utrzymania w czystości). Osprzęt elektryczny w stylu klasycznym i neutralnych kolorach pasuje w zasadzie do każdego wnętrza. Tworzywo sztuczne nie jest jednak synonimem nudy. Na wykonanych z niego ramkach znajdziemy wiele ciekawych i dekoracyjnych propozycji – od gładkich kolorów przez subtelne wzory po skomplikowane ornamenty.

W nowoczesnych wnętrzach świetnie odnajduje się osprzęt elektryczny z ramkami zrobionymi ze szkła czy z metalu. Szeroka gama odcieni sprawia, że można je dopasować do każdego wnętrza. Nie do przecenienia jest również aspekt praktyczny – szerokie ramki chronią przed zabrudzeniem ścianę w okolicy łącznika czy gniazda, a ich powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości.

Bardziej wymagający inwestorzy stawiają na mniej typowe materiały, idealnie dopasowane do wystroju pomieszczenia. Wyraźnym trendem jest wykorzystanie naturalnych surowców, takich jak drewno czy skóra. Pojawia się również kamień lub cieszący się niesłabnącą popularnością beton. Do wnętrz utrzymanych w klimacie loftowym, industrialnym czy vintage najbardziej pasuje osprzęt elektryczny do złudzenia przypominający stare łączniki i gniazda. W ofercie niektórych firm można znaleźć produkty o takim designie, które, co więcej, wykonano z bakelitu czy porcelany, czyli materiałów używanych przed laty.

Producenci wprowadzają całe serie wzornicze, ponieważ dzisiejszy świadomy klient chce mieć gniazda nie tylko ładne, lecz także świetnie do siebie pasujące. W seriach znajdziemy więc cały przekrój produktów dostosowanych do różnych funkcji.

..  Instalacja elektryczna w mieszkaniu i domu krok po kroku >>>

Więcej niż łącznik – współczesne rozwiązania

Współczesny osprzęt elektryczny do włączania światła ma lekko działające klawisze (co ciekawe, inwestorzy zwracają uwagę na ich… głośność), często z LED-owo podświetlanymi ikonkami. Popularnością cieszą się również łączniki z pokrętłami i panelami dotykowymi.

Interesującym rozwiązaniem są energooszczędne automatyczne łączniki, które samoczynnie zgaszą światło, jeśli my zapomnimy to zrobić. Czas, po jakim ma to nastąpić, można zaprogramować. Tego typu produkt doskonale sprawdzi się np. w pokoju dziecka, które aby zasnąć, musi mieć włączone światło. Na klatce schodowej lub w korytarzu warto zastosować łączniki wyposażone w czujnik ruchu. To rozwiązanie często spotykane w miejscach użyteczności publicznej ma coraz więcej zwolenników wśród osób prywatnych, pozwala bowiem zaoszczędzić energię, a co za tym idzie, ma bezpośrednie przełożenie na wysokość rachunków za prąd.

Inną ciekawą propozycją są gniazda z wejściami USB do ładowania smartfonów i tabletów. Dzięki nim nie zajmujemy tradycyjnego gniazda ładowarką z wtyczką. Zwolenników konsekwentnego, prostego wystroju pomieszczeń powinien ucieszyć fakt, że wszelkiego rodzaju gniazda do podłączenia sieciowego, telefoniczne, telewizyjne itp. są dostępne w dokładnie takich samych seriach jak tradycyjne gniazda i łączniki.

Osprzęt elektryczny do zadań specjalnych – dom inteligentny i multimedialny

W mieszkaniach i domach z rozmaitymi funkcjami smart home potrzebny jest odpowiedni osprzęt elektryczny, który umożliwi sterowanie nimi. Producenci z tej branży prześcigają się w propozycjach. Dostępne są zarówno łączniki kontrolujące pracę poszczególnych systemów, np. wentylacji, sterowania roletami, oświetlenia, ustawiania temperatury itp., jak i zbiorowe panele z przyciskami obsługującymi całą inteligentną instalację. Kolejna grupa osprzętu to produkty przeznaczone do rozwiązań multimedialnych i dystrybucji dźwięku. Taki system pozwala na słuchanie wybranej muzyki w każdym pokoju, sterowanie dźwiękiem w różnych pomieszczeniach itp. Składa się z jednostki głównej wejścia dźwięku i sterowników lokalnych w pokojach. Miłośnicy muzyki mogą też zainstalować moduł Bluetooth, dzięki któremu możliwe jest bezprzewodowe przesyłanie sygnałów audio do głośników rozmieszczonych w mieszkaniu lub domu. Smartfon lub tablet podłączony do internetu i takiego modułu gwarantuje dostęp do wielu stacji radiowych, platform streamingowych i bibliotek muzycznych.

..  Smart home pod lupą. Przeczytaj WYWIAD >>>

Instalacja elektryczna wraz z osprzętem – dobry plan

Instalacja elektryczna oraz sieciowa zaprojektowane szczegółowo już na etapie podstawowych prac budowlanych w domu lub mieszkaniu to klucz do sukcesu. Znając dokładną liczbę gniazd i łączników, wiedząc, czego potrzebujemy i jaki efekt chcemy osiągnąć, znacznie łatwiej wybierzemy odpowiedni osprzęt elektryczny. Warto więc wyraźnie przedstawić swoje oczekiwania architektowi lub zwrócić się o pomoc do doświadczonego, sprawdzonego elektryka. Dzięki temu możemy sprawić, że sterowanie oświetleniem i innymi systemami będzie nieskomplikowane i komfortowe.

Nasi Partnerzy polecają