Płytki podłogowe: kolorowa mozaika i gres - inspirujące rozwiązania
Kolorowe mozaiki i gres imitujący drewno lub kamień sprawią, że podłoga może się stać najważniejszą dekoracją wnętrza. Jak tego dokonać? Wybieramy efektowe płytki podłogowe - na mozaikę i drewnopodobne.
Autor: Mariusz Bykowski
Wzorzystym płytkom imitującym dywan warto też dodać rant, np. w ciemniejszym kolorze.
Spis treści
Lubisz kolory w aranżacji i szukasz pomysłów na atrakcyjne wykończenie podłogi? Sięgnij po mozaiki w stylu marokańskim lub hiszpańskim. Przede wszystkim dopasuj płytki podłogowe do charakteru wnętrza. Jeśli wystrój jest rustykalny, rozejrzyj się wśród płytek, czy gresu imitujących stare drewno, naturalne kamienie, czy spękaną ceramikę. Do nowocześniejszych aranżacji dobierz np. płytki podłogowe z rysunkiem betonu, patchworkowe, mozaiki cementowe, niekoniecznie kwadratowe, a wielokątne.
Wzorzyste płytki mozaikowe to hit w aranżacji wnętrz. Ułożona z nich podłoga bez wątpienia przyciągnie uwagę. Niezliczone kombinacje kolorów i deseni na płytkach o różnych kształtach pozwalają stworzyć posadzki wręcz bajkowe.
Mozaika podłogowa: kolory
Wykańczając podłogę śmielej łącz wzory i faktury płytek. Decydując się na więcej kolorów na podłodze, możesz osiągnąć zaskakujące efekty – wyznaczyć płytkami miejsce jadalni lub strefy relaksu w salonie, optycznie poszerzyć lub wydłużyć pokój (kładąc w odpowiednim kierunku płytki długie czy w paski).
Sprawdź też: Czarno-białe płytki podłogowe - wzór szachownicy >>>
Płytki świetnie nadają się do akcentowania stref we wnętrzu. Mogą wyznaczać miejsce do spania, pracy czy tak zwane ciągi komunikacyjne. Ze wzorzystych płytek ułożysz na podłodze chodnik, przedsionek, obramowanie kominka lub łóżka. Masz więcej pomysłów? Wiele sklepów firmowych z płytkami proponuje komputerowe wizualizacje projektów.
Mozaika podłogowa: wzory
Wzorzyste płytki pośrodku pokoju, a jednobarwne - bliżej ścian... To superpomysł na zróżnicowanie dużej powierzchni podłogi. Pamiętaj tylko, dobierając płytki, by te większe stanowiły wielokrotność mniejszych (inaczej nie spasują się wymiarowo).
- Płytki podłogowe we wzory geometryczne
Podobają Ci się wzory geometryczne: trójkąty i kwadraty? W kuchni w stylu vintage, skandynawskim, a nawet nowoczesnym, dobrze wyglądają płytki à la przetarte drewno, w geometryczne wzory. Ostre kąty posadzki warto złagodzić zaokrągleniami lamp, stołków, naczyń.
- Płytki podłogowe imitujące drewno
Podłoga z desek? Współczesne płytki podłogowe idealnie odwzorowują rysunek drewna. Aby podłoga prezentowała się jeszcze naturalniej, gresowe „deski” połóż prostopadle do okna (światło dzienne będzie przesuwać się miękko wzdłuż płytek). Zastosuj też jak najcieńszą fugę w kolorze gresu.
- Płytki podłogowe: trójwymiarowy efekt
Wzory heksagonalne (sześciokątne) to jeden z dominujących trendów w świecie płytek. Łączą klasykę z nowoczesnością w aranżacji wnętrz. A gdy do tego płytki są zróżnicowane kolorystycznie, mają jaśniejsze i ciemniejsze odcienie, mogą tworzyć złudzenie optyczne - przybliżenia i oddalenia konkretnych płytek. Wprowadzają dynamikę do wystroju wnętrza. Na podłodze warto je zastosować zwłaszcza w pomieszczeniach długich, o zaburzonych proporcjach. Odwrócą uwagę od mankamentów wnętrza. Aby takie płytki podłogowe ładnie komponowały się w kuchni czy łazience, dopasuj je odcieniem do mebli i ścian.
Autor: Marcin Czechowicz
W tej iście królewskiej łazience spotykamy czarną, pękatą komodę na cienkich nóżkach, zatopione w niej umywalki, ozdobne kinkiety i żyrandol oraz niski stołek, obity czerwonym materiałem o złotych nogach. Szachownica na podłodze stanowi dla tych elementow piękną oprawę.
Łączenie płytek podłogowych
Jeśli wzór nie zamyka się w obrębie jednej płytki, a jest widoczny dopiero po ułożeniu kilku kafelków, warto z dbałością „podejść” do fugi. Postarać się, by była jak najcieńsza i w kolorze dominującejpłytki. Chyba że... fugę ma być widać, wtedy lepiej skontrastować ją z barwą kafelków.
Jak układać mozaikę z płytek: dobre rady
Wzorzyste płytki na podłodze nie lubią konkurencji kafelków ściennych. Postaraj się, by te drugie były jak najbardziej stonowane. Śmiało powtarzaj kolory! Niech te same barwy i odcienie pojawiają się na podłodze, meblach, dodatkach. Dzięki temu aranżacja wnętrza z kolorowymi płytkami będzie spójna, przemyślana. Płytki różniące się wymiarami, wzorem lub pochodzące z różnych serii warto rozdzielić listwą dekoracyjną.
Wzorzystym płytkom imitującym dywan warto też dodać rant, np. w ciemniejszym kolorze. Jeśli planujesz ogrzewanie podłogowe, zapomnij o posadzce z litego drewna. Dlaczego? Bo izoluje ciepło (w przeciwieństwie do gresu, który dobrze je rozprowadza). Nie musisz wcale rezygnować z efektu desek. Gwarantują ci go płytki drewnopodobne.
Autor: EG Projekt - Architekt Ewelina Golinowska
We wnętrzu nowoczesnej łazienki udało się zmieścić zarówno wannę jak i prysznic. Dzięki temu właścicielka zyskała stylowy salon kąpielowy, w całości spełniający jej oczekiwania.
Autor: Anna Rychlewicz
Podłogę w kuchni zdobi wzorzysty gres hiszpańskiej firmy Vives. Zdjęcia i stylizacja: Mellemrum / www.mellemrum.pl
Autor: serwis prasowy Ceramika Paradyż
Na zdj. płytka ceramiczna Tamoe marki Ceramika Paradyż.