Ozonowanie klimatyzacji domowej – po co się to robi?

2022-05-30 11:22

Można nie wierzyć w zmiany klimatyczne, ale łatwo odczuć na własnej skórze, że z roku na rok lato jest coraz cieplejsze. To dlatego klimatyzację można spotkać w coraz większej liczbie prywatnych domów i mieszkań. Warto jednak pamiętać, że o takie urządzenie należy dbać, by działało sprawnie i długoterminowo. Dzisiaj opowiemy więcej o tym, dlaczego czyszczenie klimatyzacji domowej jest tak ważne, na czym polega i jak często należy je wykonywać.

Ozonowanie klimatyzacji domowej
Autor: getty images Ozonowanie klimatyzacji domowej warto przeprowadzać regularnie.

Spis treści

  1. Ozonowanie klimatyzacji domowej – po co się to robi?
  2. Czyszczenie klimatyzacji domowej
  3. Czy można ozonować samodzielnie?
  4. Jak często ozonować klimatyzację?
  5. Czyszczenie klimatyzacji - dlaczego warto ozonować?
  6. Jak dbać o klimatyzację domowymi sposobami?

Ozonowanie klimatyzacji domowej – po co się to robi?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest ozonowanie? To metoda wykorzystująca ozon, aby pozbyć się z klimatyzacji bakterii, wirusów i grzybów. Ozon wykazuje właściwości utleniające, dlatego tak dobrze działa. Czyszczenie klimatyzacji tym sposobem pozwala również na pozbycie się ewentualnej pleśni i alergenów.

Ozonowanie wykonuje się nie tylko w biurowcach i przestrzeni publicznej, gdzie zamontowana jest klimatyzacja. To zabieg, który jest potrzebny także w domowych warunkach. W przeciwnym razie możemy nabawić się problemów zdrowotnych. Grzyby, wirusy i bakterie nie powinny wirować w naszym otoczeniu - zadbajmy o wszystkich domowników, a zwłaszcza o najmłodszych! Trzeba pamiętać, że klimatyzacja - choć tak prosta w obsłudze, także wymaga zabiegów tak jak pralka czy zmywarka.

Czyszczenie klimatyzacji domowej

Na rynku nie brakuje firm, które zajmują się ozonowaniem i konserwacją klimatyzacji domowych. Najlepiej zamówić usługę wiosną, bo latem terminy realizacji mogą się znacząco wydłużyć.

Specjalista, który przyjedzie do domu będzie prosił o to, aby usunąć z pomieszczenia kwiatki. Nie powinny w nim również przebywać zwierzęta. Na czas ozonowania najlepiej uszczelnić drzwi i kratki wentylacyjne. Żywność, na przykład owoce, nie powinny być na wierzchu. Następnie fachowiec będzie ozonował klimatyzację za pomocą specjalnego generatora. Po co środki ostrożności? Ozon ma działanie silniejsze od chloru, a w zbyt dużym stężeniu będzie szkodliwy.

Podczas działania generatora dochodzi do wyładowań koronowych, a cząsteczki ozonu rozczepiają się na pojedyncze atomy. Powstaje O3, który będzie utleniać związki chemiczne. Ozon krąży po klimatyzacji likwidując drobnoustroje i grzyby.

ZOBACZ TEŻ: Ozonator domowy – jak działa? Zalety i wady urządzenia. Ozonowanie mieszkania bez tajemnic

Czy można ozonować samodzielnie?

Nie, bo jak już wspominaliśmy - potrzebny jest tutaj generator ozonu. Specjalistyczne urządzenie jest dosyć kosztowne, dlatego bardziej opłaca się wynająć specjalistę. To także o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie.

Jak często ozonować klimatyzację?

Minimum raz w roku, przed sezonem, a więc w okolicach kwietnia i maja. Jeżeli używamy klimatyzacji również do ogrzewania, dobrze wykonać ozonowanie dwa razy w roku. Koszt takiej usługi to średnio kilkaset złotych.

Czyszczenie klimatyzacji - dlaczego warto ozonować?

To wyjątkowo skuteczna metoda odgrzybiania. Jednak pozbycie się wirusów i bakterii to nie wszystko. Klimatyzacja, która nie będzie czyszczona regularnie może zacząć szwankować, obniży się jej wydajność, zacznie pracować głośniej i będzie pobierać więcej prądu. Wcześniej czy później zacznie również wydzielać nieprzyjemny zapach. Ozonowanie pomoże zapobiec tym problemom - dodatkowo rewelacyjnie odświeża i pozbawia klimatyzację wszystkich niechcianych zapachów.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie umieścić klimatyzator? Klimatyzacja w salonie czy sypialni - podstawowe zasady

Jak dbać o klimatyzację domowymi sposobami?

Oprócz wezwania fachowca przynajmniej raz w roku warto czyścić klimatyzację samodzielnie. Na rynku znajdziecie różne preparaty do domowego odgrzybiania tego typu urządzeń - płyny, aerozole i koncentraty. Muszą one posiadać atest PZH, który daje gwarancję, że preparat jest bezpieczny w użytkowaniu.

Klimatyzację należy również regularnie odkurzać. Po otworzeniu klapy urządzenia (nie jest to trudne i na pewno znajdziecie wskazówki w instrukcji obsługi) wyjmijcie siateczkowe osłonki. Można je bez problemu wypłukać pod bieżącą wodą, a nawet przemyć łagodnym detergentem.

Mimo wszystko pamiętajmy o tym, że raz na jakiś czas klimatyzację powinien sprawdzić fachowiec, który ma na temat urządzenia wiedzę i wie, jak dotrzeć do poszczególnych elementów. Rozkręcanie klimatyzacji na własną rękę może nam przysporzyć dodatkowych kosztów.

ZOBACZ TEŻ: Klimatyzacja do mieszkania w bloku. Jaki klimatyzator do mieszkania będzie najlepszy?

Zajrzyj do najpiękniejszych polskich mieszkań i daj się zainspirować!

Nasi Partnerzy polecają