Panele podłogowe: montaż ZRÓB TO SAM. Jak położyć panele? Układanie paneli bez tajemnic

2020-06-24 14:06

Zastanawiasz się, jak przebiega układanie paneli? Najlepiej zrób to sam, ponieważ montaż paneli podłogowych jest dość prosty. Do układania paneli wystarczą umiejętności majsterkowicza, nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia, a i bałagan podczas prac jest nieduży. Sprawdź, jak wygląda montaż bez błędów paneli podłogowych - przeczytaj nasz poradnik.

Jakie panele podłogowe do kuchni?
Autor: mat. pras. Tarkett Panele laminowane Vintage 832

Spis treści

  1. Montaż paneli podłogowych: co warto wiedzieć?
  2. Układanie paneli podłogowych: poznaj optyczne triki
  3. Jak układać panele: trzy sposoby układania paneli
  4. Panele podłogowe: montaż. Instrukcja krok po kroku
  5. Panele podłogowe i podłogi drewniane - GALERIE ZDJĘĆ

Układanie paneli nie jest trudne. Oprócz technicznych spraw ważna jest też estetyka podczas montażu paneli. Podpowiadamy, jak położyć panele, by podłoga była ładna, trwała i pasowała do wnętrza.

Montaż paneli podłogowych: co warto wiedzieć?

Panele będą się dobrze prezentowały, jeśli będziemy je układać prostopadle do okna, a więc zgodnie z kierunkiem padania światła. Taki sposób układania paneli sprawia, że połączenia między poszczególnymi elementami są mniej widoczne. Jeżeli okna są na kilku (np. dwóch) ścianach, panele układa się równolegle do promieni słonecznych wpadających przez okno umieszczone naprzeciwko wejścia do pomieszczenia.

Nie przegap: Podłogi drewniane czy panele podłogowe - co wybrać? >>>

Panele podłogowe układa się jako podłogę pływającą, czyli niezwiązaną trwale z podłożem. Nie musisz robić wielkiego remontu i rewolucji w mieszkaniu, żeby odświeżyć jego wygląd. Panele podłogowe nadadzą wnętrzu nowoczesny i stylowy charakter. Można je położyć dosłownie wszędzie - świetnie prezentują się w salonie, sypialni albo przedpokoju.

Układanie paneli podłogowych: poznaj optyczne triki

Układanie paneli może pomóc w aranżacji wnętrza. Jeżeli panele o wzorze klepki mają być ułożone w długim, wąskim wnętrzu - należy tak układać panele, aby wzór był równoległy do ścian krótszych. To sposób na optyczne poszerzenie pomieszczenia. Podczas układania paneli o wzorze deski najważniejsze jest wizualne zachowanie ciągłości desek. Ten efekt można osiągnąć, jeśli przed układaniem paneli zostaną one odpowiednio posortowane. We wszystkich paczkach paneli powtarzają się te same wzory, więc by udało się stworzyć wrażenie ciągłości, musimy do siebie dopasować „na sucho” panele ze wszystkich paczek. Zasada jest dość prosta - trzeba połączyć krótszymi brzegami dwa identyczne panele pochodzące z różnych paczek.

Zobacz też: Panele wodoodporne do kuchni, łazienki - poznaj zalety! >>>

Jak układać panele: trzy sposoby układania paneli

Układanie paneli podłogowych: posadzka pływająca. Metoda ta dotyczy paneli trójwarstwowych o specjalnie wyprofilowanych krawędziach. Sposób łączenia jest różnie nazywany przez producentów (najczęściej w nazwie występuje słowo „click” przypominające dźwięk, jaki wydają zamki umieszczone w krawędziach paneli). Łączenie paneli odbywa się bez użycia kleju.

Układanie paneli podłogowych: przyklejanie do podkładu. Tę metodę układanie paneli stosuje się podczas układania desek dwuwarstwowych. Albo trójwarstwowych, o ile planowany jest montaż ogrzewania podłogowego.

Układanie paneli podłogowych: na legarach. Sposób przeznaczony do mocowania najgrubszych 22-milimetrowych paneli. Można je przybijać lub przyklejać do legarów albo użyć jednocześnie obu tych metod.

Polecamy panele podłogowe X-Way 5947 – jedna podłoga – wiele możliwości ułożenia
Kronospan X-Way 5947 V4

Autor: mat. prasowe Kronospan

Ciepła, złota barwa dębu z realistycznie odtworzonym rysunkiem drewna. System montażu 360 stopni pozwała układać tą podłogę na różne sposoby. Jodełka, mozaika, klasyka – żaden problem.

• Jedna podłoga – nieskończone możliwości• Powierzchnia Microscratch Protect• Struktura Authentic Embossed• Efekt Handscraped• Frezowane krawędzie• A.B.C. powłoka antybakteryjna• Quattro clic: Nowo opracowany system montażu 360 stopni

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na kronosfera.pl >>

Panele podłogowe: montaż. Instrukcja krok po kroku

1. Przygotowanie podłoża. Panele układamy na równym i suchym podłożu. W przypadku wylewki samopoziomującej lub betonowego podkładu trzeba poczekać, aż wilgotność podłoża nie będzie przekraczała 3%.

2. Zabezpieczenie podłoża. Trzeba je odizolować od paneli folią paraizolacyjną grubości co najmniej 0,2 mm. Dopiero na niej układa się izolację akustyczną.

3. Układanie paneli. Po wyjęciu z opakowań panele układamy „na sucho” (wyrównujemy w ten sposób wilgotność, sprawdzamy, czy nie brakuje elementów). Aby osiągnąć optymalny efekt, poszczególne panele podłogowe wybieramy z różnych paczek. Układanie paneli zaczynamy od rogu pokoju i kładziemy wzdłuż ściany pierwszy rząd (zwykle ostatnia klepka okazuje się za długa, przycinamy ją więc ostrą piłką).

4. Dylatacje. Podłoga z paneli musi swobodnie pracować, potrzebuje więc 1-centymetrowych dylatacji obwodowych (przy ścianach) oraz w progach pomieszczeń.

5. Maskowanie dylatacji. Ukrywa się je za listwami przyściennymi mocowanymi do ścian. Szczeliny trudne do zakrycia, np. wokół rur, można wypełnić masą elastyczną. Przy progach wstawiamy specjalne profile.z

Panele podłogowe i podłogi drewniane - GALERIE ZDJĘĆ

Inspiracje i pomysły na podłogi drewniane? Najlepiej zobaczyć przykładowe realizacje.

Panele podłogowe. O czym mówią oznaczenia na opakowaniach?