PODŁOGI. Jakie podłogi drewniane: OPINIE
Chcesz mięć ładne podłogi? Wybierz podłogi drewniane! Podpowiadamy: czym różnią się podłogi drewniane, jakie podłogi w salonie będą najlepsze, która podłoga drewniana ładnie pachnie. Podłogi drewniane: opinie i porady.
Spis treści
- Podłogi drewniane: deski i dyle
- Podłogi drewniane: parkiet tradycyjny
- Podłogi drewniane: mozaika
- Podłogi drewniane: parkiet przemysłowy
- Podłogi drewniane: parkiet lamelowy
- Podłogi drewniane: deski szczotkowane
- Jakie podłogi drewniane nadają się na ogrzewanie podłogowe?
Podłogi to najbardziej eksponowana płaszczyzna we wnętrzu. Czy warto mieć podłogi drewniane? TAK. Mimo że są droższe od paneli, pamiętaj że wybór drewnianej podłogi zaprocentuje. Urządzając mieszkanie na lata nie warto oszczędzać na podłodze. Najlepszą inwestycją jest naturakne drewno. Poznaj zalety podłogi drewnianej i sposoby jej pielęgnacji. Sprawdź czym różnią się podłogi drewniane, a nie będziesz miał problemu z wyborem podłogi w salonie. PODŁOGI DREWNIANE: OPINIE.
Sprawdź też: KOLORY PODŁOGI dopasowane do wnętrz
Dostępne na rynku podłogi drewniane to m.in.: deski i dyle, parkiet tradycyjny, parkiet przemysłowy, parkiet lamelowy, deski szczotkowane, podłogi z fazą. Niektóre gatunki drewna, zwłaszcza te egzotyczne - heban, tek, drzewo różane, wydzielają przyjemnie pachnące olejki eteryczne. Sprawdź jaka podłoga drewniana sprawdzi się w twoim mieszkaniu.
Podłogi drewniane: deski i dyle
Deski i dyle to największe elementy. Dyle mogą mierzyć 4 m, przy grubości 15–22 mm, a deski 0,5-1,6 m, przy grubości 15-32 mm. Robi się je z drewna, które w małym stopniu zmienia wymiary pod wpływem wahań temperatury i wilgotności, np. dąb, doussie, merbau, iroko, tek. Od wierzchniego wykończenia deski zależy nie tylko jej wygląd, ale też trwałość.
Podłogi drewniane: parkiet tradycyjny
Parkiet tradycyjny to najpopularniejsza podłoga drewniana. Jego elementy mają długość 30–50 cm i grubość 15–22 mm, boki łączone są na wpust-wypust. Wykonywany jest najczęściej z krajowych gatunków drewna, takich jak dąb, jesion, buk, brzoza - deszczułki mają długość 30 cm. Do produkcji parkietu wykorzystuje się również gatunki egzotyczne, np. jatobę, doussie, badi, kempas, merbau, tek, ipe i sucupirę. Wykonane z nich elementy mają często większe wymiary - długość dochodzi do 50 cm.
Podłogi drewniane: mozaika
Mozaika drewniana to kilkadziesiąt drobnych listewek naklejonych na papier albo siatkę. Pojedyncze listewki mogą mieć różne wymiary, zwykle 8 mm (rzadziej 22 mm) grubości i 120–160 mm długości. Cała płytka mozaiki ma zazwyczaj 640 mm długości i 320 mm szerokości. Mozaikę najczęściej przygotowuje się z krajowych gatunków - dębu, brzozy, jesionu.
Podłogi drewniane: parkiet przemysłowy
Parkiet przemysłowy jest coraz częściej wybierany. Zwykle jego elementy mają szerokość 8–10 mm i grubość 14–22 mm (są więc grubsze niż szersze). Dzięki temu taka podłoga drewniana ma bardzo dobre parametry, jest odporna na ścieranie i odkształcenia. Parkiet przemysłowy sprzedawany jest w brytach połączonych taśmą samoprzylepną. Korzystny układ słojów i wielkości drewnianych elementów sprawiają, że może być wykonany z każdego gatunku drewna.
Podłogi drewniane: parkiet lamelowy
Parkiet lamelowy: elementy o długości 20-50 cm i grubości 10-14 mm nie mają wpustu i wypustu, łączone są na styk. Mniejsza grubość parkietu lamelowego niż tradycyjnego oznacza mniejszą liczbę cyklinowań, co bywa też zaletą, pozwala łączyć parkiet z terakotą bez wyrównywania poziomu posadzek. Do lamparkietu używa się stabilnych gatunków drewna (dębu, teku).
Podłogi drewniane: deski szczotkowane
Co ją wyróżnia ten rodzaj podłogi drewnianej? Przetarcia uwydatniające strukturę drewna, podkreślające rysunek słojów. Dzięki efektowi postarzenia podłoga drewniana oraz wnętrze nabierają wyrazistego charakteru.
Jakie podłogi drewniane nadają się na ogrzewanie podłogowe?
Najlepiej wybrać deski wielowarstwowe. Ich specjalna budowa, w tym rdzeń ze sprasowanego drewna (0,5–1 cm), sprawia, że w przeciwieństwie do litego drewna deski nie zmieniają objętości pod wpływem temperatury. Pozwala to uniknąć wybrzuszeń na łączeniach oraz zapewnić podłodze drewnianej stabilność. Badania wykazały, że deski wielowarstwowe mają wysoką przepuszczalność termiczną, aż 40% wyższą niż w przypadku litego drewna. Za sprawą montażu w systemie pływającym deski nie są przyklejane ani przybijane do podłoża, dlatego w razie awarii ogrzewania podłogowego bez problemu można je zdjąć, a po naprawie ponownie założyć.