Panele akustyczne: pomysł na dekorację ścian i sufitów. Kiedy się przydają i jakie mają zalety?
Dekoracyjne panele akustyczne to jeden z nowszych pomysłów na dekoracje ścian i sufitów. Głośne rozmowy sąsiadów, duże echo w mieszkaniu czy inny, notoryczny hałas z zewnątrz – to przykładowe sytuacje, gdy warto pomyśleć o panelach akustycznych. Sprawdź, czym się wyróżniają, z czego powstają i jakie mają zalety.
Autor: Loft Design System
Spis treści
- Panele akustyczne – co to jest?
- Kiedy przydają się panele akustyczne?
- Dekoracyjne panele akustyczne
- Panele akustyczne w salonie i sypialni
- Panele i okładziny ścienne - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Dobra izolacja akustyczna (czyli wyciszenie pomieszczeń) to aspekt, któremu należy poświęcić dużo uwagi już na etapie projektowania i budowania bloku czy domu. W nowoczesnym budownictwie architekci trzymają się wysokich standardów w tym zakresie, jednak starsze budynki – w tym bloki i kamienice – nie zawsze są dobrze wyizolowane. W takich sytuacjach dobrze jest się wspomóc nowoczesnymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o wyciszanie domu. Jednym z nich są panele akustyczne do montażu na ścianie bądź suficie.
Panele akustyczne – co to jest?
Panele akustyczne to rodzaj okładziny ściennej i sufitowej, w której wykorzystuje się materiały dobrze pochłaniające dźwięk, czyli wyciszające pomieszczenie. Odpowiada za to struktura pianek z tworzyw sztucznych, które znajdują się w środku paneli. Panele akustyczne projektowane są też w taki sposób, by nie zniekształcały dźwięków w pomieszczeniu. To ważne zwłaszcza w takich miejscach, jak studia nagrań czy sale konferencyjne.
Nie przegap: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Tradycyjnie panele akustyczne, a także różnorodne maty akustyczne (podłogowe) stosuje się m.in. w budynkach użyteczności publicznej, biurach i we wspomnianych studiach nagraniowych. Ale na tym nie koniec ich zastosowań, tym bardziej że oferta rynkowa paneli akustycznych stale się poszerza o modele dekoracyjne. Można więc nie tylko dobrze wyciszyć mieszkanie, lecz także zyskać pomysłową dekorację ścienną.
Kiedy przydają się panele akustyczne?
Panele akustyczne przydadzą się zwłaszcza w mieszkaniach w starszych budynkach, gdzie notorycznie pojawia się problem hałasu. Rozmowy słyszane przez ścianę, sąsiad głośno słuchający muzyki albo szczekanie psa o 6 rano – żadna z tych sytuacji nie jest przyjemna. Aby sprytnie wyciszyć mieszkanie i stworzyć praktyczną barierę dla irytujących dźwięków, warto zainwestować w panele akustyczne.
Są one łatwe w montażu (bezpośrednio na ścianie lub płycie z karton-gipsu), dostępne w ciekawych wzorach, a przede wszystkim chronią przed hałasem z zewnątrz. Ponadto dźwięki ulubionej muzyki w pokoju będą jeszcze lepiej słyszalne – co ważne, tylko dla nas, a nie sąsiadów. Panele akustyczne można montować zarówno na ścianie, jak i na suficie. W drugim przypadku stanowią dobrą alternatywę dla sufitu podwieszanego.
Co z tym hałasem?
Dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach jest ściśle regulowany przez normy. W ciągu dnia powinno to być maksymalnie 40 decybeli, a w nocy – 30 decybeli. Niestety w przypadku starszych bloków, kamienic i domów wielorodzinnych normy te są znacznie przekraczane. W takich sytuacjach przyda się lepsza izolacja akustyczna. Podczas większego remontu można obłożyć ściany wełną mineralną lub szklaną, a na nich zamontować płyty karton-gipsowe. Wysokiej jakości panele akustyczne stanowią jednak lepszą drogę na skróty. Łatwy montaż to jedna zaleta, inna – zyskuje się ciekawe dekoracje ścienne, często z efektem trójwymiarowości (panele 3D).
Dekoracyjne panele akustyczne
Wśród dekoracyjnych paneli akustycznych warto zwrócić uwagę na tzw. panele 3D. Wyróżniają się skomplikowanymi fakturami i bogato zdobionymi powierzchniami, przez co tworzą efekt trójwymiarowości. Ponadto dodają głębi płaskim ścianom, ciekawie dynamizują wystrój, zapewniając wrażenie ruchu. Dekoracyjne panele akustyczne 3D dostępne są w wielu barwach. Na jednej ścianie można wykorzystać modele w różnych kolorach, co daje jeszcze oryginalniejszy efekt. Ściana zdobiona takimi panelami nie wymaga żadnych dodatkowych dekoracji.
Niektóre dekoracyjne panele akustyczne można też malować. Jeśli więc po jakimś czasie znudzi się nam ich kolor, można przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę – z zachowaniem efektu głębi. Dostępne są także panele akustyczne, które dzięki pieczołowicie wygrawerowanym wzorom przypominają obrazy.
Panele akustyczne w salonie i sypialni
Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, powinny być dobrze wyciszone. Chodzi zwłaszcza o pokój dzienny, a także sypialnię, w której wszelkie hałasy z zewnątrz znacznie obniżają komfort snu.
Panele akustyczne w salonie: najlepiej wybrać tę ścianę, przez którą do pokoju dziennego przedostaje się najwięcej dźwięków z zewnątrz. Dekoracyjne panele akustyczne warto stosować tylko na niej, ponieważ nadmiar wzorów i faktur może przytłoczyć salon. Ponadto wzór paneli musi pasować do mebli i akcesoriów, które będą eksponowane na ich tle (sofa, komoda, konsola, lampa podłogowa). Ponieważ w dekorze paneli akustycznych dominują geometryczne wzory i faliste, równomierne linie, najciekawiej prezentują się we wnętrzach w stylu nowoczesnym.
Zobacz też: Sypialnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Panele akustyczne w sypialni: wyraziste wzory i geometryczne kształty nie zawsze sprawdzają się w sypialni – mogą być męczące. Dlatego lepiej postawić na gładkie panele akustyczne, np. pokryte skórą ekologiczną. Jeśli obłożymy nimi ścianę za łóżkiem, nie będzie potrzebny zagłówek.
Panele i okładziny ścienne - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Panele akustyczne to tylko jeden z pomysłów na praktyczne i efektowne dekoracje ścian. W galeriach zdjęć znajdziesz więcej inspiracji.
Autor: Materiały prasowe Dunes
Nowoczesna aranżacja ściany przy pomocy przestrzennych paneli 3D, Squares, Dunes. Pojedynczy panel charakteryzuje sie tym, że obie formy, czyli kwadrat i koło są dominujące, trudno określić, która forma bardziej. Dodatkowo kombinacja trzech modnych barw czyli bieli żółci i czerni stwarza dodatkowe możliwosci aranżacyjne. Materiały prasowe Dunes
Autor: Maria Miklaszewska
Deski, którymi jest wyłożona ściana za łóżkiem, przywędrowały z kuchennej podłogi. Właściciele musieli je zerwać, ponieważ były zalane i wypaczone. Udało się jednak wykorzystać je w roli okładziny ściennej.
Autor: serwis prasowy Quick Step
Nowoczesny salon z dużą ilością drewna i roślin oraz nastrojowym oświetleniem to przepis na przytulne wnętrze.
Autor: Thinkstockphotos.com