Podświetlenie schodów

2010-06-05 14:49

Stopnie schodów powinny być dobrze widoczne, bo tylko wtedy można się po nich bezpiecznie poruszać. Ale odpowiednie podświetlenie to nie jest wyłącznie kwestia bezpieczeństwa i wygody, ale takżeestetyki schodów oraz dekoracji całego wnętrza, gdzie są one umiejscowione.

Spis treści

  1. Podświetlenie schodów – lampy halogenowe
  2. Podświetlenie schodów – światło LED
  3. Podświetlenie schodów – światłowody
  4. Podświetlenie schodów – czujnik ruchu

W domu w ciągu dnia zwykle nie ma problemu z dostępem naturalnego światła. Dotyczy to także schodów, które obecnie najczęściej znajdują się w salonie – są dobrze doświetlone, nie ma konieczności przy korzystaniu z nich ze sztucznego światła. Co innego wieczorem czy w nocy – wtedy ich podświetlenie jest obowiązkowe.

Podświetlenie schodów
Autor: Andrzej Szandomirski

Podświetlenie schodów – lampy halogenowe

Schody można podświetlić na różne sposoby. W przeszłości najbardziej popularne było montowanie lamp halogenowych albo nisko w podstopnicach, albo na ścianach przy stopniach. Światło wychodzące ze ściany i rzucające blask na stopnie schodów jest praktyczne i dobrze spełnia swoją funkcję po zmroku. Jednak zamontowanie opraw na żarówki halogenowe bywa uciążliwe, ponieważ trzeba w ścianie przy schodach puścić przewód elektryczny. Jeśli ktoś zdecyduje się wbudować je we wszystkie podstopnice, co daje interesujący efekt z dystansu, musi się liczyć z tym, że w trakcie wchodzenia po schodach, szczególnie wysokich, światło może być za intensywne i będzie raziło w oczy. Poza tym lampy halogenowe nie są zbyt oszczędne, choć same są dość tanie, pobierają całkiem sporo energii, mocno się nagrzewają, osiągając wysokie temperatury, a do tego ich żywotność jest dość krótka (średnio 1000 godzin).

Podświetlenie schodów
Autor: Andrzej Szandomirski

Podświetlenie schodów – światło LED

Światło LED ma dłuższą żywotność (średnio kilkadziesiąt tysięcy godzin), jest bardziej efektywne i pobiera mniej prądu, więc jest o wiele bardziej ekonomiczne – występuje w postaci taśm, żarówek lub diod. Dużą zaletą tego rodzaju oświetlenia jest to, że nie trzeba prowadzić w ścianie dodatkowych przewodów, a jego montaż jest wyjątkowo łatwy. Może świecić na dowolny kolor z różnym nasyceniem światła. Może mieć dowolną formę – od okrągłych wkładów pasujących do opraw punktowych, po podświetlane płaszczyzny. Najczęściej do podświetlenia schodów wykorzystuje się taśmy LED, które można dopasować długością odcinków do potrzeb (taśmy LED można ciąć co kilka centymetrów), wybrać odpowiadającą moc i barwę świecenia. Taśmy są sprzedawane w 5-metrowych krążkach (czasami także na metry, w krótszych odcinkach). Różnią się barwą świecenia (biała ciepła, biała dzienna – neutralna, biała zimna, niebieska, czerwona, zielona, żółta), rodzajem użytych diod, gęstością upakowania diod (30, 60 lub 120 na metr), pobieraną mocą (od 2,4 do 14,4W na metr), jasnością świecenia, wodoszczelnością, trwałością, jakością, gwarancją i ceną. Taśmy LED są dość drogie, jednak ich koszt zwraca się po kilku latach. Taśmę bez problemu zamontuje się zarówno w podstopnicach, w specjalnie przygotowanych do tego rowkach lub wgłębieniach, jak i w listwach wykończeniowych. Takie listwy mogą mieć nakładany pasek z pleksi, który powoduje, że poszczególne diody nie są widoczne, bo światło rozpływa się w pryzmacie. Wyjątkowo efektowne i dodatkowo zdobiące wnętrze po zmroku jest podświetlenie schodów założone w poręczy – ma się wrażenie, że w powietrzu unosi się świetlna wstęga.

Podświetlenie schodów
Autor: Piotr Mastalerz

Podświetlenie schodów – światłowody

Użycie światłowodu do podświetlenia stopni jest wysoce energooszczędne, pod warunkiem że zastosuje się generator światła LED. Na rynku dostępne są światłowody o średnicy od 1 do nawet 18 mm. Najczęściej do oświetlenia schodów wewnętrznych stosowane są te w granicach 6-10 mm. Barwa świecenia światłowodu zależy od zastosowanego generatora – może być to światło białe lu wielokolorowe RGB. Teoretycznie światłowody są niezniszczalne. Producenci twierdzą, że po 5 latach użytkowania tracą one 15% swoich właściwości świetlnych. Na etapie wykonywania schodów dobrze jest wykonać odpowiedni rowek do ukrycia światłowodu. Uchroni to przed uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnym działaniem promieniowania UV, czyli zwiększy żywotność światłowodu.

Podświetlenie schodów – czujnik ruchu

Nie zawsze jesteśmy w stanie zamontować włącznik światła tuż przy schodach, a to może utrudniać korzystanie z nich, zwłaszcza nocą. Idealnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest zastosowanie czujników ruchu, które zapewniają podświetlenie schodów. Gdy ktoś znajdzie się w zasięgu działania czujnika ruchu, włączy on oświetlenie, a po pewnym czasie, gdy dana osoba opuści miejsce jego zasięgu, wyłączy światło. Są też czujniki bardziej zaawansowane, które płynnie zaświecają i gaszą światło zgodnie z ruchem idącego po schodach użytkownika.

Podświetlenie schodów
Autor: Piotr Mastalerz
Nasi Partnerzy polecają