Płytki marmur, czyli imitujące kamień. Modne płytki marmurowe w łazience i kuchni
Wzór naturalnego kamienia robi obecnie furorę we wnętrzach. Najlepszy przykład to płytki marmur, a więc imitujące szlachetny materiał. Pojawiają się zarówno na ścianach, jak i podłogach – przede wszystkim w łazience i kuchni. Niemniej spotkamy je również w innych pomieszczeniach. Warto się bliżej przyjrzeć temu gorącemu trendowi.
Autor: Wallsauce.com
Niebiesko-beżowy mural we wzór marmuru.
Spis treści
- Prawdziwy marmur – drogie rozwiązanie
- Płytki marmur jako materiał wykończeniowy
- Płytki marmurowe w łazience i kuchni
- Płytki imitujące marmur w salonie i sypialni
Prawdziwy marmur – drogie rozwiązanie
Piękny rysunek naturalnego kamienia z efektownymi, wielobarwnymi żyłkami zachwyca zarówno artystów, jak i projektantów wnętrz od starożytności.
Prym w tym wiodą Włochy, gdzie złoża marmuru są dość bogate. Największym uznaniem cieszy się marmur karraryjski, czyli wydobywany w okolicach miasta Carrara: biały z szarymi „cieniami”. Ale kolory marmuru mogą być różne – paleta barw rozciąga się od bieli i kremów przez róż, pomarańcz, zieleń aż po brąz i czerń.
Całe to bogactwo wykorzystują producenci płytek ceramicznych z dekorem perfekcyjnie imitującym marmur. Co ważne, takie rozwiązanie jest znacznie tańsze od prawdziwego marmuru. Ponadto oszczędzamy zasoby naturalnego surowca, które przecież nie są nieskończone.
>> Marmur we wnętrzach – zastosowanie i właściwości >>>
Płytki marmur jako materiał wykończeniowy
Płytki marmur, czyli z wzorem marmuru, stanowią świetny pomysł na elegancki materiał wykończeniowy. Mają bowiem wszystkie zalety płytek ceramicznych: są solidne, odporne na uszkodzenia, ścieranie, wilgoć. Można je więc śmiało układać zarówno na posadzce, jak i na ścianach.
Płytki marmurowe wykorzystuje się często na wszystkich ścianach i podłodze w łazience. Dużą popularnością cieszą się płytki wielkoformatowe oraz rektyfikowane (bezfugowe), pozwalające osiągnąć efekt jednolitych powierzchni.
Pamiętajmy, że takie płytki znakomicie prezentują się w małej łazience, zwłaszcza gdy postawimy na białe płytki marmurowe z delikatnymi „cieniami”. Dostaniemy również najciemniejsze, a więc czarne, np. z rudawymi żyłkowaniami. Wraz z lśniącą, niemalże lustrzaną powierzchnią zapewniają olśniewające wrażenie we wnętrzu. Tyle że utrzymanie ich w nieskazitelnej czystości może stanowić spore wyzwanie.
>> Płytki lustrzane - elegancki materiał wykończeniowy >>>
Autor: mat. pras. Tubądzin
Specchio Carrara, kolekcja autorstwa Macieja Zienia dla marki Tubądzin, wiernie odtwarza urodę wielkoformatowych płyt legendarnego marmuru kararyjskiego. Jak podkreśla sam projektant, skoro te cenne zasoby wyczerpują się, warto je więc zachować dla twórczości rzeźbiarskiej, a w łazienkach stosować nie mniej urodziwe, za to znacznie bardziej praktyczne odpowiedniki. Kolekcja została wyróżniona prestiżowym Medalem Europejskim, przyznawanym przez Business Center Club oraz najważniejszą dla przedsiębiorców instytucję działającą przy Komisji Europejskiej – Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.
Płytki marmurowe w łazience i kuchni
Płytki marmurowe zdobywają popularność wszędzie tam, gdzie tradycyjnie wykorzystuje się glazurę i terakotę – a więc przede wszystkim w łazience i kuchni. Pozwalają cieszyć się pięknym wzorem kamienia przy dużej oszczędności w porównaniu z zakupem prawdziwego kamienia.
W kuchni płytki marmur częściej wykorzystuje się jako wykończenie ściany nad blatem. Płytki ceramiczne są bowiem solidne, eleganckie, łatwe do utrzymania w czystości. Ale dużą popularnością cieszą się też blaty imitujące marmur. Okleiny i laminaty zyskują sporą konkurencję w postaci materiałów zbliżonych do płytek ceramicznych (gresu). Dobry przykład stanowi też spiek kwarcowy z wzorem marmuru.
Autor: materiał prasowy
Piękny kolor ręcznie wytwarzanych płytek marki Kafloteka nada wnętrzu niepowtarzalny charakter.
Płytki imitujące marmur w salonie i sypialni
Nic nie stoi na przeszkodzie, by piękne płytki wprowadzić także do innych pomieszczeń. W salonie będą świetnie współpracować z ogrzewaniem podłogowym (bez niego mogą być za chłodne w dotyku!).
Możemy wyłożyć nimi fragment ściany, np. tej z telewizorem. Płytki w sypialni to już rzadsze rozwiązanie, ale także zdobywające popularność. Znakomicie prezentują się w sypialni w stylu glamour albo klasycznie eleganckim – zarówno na posadzce, jak i chociażby ścianie za łóżkiem. Jeśli wykonujemy sypialnię z łazienką, również możemy się zdecydować na jednolitą podłogę w obydwu strefach wyłożoną płytkami marmurowymi.
Autor: materiały prasowe Ceramstic
Heksagony nie tylko na płytkach - mamy też lustro i półkę w tym kształcie (płytki z kolekcji Hexon)