Płytki cegłopodobne: klimat loft na zawołanie!

2014-10-08 14:58

Lekkie płytki cegłopodobne zdają się być najlepszym  sposobem na stylowe mieszkanie w mieści. Nie każdy ma to szczęście, możliwości i okazję zamieszkać w oryginalnych wnętrzach starej kamienicy czy ciekawie zaadaptowanego loftu. Jak szybko, sprawnie i niewielkim kosztem przemycić urok surowej cegły do wnętrz w nowej zabudowie?

Spis treści

  1. Płytki cegłopodobne: pomysł na każde wnętrze
  2. Płytki cegłopodobne z fugą: para idealnie dobrana
  3. Płytki cegłopodobne: podaj cegłę... czyli ułóż sam

Stale rosnąca popularność znakomicie adaptującego się w polskich wnętrzach stylu soft loft, generuje potrzebę ciągłego ulepszania sposobów dekoracji i pomysłów na aranżację wnętrz w industrialnym, lekko loftowym klimacie. Płytki cegłopodobne pojawiły się jako odpowiedź na dużą potrzebę indywidualizacji jednakowo wyglądających mieszkań w nowym budownictwie.

Lubimy cegły na ścianie, ale wiele osób nie wie jak wykonać taką dekorację ścian. Płytki cegłopodobne z fugą to krok na przód w stronę jeszcze łatwiejszego i szybszego aranżowania własnego M – samodzielnie!

Płytki cegłopodobne: pomysł na każde wnętrze

Oprócz naturalnych skojarzeń z architekturą loftową i kamieniczną, gdzie oryginalnie cegła była naturalnym budulcem, płytki cegłopodobne na ścianie przywołują skojarzenia ocieplające i otulające wnętrze. Białe płytki cegłopodobne idealnie rozświetlą wyłożone nimi pomieszczenia i dodają wnętrzom niewymuszonej przestronności. Jest to także znakomity sposób na niewygodną architekturę we wnętrzu: dyskusyjną ściankę działową, wielostopniową ścianę kominową czy ścianę pod telewizor. Cegła na ścianie staje się znakomitym pretekstem, aby przekuć w zaletę to, co wydawało się dotąd wadą lub niedoskonałością wnętrza mieszkania.

Sprawdź:

Ładne dekoracje ścian: cegły, kamień, płytki

Cegła na ścianie we wnętrzu: jak zrobić ceglaną dekorację ściany

Kamień na ścianie i na podłodze: jaki rodzaj kamienia wybrać

Płytki cegłopodobne z fugą: para idealnie dobrana

Płytki cegłopodobne z fugą to jeden z nowszych pomysłów pośród okładzin ściennych na rynku. Jest to odpowiedź na nurtujące wielu miłośników ceglanych ścian pytanie – jaką wybrać fugę co cegły na ścianie? Często nieznajomość tematu bądź chaotyczne poruszanie się w dziedzinie wykończenia ścian prowadziło do sytuacji, że źle dobrana fuga – czy to kolorystycznie, czy technicznie, niweczyła całość finalnego efektu. Dzięki gipsowym płytkom cegłopodobnym z fugą, jej osobny dobór nie jest już konieczny – element fugi został na stałe wpisany w strukturę okładziny ściennej. Nie ma więc obawy, że niewłaściwie dobrane wybarwienie lub wypełnienie spoin zepsuje finalny efekt na ścianie. W prosty sposób uzyskujemy ścianę ceglaną z fugą dokładnie w tym samym kolorze co płytka.

Płytki cegłopodobne: podaj cegłę... czyli ułóż sam

Ważna zaletą płytek cegłopodobnych z fugą jest prosty montaż, który można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. Przed rozpoczęciem montażu wysuszoną i oczyszczoną ścianę impregnujemy specjalnym środkiem do gruntowania, a następnie wyznaczamy poziom. Tak przygotowaną ścianę zostawiamy na 24 godziny. Po jej wyschnięciu przechodzimy do klejenia płytek.

Jeśli mamy do czynienia ze ścianą z narożem, wówczas powinniśmy rozpocząć pracę od wyklejenia narożnika. Warto wówczas zwrócić uwagę na płytki cegłopodobne dedykowane poszczególnym narożnikom – prawym i lewym. Co równie ważne - należy pamiętać o tym, aby płytki dobierać z różnych kartonów. Pozwoli to na jednolite rozmieszczenie koloru oraz urozmaici strukturę ściany.

Płytki kleimy przy zastosowaniu odpowiedniego, elastycznego kleju do okładzin. Po wyklejeniu całej powierzchni ściany i jej przeschnięciu (po ok. 14 dniach) impregnujemy ją specjalnym środkiem, dedykowanym okładzinom ceglanym. Impregnat zabezpiecza powierzchnię przed zanieczyszczeniami i wilgocią – co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach kuchennych, łazienkowych bądź w przedpokoju.