Płytki z cegły: jakie wybrać? Pomysły na wnętrza z płytkami ceglanymi
Współczesny rynek budowlany oferuje szeroką gamę płytek ceglanych. Różnią się nie tylko kolorem, lecz także przeznaczeniem. Za ich pomocą można stworzyć niepowtarzalną aranżację, dzięki której pomieszczenia stają się ciepłe i przytulne. Które z dostępnych rozwiązań wybrać? Na jaki kolor płytek ceglanych się zdecydować? Czy można ich użyć do każdego typu pomieszczeń? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Salon niewielkich rozmiarów połączony z jadalnią okraszony został piękną, rudą cegłą. Świetnie komponuje się ona z szarymi i białymi meblami. Pomarańczowa, energetyczna barwa cegły ożywia salon, dodając mu uroku.
Spis treści
- Płytka ceglana – sposób na modną aranżację
- Styl loftowy i skandynawski
- Płytki ceglane – różnorodny produkt, uniwersalne zastosowanie
- Płytki ceglane białe – nie tylko styl skandynawski
- Płytki z cegły rozbiórkowej – niepowtarzalny klimat
- Płytki z cegły żółtej w modnej sypialni
- Klasyk, który nie wychodzi z mody
Płytka ceglana – sposób na modną aranżację
Cegła to jeden z najstarszych materiałów konstrukcyjnych wykorzystywanych w budownictwie. Choć dziś nie stosuje się go do budowy domów tak często jak kiedyś, to obecnie materiał ten jest coraz chętniej wybierany do dekoracji wnętrz mieszkalnych, biurowych i usługowych. Płytki ceglane, szczególnie te, które wykonane są z cegieł z rozbiórki, są ciężkie i mają surowy styl.
Jeśli się je umiejętnie dobierze do pozostałych elementów wystroju pomieszczenia, można stworzyć interesującą aranżację. Z czym zestawiać ceglane płytki?
Styl loftowy i skandynawski
Płytki ceglane sprawdzają się szczególnie dobrze we wnętrzach loftowych i industrialnych. Lofty to przestronne apartamenty przekształcone z pofabrycznych pomieszczeń (tzw. hard lofty) lub pomieszczenia, które są na nie stylizowane (tzw. soft lofty). Wzorowe mieszkanie loftowe ma wysoki sufit, wiele wolnej przestrzeni i odsłonięte elementy konstrukcyjne. Beton, metalowe rury, widoczne instalacje elektryczne – to wyróżniki stylu industrialnego, do których płytki ceglane pasują doskonale. Innym stylem, z którym cegła dobrze się łączy, jest styl skandynawski. Bazuje on na naturalnych materiałach wykończeniowych – drewnie i organicznych tekstyliach. Mieszkania urządzone w stylu skandynawskim mają białe ściany, dominują w nich jasne meble, a wszystkie dodatki są przede wszystkim praktyczne. W takim wnętrzu świetnie wyglądają ściany wyłożone białą cegłą, która dekoruje nieco oszczędną w dodatki przestrzeń.
Płytki ceglane – różnorodny produkt, uniwersalne zastosowanie
Rynek budowlany oferuje szeroką gamę płytek ceglanych. Niektóre z nich cięte są z całych cegieł, inne formowane od podstaw. Różnią się kolorystyką, strukturą i ceną. Obok płytek z prawdziwej cegły dostępne są także płytki imitujące ten materiał, wykonane z gipsu lub betonu.
Niezależnie od tego, na które z rozwiązań się zdecydujemy, warto wcześniej sprawdzić, do jakich pomieszczeń można je stosować i jakie jest ich przeznaczenie – nie wszystkie płytki ceglane dadzą się zastosować w mokrych pomieszczeniach ani nie wszystkie mogą posłużyć jako płytki ceglane podłogowe. Inne też będą płytki ceglane do wnętrz, inne zaś do stosowania na zewnątrz budynku.
Autor: Marcin Czechowicz
Sofa i fotel o pięknym szmaragdowym kolorze pochodzą ze sklepu AlmiDécor. Ania ma do nich ogromny sentyment – to meble, które lata temu kupiła za swoje pierwsze zarobione pieniądze. Oryginalnie były białe, ale zupełnie nie pasowały do nowego wnętrza. Znalezienie fachowca, który podjąłby się wymiany tapicerki, nie było łatwe. Na szczęście się udało i dziś domownicy mogą się cieszyć starymi meblami w nowej eleganckiej odsłonie.
Płytki ceglane białe – nie tylko styl skandynawski
Jednym z chętniej wybieranych produktów są płytki w kolorze białym. Najczęściej kojarzy się je z pomieszczeniami urządzonymi w stylu skandynawskim, co nie dziwi, ponieważ właśnie do takich wnętrz najlepiej pasują. Pomysłów na wykorzystanie płytek ceglanych białych jest jednak znacznie więcej – możemy ich użyć jako:
- tła dla dekoracji ściennych, np. ram ze zdjęciami;
- elementu dekoracji ściennej, podkreślającego charakter nowoczesnych i lekko industrialnych aranżacji;
- dekoracji ściennej w mieszkaniach w stylu loftowym;
- płytek ceglanych do kuchni.
Płytek ceglanych białych coraz częściej używa się również do wykańczania łazienek. Stosuje się je zarówno na podłogę, jak i na ścianę. Za pomocą białych płytek możemy stworzyć modną aranżację w stylu skandynawskim lub retro.
.. Biała cegła na ścianie – inspiracje wnętrzarskie >>>
Płytki z cegły rozbiórkowej – niepowtarzalny klimat
Jeśli cenimy sobie wystrój, w którym przeważają naturalne akcenty, dobrze jest zdecydować się na płytki z cegły rozbiórkowej – mają one oryginalną strukturę, dzięki czemu tworzą niepowtarzalny klimat. Nadadzą się do pomieszczeń w stylu klasycznym, industrialnym i loftowym. Taka cegła dobrze łączy się z naturalnym drewnem, przeszklonymi drzwiami i metalowymi dodatkami. Razem z nowoczesną linią mebli stworzy eklektyczny styl wnętrza.
Płytki z cegły żółtej w modnej sypialni
Innym sposobem na aranżację pomieszczeń są płytki z żółtej cegły. Doskonale nadadzą się do pomieszczeń urządzonych w stylu loftowym i industrialnym. Używa się ich także do dekoracji nowoczesnych wnętrz, w których dominują elementy gładkie i szklane. Żółta cegła dobrze komponuje się z naturalnym drewnem – możemy z niej skorzystać w roli dekoracji poddasza z odkrytą więźbą.
Jeśli zdecydujemy się na dekorację mniejszych lub nieco ciemnych sypialni, nie powinniśmy zapominać o dodatkowym doświetleniu. Możemy wykorzystać do tego np. lampki na długich ramionach z metalu – dobre połączenie światła i cegły sprawi, że pomieszczenia staną się ciepłe i przytulne.
Klasyk, który nie wychodzi z mody
Ceglane ściany nadają wnętrzu stylowy charakter. Można je śmiało zestawiać z nowoczesnymi meblami i drewnianymi podłogami. Są dobrym tłem dla obrazów w prostych ramach i zieleni roślin doniczkowych. Ceglane płytki są też świetną bazą do urządzenia pomieszczenia w stylu industrialnym, skandynawskim lub retro – efekt finalny będzie zależał od dodatków, które dobierzemy do ceglanej ściany.
Autor: archiwum
Ceglana ściana nadaje wnętrzu lekko rustykalny klimat. Na granicy kuchni i salonu mieści się wygodny kącik jadalniany ze stołkami barowymi.Projekt wnętrz: Alicja Olech/ Kameleon Projektowanie WnętrzZdjęcia: Michał Młynarczyk Fotografia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Stylowa kuchnia z cegłą, wyspą kuchenną i klasycznymi szafkami
Autor: SAS Wnętrza
Projekt zaczęto od podzielenia pomieszczenia go na strefy: sypialnianą, kącik do pracy oraz strefę przechowywania.
Autor: Maria Miklaszewska
Jasna kuchnia sprzyja kulinarnym popisom. Oprócz dominującej bieli pojawiają się ciepłe odcienie drewna i szarości. A co najważniejsze, klimat mieszkania w kamienicy podkreśla cegła na ścianie zamiast klasycznych płytek kuchennych.