Jakie panele podłogowe wybrać? Kolory pasujące do jasnej i ciemnej podłogi
Solidna i piękna podłoga to zawsze wybór na lata, musi więc być poprzedzony długim namysłem! Jakie panele wybrać? Przede wszystkim należy zainwestować w trwały materiał – dotyczy to zarówno paneli, jak i drewnianego parkietu czy żywicy. Radzimy i pokazujemy, jaką podłogę dobrać do stylu wnętrza i jak dopasować listwy, drzwi oraz kolor ścian.
Autor: Marcin Czechowicz
W salonach, pokojach dziecięcych i innych intensywnie eksploatowanych wnętrzach najlepiej radzą sobie panele oznaczone klasami AC3 lub AC4 (klasa ścieralności) i 22 (klasa użyteczności).
Spis treści
- Jakie panele - plusy i minusy ciemnej podłogi
- Jasne panele - plusy i minusy
- Pomysły na ładne podłogi - GALERIE ZDJĘĆ
Podłoga ciemna czy jasna? Który efekt lepszy? Zastanówmy się przede wszystkim, do jakiego wystroju pasuje każda z nich. Może pstrokata okaże się strzałem w dziesiątkę! Do wyboru mamy dzisiaj kilkadziesiąt gatunków drewna o różnych barwach i deseniach, egzotycznych oraz europejskich. Więc jaka podłoga będzie najlepsza?
Jakie panele - plusy i minusy ciemnej podłogi
Egzotyczne gatunki drewna są efektowne i reprezentacyjne, ale mają swoje wymagania. Drewniana podłoga lubi towarzystwo szlachetnych materiałów i wysoki połysk. Świetnie prezentuje się na dużych powierzchniach zestawiona ze szkłem, metalem lub kamieniem. W takim wnętrzu najlepszą dekoracją są gładkie płaszczyzny samych materiałów. Proponujemy oszczędnie dobrać meble o geometrycznych, prostych formach, okładziny fornirowe korespondujące barwą i usłojeniem z podłogą, choć niekoniecznie z tego samego gatunku drewna. Uważajmy, aby projekt mieszkania nie zawierał zbyt wielu ozdób. Wybierzmy jedną rzecz, nawet ekstrawagancką, ale doskonałą.
Jeżeli chodzi o barwy, ciemna podłoga jest tolerancyjna. Ryzykowny kontrast stanowi jedynie zestawienie ścian w czystej, niezłamanej bieli z bardzo ciemnym odcieniem drewnianej podłogi. Codzienne przebywanie w takim pomieszczeniu może męczyć, więc jak zawsze projekt mieszkania trzeba dobrze przemyśleć. Bezpieczniej jest zdecydować się na ciepłe beże i écru. Warto też pokusić się o głęboki, mocny kolor na jednej lub dwóch ścianach. Odpowiednio skierowany punktowy strumień światła w teatralny sposób wydobędzie z tła wybrany detal.
.. Jakie panele podłogowe są najtrwalsze? Poradnik zakupowy >>>
Autor: materiały prasowe
Jasna podłoga w salonie optycznie powiększy niezbyt duże wnętrze. Efekt będzie tym mocniejszy, im dłuższe i szersze panele wybierzesz (Kolekcja Largo, Quick Step).
Jasne panele - plusy i minusy
Jasne podłogi powiększają optycznie pomieszczenia. Dają wrażenie naturalności i prostoty. Taka podłoga nie narzuca się, bo jest "świadoma", że stanowi tło. Mało wybredne co do stylu – zgodzą się niemal z każdym, nadając mu jednocześnie oryginalną interpretację. Wnętrze nowoczesne? Wstawmy proste, lekkie meble, dodajmy srebrzysty metal i kilka oryginalnych dodatków.
Możemy urządzić się też rustykalnie za pomocą wikliny i patynowanego drewna. W stylu szwedzkim – dodając kolorowe akcenty; klasycznym – tworząc chłodną kompozycję z delikatnymi akcentami złota. Wystrzegać się należy tylko przeładowania.
.. Poznaj zalety jasnych kolorów we wnętrzach >>>
Meble mogą być białe, jasne lub ciemne. Białe i jasne potrzebują zwykle dodatku żywego koloru na zasłonach, narzutach czy poduszkach, natomiast ciemne nie mogą być masywne, bo wokół nich będzie nam się optycznie „zapadać” podłoga. Ciemne meble na jasnej podłodze powinny być lekkie, niemal ażurowe, kreślone subtelną linią.
Takie podłogi mogą zagrać w duecie zarówno z jasną, jak i z ciemną ścianą. Pierwsze zestawienie jest idealne do wnętrz słabo oświetlonych, ponieważ powiększa i rozświetla przestrzeń. Z kolei połączenie jasne-ciemne jest wyraziste i nadaje pomieszczeniu zdecydowany charakter. Do jasnych podłóg najlepiej pasują tkaniny z naturalnych włókien.
Pomysły na ładne podłogi - GALERIE ZDJĘĆ
Panele podłogowe przyjęły się szczególnie w salonach i sypialniach. A że są coraz solidniejsze, śmielej wkraczają również do przedpokoju, kuchni, a nawet łazienki. Jednak poza panelami mamy mnóstwo innych materiałów wykończeniowych, które pięknie dekorują dom oraz mają znakomite walory praktyczne. Obejrzyj różne propozycje w naszych galeriach zdjęć.
Autor: Michał Mrowiec
W minimalistycznie urządzonym wnętrzu efekt stylu loftowego osiągnięto dzięki dużej przestrzeni, ciekawemu oświetleniu i nietypowym schodom oraz kolorowym akcentom na stonowanym tle.
Autor: materiał prasowy Cerrad
Płytki ceramiczne Fuerta imitujące drewno, ułożone we wzór jodełki.
Autor: materiały prasowe Dekorian
Wykładzina dywanowa w sypialni
Autor: Mariusz Bykowski
Wzorzystym płytkom imitującym dywan warto też dodać rant, np. w ciemniejszym kolorze.