Płytki ceramiczne o nietypowych kształtach. Sprawdzamy, co jest modne!

2018-09-12 13:23

Klasyczne kwadratowe i prostokątne płytki ceramiczne mają coraz większą konkurencję w postaci kafelków o nietypowych kształtach. Nic dziwnego! Heksagony, romby, arabeski, łuski i inne kształty są oryginalne, dekoracyjne i dają duże możliwości aranżacji.

Spis treści

  1. Płytki heksagony. Moda na sześciokątne kafle
  2. Małe płytki do klasycznych wnętrz – arabeska, łuska
  3. Geometria na ścianie. Płytki w kształcie cegiełek, listewek i rombów
  4. Małe płytki o fantazyjnych kształtach – jak je położyć?

Niewątpliwie najpopularniejszym sposobem na wykończenie ścian w łazience i w kuchni, w miejscach narażonych na wilgoć i zabrudzenia, są płytki ceramiczne.

Najczęściej wybierane są kafle kwadratowe i prostokątne – liczba wzorów, kolorów i rozmiarów jest ogromna, ceny przystępne, poza tym każdy fachowiec wie, jak je położyć. Widać jednak wyraźnie, że coraz bardziej modne stają się płytki o nietypowych kształtach. Już sama ich forma jest bardzo dekoracyjna, a ciekawe połączenia kolorystyczne sprawiają, że ściana nabiera głębi.

Płytki heksagony. Moda na sześciokątne kafle

Płytki heksagonalne szturmem zdobyły serca projektantów wnętrz. Sześciokątne kafle ułożone na ścianie czy podłodze tworzą motyw zwany plastrem miodu.

Wprowadzają do wnętrz dynamikę, świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych. Wszystko zależy od koloru, wzoru, a nawet sposobu ułożenia – często stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnych aranżacjach jest wyłożenie płytkami heksagonalnymi tylko fragmentu ściany lub podłogi tak, że krawędź pokrytej kaflami powierzchni jest nieregularna (a nie prosta, tak jak w przypadku płytek prostokątnych lub kwadratowych).

Coraz popularniejsze stają się płytki heksagonalne w wersji mini. Niewielki rozmiar pozwala na wyłożenie nimi zaokrąglonych, obłych powierzchni, takich jak np. obudowa wanny.

.. Heksagony, czyli sześciokąty: motyw dekoracyjny na topie >>>

Małe płytki do klasycznych wnętrz – arabeska, łuska

Fantazyjne kształty, takie jak arabeska (zwana też marokańską koniczną) czy łuska, pasują do klasycznych wnętrz. Pięknie prezentują się w towarzystwie mebli z frezowanymi frontami, rzeźbieniami, fantazyjnymi uchwytami i elementami stylu retro. Miękka linia płytek sama w sobie jest dekoracyjna, można ją jeszcze podkreślić kolorem, np. wybierając fugę w odcieniu kontrastującym z barwą kafelków.

Takie kształty sprawdzają się zarówno w kuchniach, jak i łazienkach. Warto jednak pamiętać, żeby fuga, której użyjemy, była odporna na zabrudzenia, grzyby i pleśń oraz łatwa do utrzymania w czystości.

Im mniejsze płytki, tym jest jej więcej. Kształtem starym, ale wracającym do łask jest tzw. gorsecik. Niewielkie płytki o tej formie doskonale pasują do wnętrz w stylu vintage.

Płytki ceramiczne o nietypowych kształtach. Sprawdzamy, co jest modne!
Autor: mat. pras. Dunin Taki kształt płytki nazwyany jest rybią łuską. Doskonale sprawdza się w klasycznych i stylizowanych wnętrzach.

Geometria na ścianie. Płytki w kształcie cegiełek, listewek i rombów

Proste, geometryczne kształty dają duże możliwości dekoracyjne. Prostokątne cegiełki i dłuższe listewki można ułożyć równo, jedna pod drugą, lub z przesunięciem (jak w murze), pionowo lub poziomo lub w bardzo ostatnio modną jodełkę.

Również kafelki o kształcie rombów tworzyć różne wzory: z widocznym zaznaczeniem pionów lub poziomów, albo z wierzchołkami na jednym poziomie.

Przy geometrycznych kształtach ogromną rolę odgrywa kolor. Za jego pomocą możemy nadać ścianie lub podłodze głębi i trójwymiarowości. Wszystko zależy od naszej inwencji i wyobraźni. Tego typu płytki najbardziej pasują do wnętrz nowoczesnych i loftowych (jodełka sprawdzi się również w stylizowanych i klasycznych aranżacjach.

Małe płytki o fantazyjnych kształtach – jak je położyć?

Układanie płytek o niewielkich rozmiarach i oryginalnych kształtach wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowane, gdyż najczęściej występują w formie tzw. plastrów połączonych od spodu plastikową siatką.

Układa się je tak samo jak tradycyjną, kwadratową mozaikę. Przed nałożeniem zaprawy należy oczyścić i wyrównać powierzchnię ściany lub podłogi oraz zagruntować ją, aby zyskać dobrą przyczepność. Zaprawę klejową przygotować zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu. Płytki na siatce najlepiej układać tzw. metodą kombinowaną, czyli zaaplikować klej zarówno na podłoże, jak i spód płytek. Jeśli po dociśnięciu płytek klej wypłynie na ich brzegi, będzie to oznaczało, że użyliśmy odpowiedniej ilości zaprawy.