Podest we wnętrzu. Pomysłowe aranżacje
Podest we wnętrzu to ciekawy element wystroju. Najczęściej podest pojawia się w sypialni jako miejsce do spania i siedzisko. Podest to także świetnie rozwiązanie porządkujące przestrzeń, czyli dobre miejsce na schowki. Oto podesty aranżacje z prawdziwych wnętrz, które mogą być dobrą inspiracją dla osób szukających ciekawych rozwiązań.
Autor: Marcin Czechowicz
Podest może zastąpić tradycyjne łóżko.
Spis treści
- Podest w sypialni
- Podest w aranżacji wnętrz
- Podest w pokoju dziecka
- Drewniany podest w ogrodzie: mała architektura ogrodowa
Podest w aranżacji wnętrza to ciekawe i praktyczne rozwiązanie. Podest może pełnić funkcję wygodnego miejsca do spania, czy siedziska. Na podeście można też urządzić kącik do pracy, czy nauki, miejsce zabaw dla dzieci. Podest pojawia się też często w łazience jako podwyższenie, na którym umieszcza się wannę wolno stojącą, lub obudowuje podestem wannę wpuszczaną w podłogę. Podest może też wydzielać różne strefy w pomieszczeniu, np. część jadalnianą. Takie zróżnicowanie poziomów podłogi w mieszkaniu bywa celowym zabiegiem, a czasami jest koniecznością, bo pojawia się stopień który nie zdobi, a raczej utrudnia codzienne życie. Nie da się go zlikwidować, ale można zamienić w wygodny podest.
Podest w sypialni
Podest jest dobrym pomysłem w aranżacji sypialni. Zamiast kupować gotowe łóżko możemy zbudować podest, na którym położymy materac do spania. Warto dół podestu wykorzystać na schowki. W podeście możemy zrobić wysuwane szuflady, pojemniki na pościel, czy otwierane szafki. Wszystko zależy od warunków i kształtu pomieszczenia. Podest może być nawet trzypoziomowy. Decydując się na budowę podestu - jego projekt trzeba omówić z architektem wnętrz, czy stolarzem.
Podest w aranżacji wnętrz
Podest to sposób na urozmaicenie wnętrza. Dzięki niemu zyskamy też dodatkowe miejsce na schowki. Prawie w każdym wnętrzu można wprowadzić do wystroju dwa poziomy dzięki podestom. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie i daje dużo możliwości aranżacyjnych. Podest może spełniać kilka funkcji, jest zawsze na czasie i jest ratunkiem w przypadku małych mieszkań. Podest dobrze zaprojektowany pozwoli zyskać dodatkowe miejsce i ciekawie zróżnicować przestrzeń. Może być wykorzystywany jak pojemna półka i szuflada. Jeśli będzie miał odpowiednią wysokość może też pełnić rolę podręcznego blatu. Podest może być zbudowany we wnęce, dzięki temu przestrzeń zostanie dobrze wykorzystana. Podest często pojawia się w aranżacji wnętrz na poddaszu. Pozwala dobrze wykorzystać każdy fragment przestrzeni pod skosami. Zanim jednak podejmiemy decyzję o budowie podestu, musimy sprawdzić, czy w ogóle jest to możliwe.
Podest w pokoju dziecka
Podesty uwielbiają dzieci. To wygodne miejsce do spania, zabawy, a także przechowywania zabawek. Podest w pokoju młodzieżowym będzie wygodnym miejsce na spotkania z przyjaciółmi. Wystarczy kupić wygodne poduchy do siedzenia oraz zadbać o oświetlenie. Na podeście można też urządzić kącik do nauki.
Drewniany podest w ogrodzie: mała architektura ogrodowa
Drewniany podest często pojawia się w ogrodzie, szczególnie jeśli mamy dostęp do wody - basenu, sadzawki, stawu, oczka wodnego. Taki podest może być połączony z bryłą budynku lub zbudowany osobno w ogrodzie. Jest ważnym elementem małej architektury. Po ustawieniu stołu i siedziska podest staje się wygodnym miejscem odpoczynku. Do budowy podestu na zewnątrz trzeba wybrać drewno o dużej odporności na szkodliwe działanie wilgoci i warunków atmosferycznych. Z krajowych gatunków na podesty drewniane najlepsze są dąb i modrzew. Ostatnio popularne są także gatunki egzotyczne. Do budowy podestu w ogrodzie należy wybierać te z nich, które zawierają najmniej substancji oleistych. Będą one bowiem z każdym deszczem przedostawać się do wody. Odpowiednie są na przykład bangkirai, cumaru, ipe i massaranduba. Deski do budowy podestu muszą być wyheblowane i wygładzone papierem ściernym. Ich powierzchnia może być gładka lub ryflowana, czyli z podłużnymi rowkami. Zaletą ryflowania jest to, że z powierzchni desek szybciej jest odprowadzana woda i ryzyko poślizgnięcia się na nich jest nieduże, nawet wtedy, gdy są mokre. Drewno przeznaczone do budowy podestu powinno wcześniej poleżeć przez pewien czas na zewnątrz budynku. Dzięki temu nabierze odpowiedniej wilgotności i nie będzie ulegało później dużym odkształceniom.
Autor: Marcin Czechowicz
Podest może zastąpić tradycyjne łóżko.