Podkład podłogowy. Jak dobrać podkład do rodzaju podłogi? Wykładzina, panele, deska, parkiet...

2024-07-23 15:41

Odpowiednio dobrany podkład podłogowy pomaga rozwiązać szereg problemów, i to nie tylko tych, które wynikają z drobnych nierówności wylewki betonowej. Pomagają pokonać wyzwania związane z akustyką wnętrza, ciepłem w mieszkaniu, a także poziomem wilgotności. Choć niewidoczne, w znacznej mierze wpływają więc na komfort użytkowania podłogi.

Podkład podłogowy. Jak dobrać podkład do rodzaju podłogi? Wykładzina, panele, deska, parkiet...
Autor: materiały prasowe VOX Podkłady podłogowe dobiera się zarówno do rodzaju podłogi, jak i do warunków pomieszczenia – tak by całość odpowiadała na potrzeby użytkowników. Firma VOX ułatwia zadanie wyboru właściwego produktu, w linii Max Pod oferując cztery rodzaje podkładu o zróżnicowanych cechach funkcjonalnych.

Spis treści

  1. Podkłady do podłóg pływających – desek, paneli, parkietu
  2. Maty – podkłady podłogowe do wykładzin dywanowych

Z perspektywy użytkownika podłoga pływająca wymaga stosowania podkładu ze względów akustycznych. Pozbawiona tłumiącego oparcia, zamieniłaby się bęben wybijający każdy krok i każde stuknięcie. Od strony technicznej z kolei podkład niweluje niewielkie nierówności, dzięki czemu podłoga zyskuje lepsze oparcie. Zależnie od grubości, może także zostać użyta do wyrównania drobnych różnic poziomów (zwł. korkowa, np. na styku posadzki kamiennej z parkietem). Zależnie od dodatkowych parametrów, podkład podłogowy może też chronić podłogę przed przenikaniem zimna spod spodu albo ułatwiać emisję ciepła z odgrzewania podłogowego.

Podkłady do podłóg pływających – desek, paneli, parkietu

Mata kwarcowa (poliuretanowo-mineralna) z folią aluminiową daje doskonałe wyciszenie odgłosów kroków i dudnienia w pomieszczeniu z każdą pływającą podłogą twardą (panele, deska, parkiet pływający). Dobrze przewodzi ciepło z ogrzewania podłogowego – właśnie mata poliuretanowo-mineralna osiąga w tym zakresie najlepsze parametry spośród wszystkich typów podkładów podłogowych. Układa się ją (podobnie jak większość produktów z warstwą folii aluminiowej) srebrną stroną do góry, a poszczególne bryty łączy przeznaczoną do tego celu specjalną taśmą klejącą. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena – najwyższa wśród prezentowanych tu materiałów.

Podkład korkowy twardy świetnie sprawdza się w roli izolatora termicznego, w związku z czym nie nadaje się do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym. Dobrze tłumi drgania i wibracje, ponadto skutecznie niweluje napięcia między warstwą podłogi a wylewką. Oferowany w zróżnicowanych grubościach (przeważnie od 2 do 10 mm), zachowuje parametry mimo intensywnego użytkowania podłogi. Właśnie dlatego dobrze nadaje się do wyrównywania niewielkich różnic poziomów (zdecydowanie mniej – nierówności wylewki). Zaletą podkładu korkowego jest też proporcjonalnie niski koszt. Bryty podkładu korkowego można łączyć taśmą klejącą, natomiast nie przykleja się ich do podłoża (wyjątek stanowi gumokorek, o którym mowa poniżej). Aby korek długo zachował swoje walory, nie może zostać przesuszony. Z tego powodu wylewki bardzo chłonne należy zaimpregnować gruntem głęboko penetrującym.

Pianka poliuretanowa lub polietylenowa ma dobre właściwości akustyczne, świetnie tłumi stukanie zwłaszcza w przypadku paneli laminowanych. Nadaje się do stosowania w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Wyróżnikiem tego rodzaju materiałów jest walor izolacji przeciwwilgociowej. Można je więc stosować tam, gdzie niedostatek izolacji stropu rodzi konieczność ochrony deski, paneli czy parkietu pływającego przed podwyższoną wilgotnością, zwłaszcza że pianka na ogół jest zintegrowana z warstwą folii paroizolacyjnej (uwaga, produkty tego rodzaju niejednokrotnie należy układać aluminiową stroną w dół).

Gumokorek to granulat gumy oraz korka naturalnego łączonego za pomocą spoiwa poliuretanowego. Jest twardy, nadaje się więc nie tylko pod panele, deski czy parkiet, ale także wykładziny elastyczne. Kolejny wyróżnik tego materiału to możliwość przyklejenia go klejem poliuretanowym (nie: epoksydowym!) do wylewki, co czyni go dobrą bazą pod podłogi klejone do podłoża. Gumokorek jest przy tym ekologiczny i ekonomiczny, również dlatego, że okazuje się bardzo trwały. Ma świetne walory akustyczne, a także termoizolacyjne, nie nadaje się zatem do stosowania na ogrzewanie podłogowe.

Podkład podłogowy. Jak dobrać podkład do rodzaju podłogi? Wykładzina, panele, deska, parkiet...

Autor: materiały prasowe VOX

Podkłady podłogowe dobiera się zarówno do rodzaju podłogi, jak i do warunków pomieszczenia – tak by całość odpowiadała na potrzeby użytkowników. Firma VOX ułatwia zadanie wyboru właściwego produktu, w linii Max Pod oferując cztery rodzaje podkładu o zróżnicowanych cechach funkcjonalnych.

Jakie podkłady do podłóg winylowych?

Ponieważ podłogi winylowe mają delikatne zamki, podkłady stosowane w przypadku takich podłóg muszą mieć warstwę antypoślizgową, chroniącą zamki przed uszkodzeniem wskutek wieloletniej pracy. Produktem tego rodzaju jest Max-Pod Antislip Max marki VOX.

Maty – podkłady podłogowe do wykładzin dywanowych

Nie wszystkie wykładziny dywanowe wymagają stosowania mat. Zaleca się je przy wykładzinach o spodzie tekstylnym lub lateksowym, z kolei przy tych ze zintegrowanym podkładem filcowym lub piankowym dodatkowe maty są sprawą wyłącznie opcjonalną.

Nie zmienia to postaci rzeczy, że mata pod wykładziną dowolnego rodzaju podnosi jej walory użytkowe – niweluje hałasy dobierające spod podłogi, doskonale tłumi odgłos kroków i związane z nimi drgania, a także wycisza pomieszczenie. Doskonale sprawdza się więc we wnętrzach służących wypoczynkowi, jak salon czy przede wszystkim sypialnia. Właśnie w sypialni, gdzie często chodzi się bosą stopą, najłatwiej też odczuć wyjątkową miękkość wykładziny, jaką funduje mata.

Co więcej, podkłady podłogowe do wykładzin dywanowych zapobiega wydeptywaniu runa, a także ogranicza niszczenie wykładziny przez meble, a tym samym podnosi jej żywotność.

Ponieważ maty pod wykładziny podłogowe stanowią efektywną izolację termiczną, nie nadają się do stosowania we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym.