Panele laminowane - nie tylko zamiast drewna. Jakie są ich zalety?
Panele laminowane przeszły w ostatnich latach sporą przemianę. W związku z tym wiele związanych z nimi negatywnych stereotypów straciło uzasadnienie. Czy wciąż należy myśleć o panelach laminowanych jako o tanim zamienniku drewna? Jakie są dzisiejsze panele laminowane?
Autor: materiały prasowe QUICK STEP
Panele laminowane o wysokiej klasie używalności sprawdzą się nawet pod krzesłami w jadalni. Producenci coraz częściej gwarantują, że panele będą cieszyły nasze oko przez długie lata.
Spis treści
- Czym są panele laminowane i jakie są ich zalety
- Czy panele laminowane są wytrzymałe
- Panele laminowane w kuchni i w łazience
- Panele laminowane w szerokiej palecie wzorów.
- Jak brzmią panele laminowane
- Jak pielęgnować panele laminowane
Czym są panele laminowane i jakie są ich zalety
Panele laminowane to przede wszystkim powleczona laminatem płyta HDF. Pod ochronną warstwą melaminy znajduje się warstwa fotograficzna, na którą naniesiona jest imitacja pożądanego materiału (najczęściej drewna).
Ten rodzaj podłóg cieszył się zawsze sporą popularnością nie tylko ze względu na dość niską cenę. Panele laminowane mają wiele niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim cechuje je niezwykła łatwość w montażu. Położyć podłogę tego typu możemy samodzielnie i nie zajmie nam to zbyt wiele czasu. Panele łączymy na zatrzaski i nie trzeba do ich montażu używać żadnych klejów. Lepszej klasy panele mogą zostać z powodzeniem położone w ten sposób nawet na bardzo dużej powierzchni.
Panele laminowane przez lata traktowano jednak jak produkt drugiej kategorii ze względu na szereg wad. Wskazywano na następujące minusy: niską wytrzymałość, nienaturalny wygląd i hałaśliwość. Pochylmy się nad nimi i sprawdźmy ich pokrycie w rzeczywistości.
Czy panele laminowane są wytrzymałe
Starsze poradniki uprzedzały czytelników, że podłogi z paneli laminowanych są rozwiązaniem szybkim i tanim, ale najwyżej na kilka lat. Zwracano przede wszystkim uwagę na to, że w przeciwieństwie do podłóg drewnianych panele laminowane nie nadają się do renowacji. Głęboką rysę na desce podłogowej możemy przetrzeć papierem ściernym i na nowo zaimpregnować lub pomalować, a w przypadku większych uszkodzeń możemy zorganizować cyklinowanie całej podłogi. Przy uszkodzeniach paneli laminowanych nie mamy takiego pola manewru.
Wspominano o tej wadzie dlatego, że dawniej panele podłogowe cechowały się względnie niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jak jest dzisiaj?
Dziś w zasadzie standardem jest klasa ścieralności AC4 i klasy używalności 23 i 32. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na klasę używalności. Testy, które pozwalają przypisać panelom klasę używalności, uwzględniają bardzo szeroką gamę czynników potencjalnie szkodliwych.
Pierwsza cyfra oznacza pomieszczenie do którego nadaje się panel (2 – mieszkania, 3 – miejsca publiczne). Druga cyfra (1, 2 lub 3) oznacza nasilenie ruchu w pomieszczeniu. Szukając paneli klasy 23, zorientujemy się, że stanowią dziś większość. Na produkt, który uchodził za dobre rozwiązanie tymczasowe, producenci udzielają dziś nawet dożywotniej gwarancji.
.. Klasy ścieralności paneli: jakie panele podłogowe wybrać do różnych pomieszczeń? >>>
Panele laminowane w kuchni i w łazience
To prawda, że starsze modele paneli laminowanych nieprzeznaczonych do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności mogły ulegać wypaczeniom. Niedostatecznie impregnowane na łączeniach łatwo chłonęły wilgoć i narażały całą podłogą na szwank.
Dziś bardzo duża część oferty producentów paneli laminowanych to produkty dostosowane do użytku w łazience lub w kuchni, którym nie straszne wilgoć i zalanie. Upewnijmy się jednak, że tego typu informacja znajduje się na produkcie
Panele laminowane w szerokiej palecie wzorów.
Czasy, kiedy panel laminowany był wyłącznie tanim zamiennikiem drewnianej podłogi bezpowrotnie minęły. Po pierwsze stopień dokładności imitacji drewna wzrósł nie tylko dzięki wyższej jakości nadrukom i urozmaicaniu wzorów pomiędzy panelami. Producenci zadbali także o doznania dotykowe, wzbogacając wierzchnią warstwę ochronną imitacją słojów i sęków.
Po drugie panele laminowane występują dziś również w wersjach imitujących ceramikę, marmur, łupek, a nawet tkaniny. Wszystkie są wykonane z dbałością o realizm, a światło zachowuje się na ich powierzchni naturalnie.
Jak brzmią panele laminowane
Chyba najczęściej wskazywaną wadą paneli laminowanych był ich nienaturalny dźwięk. Chodzeniu po podłodze towarzyszył stukot, a upadające na nią przedmioty robiły duży hałas. Powodem takiego stanu rzeczy była przede wszystkim warstwa powietrza pod warstwą paneli, która działała jak duże pudło rezonansowe. Takie minimalne odstawanie paneli od podłoża wynikało z bardzo niskiej wagi materiału.
Producenci zalecali zatem stosowanie jako podkładu pod panele mat dźwiękochłonnych, które częściowo niwelują ten efekt.
Dzisiaj produkowane panele laminowane wysokiej jakości cechują się jednak znacznie większą wagą i w konsekwencji znacznie lepiej przylegają do podłoża. Ich większa waga wynika z podwyższonej grubości. Ta zaś wynika między innymi z dodatkowych warstw ochronnych i zintegrowanej warstwy dźwiękochłonnej. Panele dobrej jakości mają grubość około 10 mm. Dla spokoju nie sięgajmy po panele o grubości poniżej 7 mm.
Jak pielęgnować panele laminowane
Panele laminowane, zwłaszcza te przeznaczone do łazienek, czyści się i pielęgnuje niezwykle łatwo. Nie są szczególnie wrażliwe na agresywne detergenty, a z drugiej strony zabrudzenia nie przylegają do nich zbyt chętnie. Przetarcie na mokro z użyciem delikatnego detergentu powinno w zupełności wystarczać
Wadą, która wciąż może towarzyszyć panelom laminowanym jest ich tendencja do elektryzowania się. Konsekwencją tego zjawiska jest konieczność nieco częstszego mycia podłogi – oddziaływanie elektrostatyczne będzie dość szybko przyciągać do siebie kurz. Niektórzy producenci środków przeznaczonych specjalnie do czyszczenia paneli laminowanych obiecują, że ich produkty są w stanie zniwelować ten efekt. Można spróbować takiego rozwiązania.
Autor: mat. pras. Joka
Autor: mat. prasowe RuckZuck
Panele Villa 4V - Dąb Avola