Płytki na ścianę w kuchni i łazience. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę

2024-01-29 14:49

W ramach remontu wymieniamy kafelki w kuchni i w łazience. Dobieramy materiały, poznajemy techniki glazurnicze, sprawdzamy koszty dodatkowe.

Płytka ścienna
Autor: serwis prasowy marki Raw Decor
Sztuka wyboru
  • Z jakiego materiału? Jako okładziny ścian w kuchni i łazience sprawdzają się płytki ceramiczne. Szkliwione, matowe oraz polerowane. Mają niską nasiąkliwość, są łatwe w pielęgnacji, odporne na środki chemiczne. Ich odmianę stanowi glazura (płytki z fajansu), idealna do obudowy sanitariatów. Do wnętrz o dużej wilgotności polecamy zwłaszcza gres, czyli płytki prasowane na sucho. Dobrze radzą sobie z wodą, ich nasiąkliwość wynosi tylko 0,5%. Mogą imitować kamień lub drewno. Równie niską nasiąkliwość, a przy tym najwyższą twardość mają płytki klinkierowe. Mogą być szkliwione lub nie, gładkie lub strukturalne. Do kuchni, w miejscach narażonych na działanie tłuszczu i brudu, lepiej wybrać te najgładsze. A może kamień? Najtańszy i najmniej wymagający jest granit. Marmur i trawertyn należy poddać impregnacji. Unikaj wapieni i piaskowców, są zbyt porowate i nasiąkliwe. Dużą popularnością cieszą się płytki z betonu. Polecamy zwłaszcza te malowane, pokryte impregnatem.
  • Jaki rozmiar? Mozaiką i małymi płytkami, np. 10x10 cm, łatwiej obkłada się ściany z zaokrągleniami, wąskimi wnękami. Wielkoformatowe, np. 40x100 cm, wyglądają solidnie, nowocześnie, ale mogą przysparzać kłopotów w transporcie oraz montażu. Staraj się dopasować ich wymiar do długości ściany, szerokości szafek. Im mniej przycinania płytek, tym mniejsze koszty.

Półka z akcentem

Jeśli nie podobają ci się jednobarwne wykafelkowane ściany, możesz rozważyć sięgnięcie po płytki w innym kolorze, o innej fakturze lub rozmiarze. Dekoracyjny pas pociągnij np. poziomo, wzdłuż linii lustra, blatu, wanny (przy okazji wizualnie poszerzysz ścianę).

Płytki na ścianę
Autor: serwis prasowy marki Opoczno

Kącik do mycia

W większych łazienkach radzimy zróżnicować kafelkami tzw. strefy mokre i suche. To podkreśla funkcję danego miejsca, urozmaica przestronne wnętrze. Ściana za umywalkami ozdobiona jest gresem z efektem 3D, Vanguard marki Aparici. Czarne wypukłe „cegiełki” kontrastują z białą wanną. Białe kwadratowe uspokajają aranżację.

Płytki na ścianę
Autor: serwis prasowy marki Aparici

Słonecznie w aneksie

Gdy blat roboczy nie jest naturalnie doświetlony, warto rozjaśnić ścianę za nim – halogenami, LED-ami i oczywiście płytkami. Wybierz kafle jasne, z połyskiem, a osiągniesz efekt lustrzany. Zastanawiasz się, ile glazury ci potrzeba? Zmierz powierzchnię ściany. Do wyniku (w metrach kwadratowych) dodaj 10% więcej płytek – jeśli ściana jest gładka, bez wnęk i skosów, albo 20% – gdy ma załamania, obudowy komina, gzymsy itp. Słoneczny żółty ociepla optycznie wnękę, natomiast szary ją uspokaja, harmonizuje z odcieniem podłogi.

Płytki na ścianę
Autor: serwis prasowy Ceramika Paradyż

Kupując płytki, zwróć uwagę na ich odcień. Producenci zaznaczają go skrótami. WZ lub W to odcień wzorcowy, A1 – odcień ton jaśniejszy, B1 – ton ciemniejszy. Różnice nie są duże, ale niektórych mogą razić. Wybieraj produkty z identycznym oznaczeniem, z tej samej partii, z tego samego sklepu. Przed montażem ułóż płytki na podłodze. Wyciągaj je na przemian z różnych opakowań. Dzięki temu ewentualne zróżnicowania tonalne nie będą rzucały się w oczy.

Otoczaki pod prysznicem

Nowoczesne płytki wcale nie muszą wyglądać jak tradycyjne kafelki. Coraz częściej w sklepach znajdziesz takie, które imitują deski czy kolorowe szkło. Decydując się na nie, dobrze przyjrzyj się ich krawędziom. Płytki rektyfikowane mają krawędzie ścięte laserowo pod kątem prostym. Dzięki temu dają się układać na ścianie niemal na styk, z zachowaniem minimalnej fugi (1–2 mm), a wzór „przechodzi” z kafla na kafel. Elementy mają identyczny wymiar, są zatem łatwiejsze w montażu. Równie szybko i prosto zdobi się ścianę mozaiką i dekorami w plastrach (czyli naklejonymi na kawałki siatki).

Płytki na ścianę
Autor: serwis prasowy marki Dune Na zdj.: płytki dekoracyjne Rio Carrara marki Dune, naturalny kamień, 26x26 cm.
Zaprawa do spoinowania, to warto wiedzieć

Wybór rodzaju fugi zależy od sposobu użytkowania pomieszczenia (odpowiednie parametry techniczne i użytkowe). Tam, gdzie jest mokro lub często dochodzi do zabrudzeń, idealnie sprawdzą się fugi epoksydowe. Dzięki zawartości żywic epoksydowych są nienasiąkliwe, czyli odporne na wodę, tłuszcz, kurz i brud oraz rozwój grzybów i pleśni, które nie mają szans wniknąć w strukturę fugi.

Mozaika

Najładniejsza okładzina straci na urodzie, gdy niestarannie ją wykończysz na styku ze ścianą. Dobry efekt daje zlicowanie (ściana i płytki tworzą jednolitą powierzchnię). Dołem, nad blatem, płytki możesz wykończyć „podmurówką” albo tak dopasować wysokością, by „opierały się” na blacie.

Płytki na ścianę
Autor: serwis prasowy marki Dune

Jak tapeta

Dla sympatyków motywów florystycznych – kafle w kwiaty. Po fugowaniu przetrzyj je do czysta, aby spoina trwale ich nie ubrudziła.

Płytki na ścianę
Autor: serwis prasowy marki 41ZERO42 Na zdj. płytki Paper41 Lux William, 60x120 cm, 41ZERO42.

Beton jak malowany

Postarzanie to jeden z trendów wnętrzarskich, który nie omija też płytek. Motywy pęknięć, żyłek, przetarć, niedoskonałości nadają charakter – kafelkom oraz wnętrzu. Nie bój się łączyć pozornie sprzecznych materiałów. Większe kwadratowe płytki z wąskimi fugami dają wrażenie jednolitej płaszczyzny. Gdy sięgają sufitu, optycznie podwyższają pomieszczenie.

Płytki imitujace beton
Autor: serwis prasowy marki Cersanit Na zdj.: kolekcja Trako marki Cersanit.

Nowa wersja drewna

Sceptykom desek w łazience polecamy kafle z motywem sęków i słojów (niektóre mają nawet nierówną fakturę i „meszek” charakterystyczny dla nielakierowanego drewna).

Płytki ścienne
Autor: serwis prasowy marki Opoczno Na zdj. drewnopodobne płytki z kolekcji Grand Wood Rustic, Opoczno.
Problem - rozwiązanie

Jak samodzielnie położyć płytki na ścianie?

Przygotuj podłoże. Jeśli ściana jest nowa (surowa lub otynkowana), oczyść ją i zagruntuj. W przypadku starej sprawdź stan powierzchni ewentualnie otynkuj uzyskując równą płaszczyznę, zagruntuj. Wymierz ścianę i rozplanuj płytki. Zacznij układanie od miejsca najbardziej eksponowanego. Na przykład zaznacz linię poziomą na wys. 60 cm od podłogi, przymocuj do niej metalową listwę lub deskę (będzie podparciem dla pierwszego rzędu płytek). Powyżej nanieś zaprawę klejową na wysokość jednego rzędu. Cienką warstwę zaprawy rozsmaruj też na spodzie płytki. Przymocuj delikatnie jeden rząd, następnie delikatnie dociśnij poziomicą, łapiąc jednolitą płaszczyznę. W rogach umieść plastikowe krzyżaki dystansowe. Z kolejnymi rzędami postępuj analogicznie sprawdzając płaszczyznę poziomą oraz pionową. Pierwszą i ostatnią płytkę w zależności od potrzeb przytnij (przycinarką do glazury). Po wyschnięciu zaprawy, 24-48 godz. później, usuń krzyżaki, nanieś fugi.

Szkło w paski

Białe płytki tworzą czysty wizualnie efekt, ale mogą szybko się znudzić. Co innego, gdy połączysz je ze szklaną mozaiką, np. między umywalką a lustrem.

Płytki na ścianę
Autor: serwis prasowy marki Opoczno

Pod wodą

Mozaiki, płytki z wytłoczonymi wzorami, rowkami itp. wymagają większej dbałości o czystość (zwłaszcza gdy wykładasz nimi kabinę prysznicową). W zagłębieniach między kafelkami częściej gromadzą się brud i mikroorganizmy. Aby glazura dobrze się prezentowała i była higieniczna, zastosuj spoinę wodoszczelną, z tzw. efektem perlenia (kropelki wody, jak perełki, spływają z fugi). Estetyczny wygląd gwarantuje też dopasowanie kolorystyczne płytek i armatury. Co powiesz na połysk metalu pod prysznicem?

Płytka ścienna
Autor: serwis prasowy marki Ceramstic Na zdj. mozaika metalowa Minx Ceramstic, plastry wąskich prostokątów 30x30 cm.

Połączenie z blatem

Linię styku ściany i blatu warto uszczelnić akrylem w kolorze płytek, fugi lub blatu. Okruszki i woda nie będą wtedy dostawać się za szafkę. W łazience, przy wannie, umywalce, prysznicu lepiej użyć silikonu sanitarnego, który zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów.

Płytki na ścianę
Autor: serwis prasowy marki Ceramika Tubądzin

Ku wygodzie

Na płytkach dobrze oświetlonych, jednobarwnych i lustrzanych, w oczy mogą rzucać się krople wody i tłuszczu. Jeśli wiesz, że będzie ci to przeszkadzać, od razu kup płytki wzorzyste lub matowe.

Płytki na ścianę
Autor: serwis prasowy marki Realonda Na zdj. Cardiff marki Realonda, 33x33 cm.

Trafione w punkt

Płytki łazienkowe równie dobrze sprawdzają się w kuchni, a podłogowe na ścianie. Nigdy odwrotnie.

Płytka ścienna
Autor: serwis prasowy marki Vives Ceramica Na zdj. płytki łazienkowe Satinados Senkel Negro marki Vives, 30x60 cm.