Podłoga korkowa: właściwości, zalety, montaż. Wszystko o podłodze z korka!
Podłoga korkowa była nieco zapomniana przez ostatnie lata. Jednak dziś, m.in. z uwagi na popularność naturalnych materiałów, przebojem powraca do wnętrz. Podłogi z korka są dość uniwersalne aranżacyjnie – pasują zarówno do stylu nowoczesnego, jak i klasycznego. Ponadto są ciepłe, dobrze wyciszają pomieszczenie i mają właściwości bakteriobójcze. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się nowoczesną podłogą z korka.
Autor: Materiały prasowe firm
Korek świetnie komponuje się z ciepłymi wnętrzami o etnicznym wystroju. Na zdjęciu: kolekcja Shell, Dom Korkowy
Spis treści
- Podłogi korkowe kiedyś i dziś
- Podłoga korkowa i jej właściwości
- Montaż podłogi korkowej
- Podłoga korkowa w stylu nowoczesnym
- Co wybrać na podłogę? GALERIE ZDJĘĆ
Podłogi korkowe kiedyś i dziś
Podłoga korkowa była hitem w latach 80. Korkiem okładano też z upodobaniem ściany, sufity, pojawiał się także na stole jako podkładki pod talerze. W ostatnich latach natomiast korek widywano tylko w tej ostatniej formie lub w nieśmiertelnych, wygodnych tablicach korkowych do przypinania wiadomości. Teraz podłoga z korka zaczyna powracać. Coraz więcej osób interesuje się ekologią i redukcją kosztów ogrzewania. A że podłogi korkowe pasują do stylu nowoczesnego, tak lubianego w polskich domach, materiał ten coraz śmielej wkracza na salony.
Dzisiejsze podłogi korkowe charakteryzują się bogactwem wykończenia. Mogą zachowywać naturalny rysunek w wielu kolorach albo też sprytnie imitować inną powierzchnię. Pamiętajmy też, że podłoga korkowa jest bardzo praktyczna - wystarczy ją odkurzyć raz w tygodniu i przemyć zwilżonym mopem.
Nasza inspiracja: korek może pojawić się także na ścianie jako efektowna dekoracja salonu. Boazeria z korka w najbardziej naturalnej postaci, o bogatej fakturze przyjemnie ociepla wnętrze. Ponadto ten zdrowy materiał stabilizuje temperaturę powietrza w salonie oraz jego wilgotność.
Podłoga korkowa i jej właściwości
Korek na podłodze to doskonały izolator. Podłoga z tego materiału jest ciepła i miła w dotyku, a w dodatku pozwala oszczędzać na kosztach ogrzewania salonu. Dzięki imponującym parametrom akustycznym podłogi korkowe wyciszają również pomieszczenia. Nie pozwalają także, by odgłos kroków dokuczał sąsiadom mieszkającym piętro niżej. Warto pamiętać, że korka używa się w tym celu w studiach muzycznych i salach koncertowych.
Inne atuty? Korek to elastyczny materiał, po którym miękko się stąpa. Z pewnością przyniesie ulgę osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa. Świetnie nadaje się również do wykończenia podłogi w pokoju dziecięcym, bo zamortyzuje ewentualne upadki malucha. Oprócz tego ma właściwości antybakteryjne, jest zatem jak najbardziej wskazany podczas wykańczania salonu alergików.
Podłogi korkowe mogą być montowane jak panele albo jako płytki przyklejane do podłoża. Oba rodzaje podłóg są łatwe w montażu, dlatego wszystkie prace z tym związane można wykonać samodzielnie. Dzięki bogactwu wzorów i odcieni bez problemu dopasujemy podłogę do wnętrza w ulubionym stylu. Powierzchnia korka zazwyczaj pokryta jest powłoką z lakieru poliuretanowego lub winylu. Wystarczy wtedy, tak jak inne podłogi, raz w tygodniu ją odkurzyć i przetrzeć lekko wilgotnym mopem.
Warto wiedzieć: korek może urzekać naturalnym rysunkiem, ale też przypominać fakturę drewna, a nawet innych materiałów.
Zobacz także: Panele laminowane: wady i zalety. Jak wybrać dobre panele laminowane >>>
Autor: Materiał prasowy firmy DOM KORKOWY
Korek ścienny to niezwykła okładzina, charakteryzująca się zarówno estetycznym wyglądem, jak i dobrymi właściwościami izolacyjnymi, trwałością i łatwością konserwacji.
Montaż podłogi korkowej
Panel korkowy ma grubość 12 lub 10,5 mm. Jest zbudowany z dwóch warstw korka (warstwa dekoracyjna i podkładowa), rdzenia (płyta HDF o podwyższonej klasie wodoodporności i gęstości, w której wykonano frez bezklejowego zamka) oraz warstw wyrównujących naprężenia. Przy łączeniu paneli z już istniejącymi pokryciami podłogowymi należy zastosować odpowiednie profile progowe lub przejściowe, niwelujące różnice w poziomach pomiędzy pomieszczeniami.
Panele korkowe instaluje się na odpowiednio równych, stabilnych i suchych podłożach cementowych, anhydrytowych lub drewnianych. Maksymalna wilgotność podłoża cementowego nie może przekraczać 2 proc. (wg CM) a podłoży anhydrytowych - 0,5 proc. Trzeba także sprawdzić wytrzymałość podłoża; słabe i zapiaszczone należy przeszlifować, odkurzyć i zagruntować. Do wygładzania i niwelowania nierówności stosuje się cienkowarstwowe masy samopoziomujące na bazie cementów.
Zgodnie z zaleceniami producenta przed położeniem paneli należy wykonać izolację przeciwwilgociową z folii polietylenowej o grubości min. 0,2 mm. Nie ma natomiast konieczności stosowania dodatkowych warstw izolacyjnych, ponieważ panele mają zintegrowaną warstwę izolacji akustycznej ze sprasowanego aglomeratu korkowego.
Układanie podłogi korkowej powinno być poprzedzone pomiarami pomieszczenia; należy wyznaczyć linię, wzdłuż której będą montowane płytki lub panele, oraz sprawdzić, jakie kawałki będą montowane przy ścianach (nie powinny być węższe niż 5 mm) i ewentualnie skorygować położenie linii.
Klejenie zaczyna się od środka pomieszczenia, wzdłuż wyznaczonej linii i zgodnie z kierunkiem padającego światła dziennego. Do klejenia płytek ze spodem z korka naturalnego stosuje się zawsze kleje kontaktowe (mogą to być kleje dyspersyjne na bazie żywic lateksowych lub kleje kontaktowe na bazie rozpuszczalników chemicznych - polichloroprenowe). Carakteryzują się one bardzo dużą początkową siłą wiązania i dużą wytrzymałością na ścinanie.
Zobacz również: Eleganckie łączenie podłóg: wybieramy listwy podłogowe >>>
Podłoga korkowa w stylu nowoczesnym
Aranżacje wnętrz w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym są bardzo popularne, ale niektórym wydają się chłodne w odbiorze czy nazbyt sterylne. Efekt ten mogą jeszcze spotęgować zimne podłogi wykonane z kamienia naturalnego lub gresu, zwłaszcza gdy nie ma pod nimi ogrzewania podłogowego. Co wobec tego możemy zrobić? Dobrym sposobem na wizualne (i dosłowne!) ocieplenie wnętrza jest zastosowanie podłogi korkowej. Niekoniecznie musimy postawić na naturalny wzór korka, który nie zawsze będzie pasował choćby do stylistyki minimalistycznej. Lepsza będzie podłoga korkowa o bardziej jednolitym wzorze, np. imitująca inne materiały.
Co wybrać na podłogę? GALERIE ZDJĘĆ
Estetyczna i solidna – taka powinna być podłoga w każdym pomieszczeniu. Poniżej znajdziecie różnorodne inspiracje oraz szeroki wybór materiałów wykończeniowych. A wszystko w formie zdjęć!
Autor: Materiały prasowe Barlinek
Podłoga w jodełkę ułożoną z dużych lameli czy małych desek wygląda równie efektownie, co ta z klasycznego parkietu. Dobrze sprawdzi się w obszernym wnętrzu, gdzie tradycyjne lamele wydawać by się mogły zbyt drobne.
Autor: Damian Osak
Podłoga z drewna merbau w salonie z nutą glamour
Autor: serwis prasowy Quick-Step
Panele winylowe jodełka z podkładem, Dąb Karmel Botaniczny, Quick-Step.
Autor: materiały prasowe Dekorian
Wykładzina dywanowa w sypialni