Płytki azulejos: płytki portugalskie w nowoczesnych wnętrzach

2018-10-07 17:19

Płytki azulejos (płytki portugalskie) zachwycają precyzją światłocienia ręcznego malunku, finezją roślinnych i geometrycznych wzorów, dekoracyjnością i niepowtarzalnością. Płytki portugalskie mają charakterystyczny niebieski kolor motywów rodzajowych, historycznych, mitologicznych bądź religijnych, dlatego są rozpoznawalne na całym świecie! Płytki azulejos doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach.

Spis treści

  1. Historia płytek azulejos
  2. Co wyróżnia płytki azulejos?
  3. Hiszpańskie płytki we wnętrzu: galeria
  4. Technika zastosowana w płytkach azulejos
  5. Płytki azulejos: do jakich wnętrz?
  6. Mozaika, błyszczące, heksagon, czyli designerskie akcenty na ścianie [GALERIA]

Historia płytek azulejos

Niezwykle charakterystyczna uroda kafli i płytek azulejos kształtowała się od blisko 800 lat w portowych miastach Portugalii i Hiszpanii. Stały się niezwykle popularne jako element wykończenia elewacji zewnętrznych miejskich kamienic i budynków użyteczności publicznej. Najpiękniejsze okazy zdobiły nie tylko elewacje, ale i wnętrza kościołów.

Płytki azulejos zachwycają precyzją odtwarzania scen rodzajowych techniką ręcznego malunku, finezją roślinnych i geometrycznych wzorów, dekoracyjnością i unikalnym charakterem.

Niegdyś wykonywane z taniego materiału płytki azulejos stanowiły najlepszy sposób na wzbogacenie estetyki zwykłej elewacji zewnętrznej budynków. Dziś płytki portugalskie stanowią wysublimowany element dekoracyjny wnętrz z charakterem, inspirowanych stylem śródziemnomorskim

Co wyróżnia płytki azulejos?

Nazwa płytek i kafli azulejos (czyt. "azuleżu") wywodzi się od arabskiego słowa al zuleycha oznaczającego gładki kamień,. Nazwa płytek pochodzić też może, wedle alternatywnej interpretacji, od słowa azul, które w języku portugalskim oznacza kolor niebieski.

Oryginalna i zgodna ze sztuką produkcja płytek azulejo wykonywana jest od początku do końca ręcznie. Od formowania płaskich płytek po malowanie ich różnobarwnymi szkliwami. Zwyczaj dekorowania zewnętrznej formy budynków barwnymi kaflami do Portugalii przynieśli ze sobą Maurowie.

Typowo już portugalskie płytki azulejos, produkowane z powodzeniem od XVI wieku, oprócz niezwykłej urody z powodzeniem wypełniają liczne funkcje użytkowe. Latem chronią przed upałem, zimą przed wilgocią a ich trwałość czyni z nich wręcz niezniszczalną dekorację. Rozmiary hiszpańskich i portugalskich płytek, wraz z uruchomieniem produkcji masowej, ustandaryzowano do formy kwadratów o bokach od 13,5 cm do 14,5 cm.

Na przestrzeni wieków przy produkcji płytek azulejos wykształciło się kilka typów produkcji: azulejo mudéjar (hiszpańsko-mauretańskie), majolika i płytki półprzemysłowe. W dodatku gładkie, odporne na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne płytki azulejo okazywały się także niezwykle proste w utrzymaniu czystości. Czego chcieć więcej?

Czytaj także:

Jakie płytki wybrać do kuchni?

Płytki do kuchni: 20 inspirujących przykładów

Hiszpańskie płytki we wnętrzu: galeria

Mozaikowe płytki w klimacie śródziemnomorskim to prawdziwy hit ostatnich miesięcy! Idealnie sprawdzą się w formie akcentu w kuchni lub w łazience. Możemy też zdecydować się na mozaikowy total look i wyłożyć nimi całą podłogę, jednak warto wtedy pamiętać, by pozostałe elementy aranżacji utrzymane były w jasnej kolorystyce, np. bieli, tak, aby nie przytłoczyć wnętrza.

Technika zastosowana w płytkach azulejos

Technika produkcji płytek azulejos została opracowana i spopularyzowana wśród rzemieślników Półwyspu Iberyjskiego przez napływowych Maurów. Początkowo silnie geometryzujące wzory płytek azulejo, wraz z upływem czasu wzbogacono o motywy roślinne i sceny rodzajowe. Tajemnica oryginalnej urody i trwałości płytek azulo tkwi w technice ich wykonywania.

Trwałe i jednolite szkliwo płytek azulejos jest efektem powlekania płytek płynną zawiesiną różnych tlenków metali. Charakterystyczną, lazurowo-błękitną barwę portugalskich płytek uzyskiwano za pomocą różnych tlenków kobaltu. Oprócz niebieskiego koloru wiodącego w płytkach azulejos pojawiają się także (choć w mniejszym stopniu) kolor zielony (płytki szkliwione tlenkiem miedzi), brązowy i czarny (płytki szkliwione tlenkiem manganu), żółty (płytki szkliwione tlenkiem żelaza) i biały (płytki szkliwione tlenkiem cyny).

Druga, wyrównująca warstwa szkliwa na płytkach azulejos to klucz do ich fenomenu. W celu jej nałożenia, układano płytki na stojakach z trzema charakterystycznymi punktami podparcia (co w trwały sposób odbijało się na płytkach i stanowiło dowód ich autentyczności) i poddawano procesem wypalania.

Płytki azulejos: do jakich wnętrz?

Orientalne, architektoniczne i rodzajowe motywy na kaflach azulejo wywodzą się z portugalsko-mauretańskiej tradycji dekoracji. Ich ponadczasowość polega na tym, że współcześnie doskonale odnajdują się jako dominanta kolorystyczna i wzornicza w aranżacji nowoczesnych wnętrz kuchni i łazienek.

Doskonała odporność na wilgoć czyni je niezwykle łatwymi w pielęgnacji. Dekoracyjny, zamierzenie niedoskonały rysunek na płytkach azulejo znakomicie zaś współgra z prostymi i surowymi formami nowoczesnych mebli, kamiennymi blatami kuchennymi, czernią, bielą  i szarościami w wykończeniu wnętrz.

Mozaika, błyszczące, heksagon, czyli designerskie akcenty na ścianie [GALERIA]

Zastanawiając się nad doborem płytek do kuchni czy łazienki, warto czasem puścić wodzę fantazji i poddać się aranżacyjnemu szaleństwu - możemy w końcu wybierać spośród wielu atrakcyjnych dekorów o różnej fakturze i kształtach. Dla zachowawczych proponujemy wprowadzenie tego rodzaju płytek jako ozdobny akcent, wieńczący przemyślaną aranżację.

Nasi Partnerzy polecają