Płytki cegiełki: ponadczasowy materiał wykończeniowy do kuchni i łazienki
Płytki cegiełki to płaskie prostokątne płytki ścienne z fazowanymi brzegami o różnych formatach, choć najpopularniejsze są zbliżone do wymiarów 10x20 cm. Gładka powierzchnia, ikoniczny kształt i brak występowania powierzchniowych printów przesądzają o ponadczasowości płytek metro. Mamy zatem do czynienia nie z chwilowym trendem – jak w przypadku motywów marokańskich czy floralnych – lecz utrzymującą się przez dłuższy okres modą.
Spis treści
- Krótka historia płytek metro
- Płytki cegiełki i wnętrza klasyczne
- Płytki cegiełki a inne style wnętrzarskie
- Jak układać płytki cegiełki?
Krótka historia płytek metro
Płytki metro, nazywane także „subway”, swoją nazwę zawdzięczają pierwotnemu miejscu ich występowania. Ze względu na podwyższoną odporność na zniszczenia oraz łatwość utrzymania w porządku, ochronę przed brudem i wilgocią płytki typu metro stosowane były początkowo w XIX-wiecznych stacjach nowojorskiego i paryskiego metra. Z podziemnych obiektów użyteczności publicznej trafiły na salony za sprawą prostego designu, który przesądził o ich sukcesie.
Prostokątna płytka z fazowanymi brzegami przypomina kształtem sztabkę złota, ale zdecydowanie różni się od szlachetnego kruszcu barwą. Najpopularniejsze są płytki metro w kolorach achromatycznych, czyli czarne, szare oraz białe płytki cegiełki. Tego typu kolorystyka wpisuje się w trwający od lat trend modnych szarości.
Płytki cegiełki i wnętrza klasyczne
Płytki cegiełki, choć są kojarzone najczęściej ze stylem retro, sprawdzą się w różnorodnych aranżacjach, a ograniczeniem, z czym je zestawiać, jest tylko nasza wyobraźnia. W stylu klasycznym eleganckim dopełnieniem białych płytek cegiełek będą dekory, listwy, gzymsy (na przykład w postaci delikatnego reliefu, wałeczka-plecionki) wieńczące wykończenie z płytek.
Pamiętając o zasadach kanonu greckich i rzymskich proporcji wywodzących się ze starożytności, odcinając pomieszczenie poziomym gzymsem na linii wzroku optycznie je obniżamy; chcąc uzyskać iluzję wysokiego pomieszczenia, płytki cegiełki układamy po sam sufit.
.. Płytki lustrzane – elegancki materiał wykończeniowy >>>
Płytki cegiełki a inne style wnętrzarskie
Miłośnikom stylu glamour zaproponować można łączenie czarnych płytek cegiełek z białymi stylowymi szafkami na wysoki połysk z kryształowymi uchwytami, zdobnym lustrem i dodatkami w kolorach metalicznych – złota, srebra lub miedzi.
Jeśli chcemy uzyskać męski charakter wnętrza, wystarczy zestawić czarne płytki cegiełki z powierzchniami wykończonymi drewnem. Mogą być to posadzki drewniane, blaty kuchenne czy fronty meblowe. Równie surowy efekt osiągniemy w połączeniach z betonem i stalą – charakterystycznych dla wnętrz zaaranżowanych jako lofty oraz w stylu industrialnym.
Nie zapomnijmy o stylu rustykalnym – piękno wiejskich kuchni doskonale podkreślą płytki cegiełki, które sprawdzą się jako pas roboczy na ścianie pomiędzy szafkami górnymi (wiszącymi) a dolnymi. Mogą stanowić uzupełnienie pieca kaflowego, bardzo dobrze komponują się z drewnem.
Szare płytki cegiełki, występujące w różnych odcieniach szarości od złamanej bieli aż po grafit i antracyt, podkreślają graficzny, wyrazisty charakter wnętrza. Dobrze komponują się z czarno-białymi fotografiami; mogą stanowić oryginalne wykończenie ścian przedpokoju.
Płytki cegiełki dzięki prostemu wzornictwu i braku zbędnych ornamentów w zestawieniu ze szkłem, stalą a nawet betonem mogą stanowić okładzinę ścian wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych czy w stylu high-tech.
.. Płytki ścienne – jakie płytki na ścianę wybrać? >>>
Jak układać płytki cegiełki?
Najpopularniejszym sposobem układania płytek cegiełek jest wzór mijankowy z przesunięciem o pół cegły nazywany układem w cegiełkę. Takie ułożenie odpowiada tradycyjnemu ułożeniu cegieł w murze, wiązaniu wozówkowemu. W przypadku gdy płytki cegiełki tworzą pionowe pasy (kolumny zamiast poziomych rzędów), mamy do czynienia ze wzorem angielskim.
Płytki cegiełki mogą być również przesunięte względem siebie o 1/3 długości płytki. Zupełnie inaczej powierzchnia ściany wygląda w przypadku – mniej popularnego – wzoru prostego (układu równoległego), – w którym pozioma i pionowa ciągła spoina dzieli płytki cegiełki na rzędy i kolumny (nie występuje przesunięcie).
Ciekawym rozwiązaniem są również układy parkietowe: układ w jodełkę (bardziej pracochłonny dla wykonawcy, charakteryzujący się większym zużyciem płytek cegiełek), układ w szachownicę lub plecionkę (grupujący kilka płytek cegiełek).
Płytki metro nie muszą pokrywać wszystkich ścian – mogą tworzyć dekoracyjny pas pionowy (pokrywający komin, szacht instalacyjny) albo poziomą lamperię wybranej przez nas ściany.
Aby uzyskać mocny, wyrazisty kontrast, czarne płytki cegiełki w łazience możemy zestawić z białymi urządzeniami sanitarnymi – lub odwrotnie (białe płytki cegiełki i czarne sanitariaty). W małych łazienkach bez okna, jeśli chcemy zastosować czarne płytki cegiełki, pamiętajmy o dodatkowym oświetleniu.
Autor: materiały prasowe Villeroy & Boch
Płytki metro ułożone w jodełkę - ciekawy pomysł na wykończenie ściany nad blatem kuchennym
Autor: mat. pras. Ceramika Paradyż
Płytki ścienne (kolekcja Martynika) z przestrzenną fakturą fantastycznie dekorują prosto urządzoną łazienkę. Delikatny, pastelowy odcień mięty wprowadza zaś przyjemną dawkę koloru