Płytki stara cegła skalna. Cegła na ścianach – inspiracje do wnętrz

2018-08-01 9:59

Widok czerwonej cegły, a właściwie ceglanego wątku o charakterystycznej, zróżnicowanej palecie barwnej – od bardzo bladej czerwieni po brąz – budzi pełne ciepła skojarzenia z domem dziadków, z wakacjami na wsi albo po prostu z murem dającym poczucie bezpieczeństwa. Zapewne dlatego tak chętnie sięgamy po płytki w stylu starej, XIX-wiecznej cegły z typowymi dla niej wyżłobieniami, wyszczerbieniami czy rysami, które nadają aranżacji walor autentyzmu.

Spis treści

  1. Stara cegła czy... nowa płytka?
  2. Czerwona cegła na ścianie: jeszcze więcej pomysłów!

Ceglana ściana w odcieniach czerwieni stanowi niebanalną dekorację pomieszczeń w dosłownie każdym stylu pasuje zarówno do wnętrz romantycznych rustykalnych, sielskich, tych z powiewem Toskanii czy Prowansji, jak i do mieszkań nowoczesnych albo industrialnych (w stylu loft). W pierwszym przypadku równoważy słodycz, której w mieszkaniu też nie powinno być nazbyt wiele; w drugim z kolei chroni przed wrażeniem surowości i chłodu.

Warto wiedzieć, że zaimpregnowana cegła świetnie radzi sobie nawet w wilgotnych pomieszczeniach, dlatego też możesz stosować ją w kuchni, a nawet w łazience! Pamiętaj tylko o tym, że ceglany wątek nie nadaje się do strefy prysznica – częsty kontakt z wodą może prowadzić do powstawania wykwitów czy nieładnych białych zacieków.

Stara cegła czy... nowa płytka?

Jeśli mieszkasz w kamienicy i chcesz mieć naturalną, czerwoną cegłę na ścianach, zrób użytek z oryginalnego budownictwa. Usuń tynk, aż odsłoni się cegła. Następnie oczyść ścianę ostrą szczotką lub wypiaskuj, wyszlifuj i przemyj wodą (możesz użyć specjalnego preparatu oczyszczającego), a na koniec zaimpregnuj.

Mieszkasz w nowym budownictwie? W tym przypadku masz kilka możliwości: możesz wybrać cegłę cementową lub ceramiczną, w tym klinkierową i licową. Tego typu cegły dość dużo ważą, więc, aby nie obciążać stropu, stosuj je na małej powierzchni. Możesz też zastąpić je płytkami klinkierowymi lub cegłą ciętą (o grubości około 13 milimetrów, pozyskiwaną z rozbiórki). Nieotynkowanej cegły możesz użyć między innymi do obudowy wnęk lub kominków. W tym drugim przypadku konieczne jest użycie materiałów odpornych na wysokie temperatury.

Efektownym, a praktycznym (łatwy montaż, niewielka waga) i... ekonomicznym rozwiązaniem są płytki cementowe wiernie naśladujące wątek ceglany. Przed zakupem należy jednak pamiętać, że dekoracyjne właściwości surowego muru w mieszkaniu polegają między innymi na tym, że każda cegła jest nieco inna. Naturalny kolor wypalonej ceramiki to mnóstwo odcieni, a ich współgranie powoduje, że płaszczyzna ściany ożywa.

Spośród płytek najlepsze wrażenie robią jednak płytki wykonywane z cegieł z rozbiórki, która z niezwykłą wiernością odtwarzają zarówno zróżnicowany koloryt starego muru (od rozbielonych róży, przez blade czerwienie, po brązy), jak i ślady historii wszelkiego rodzaju uszczerbki czy nieregularności, jakie znamy z autentycznych ceglanych ścian.

Czerwona cegła na ścianie: jeszcze więcej pomysłów!

Chcesz poznać jeszcze więcej inspirujących realizacji? Obejrzyj poniższe galerie. na pewno znajdziesz w nich doskonały pomysł na wprowadzenie motywu cegły do własnego wnętrza!

Nasi Partnerzy polecają