Podwieszana miska ustępowa - stelaż instalacyjny do zabudowy ciężkiej

2008-03-05 1:00

Chcesz mieć w łazience podwieszaną miskę ustępową? Potrzebujesz stelaża instalacyjnego. Stelaż instalacyjny można przymocować do każdego rodzaju ściany. Do montowania do ścian murowanych przeznaczone są tak zwane stelaże do zabudowy ciężkiej.

Estetyczne i funkcjonalne przyciski do WC
Autor: materiały prasowe Geberit Przyciski uruchamiające Geberit to nie tylko czyste wzornictwo, ale też różnorodne funkcje. Jedną z nich jest wbudowane odsysanie zanieczyszczonego powietrza, dostępne w połączeniu z przyciskami uruchamiającymi z serii Geberit Sigma

Spis treści

  1. Stelaż instalacyjny do zabudowy ciężkiej a stelaż do zabudowy lekkiej
  2. Konstrukcja stelaża instalacyjnego
  3. Spłuczka
  4. Do jakiej ściany stelaż instalacyjny do zabudowy ciężkiej

Stelaż instalacyjny do zabudowy ciężkiej a stelaż do zabudowy lekkiej

Stelaż instalacyjny można przymocować do każdego rodzaju ściany. Do montowania do ścian murowanych przeznaczone są tak zwane stelaże do zabudowy ciężkiej, do gipsowo-kartonowych – stelaże do zabudowy lekkiej. Te ostatnie mogą być z powodzeniem montowane również do ścian murowanych (masywnych). Na stelażach najczęściej wiesza się miski ustępowe i bidety, rzadziej umywalki

Konstrukcja stelaża instalacyjnego

Stelaż do miski ustępowej składa się z metalowej ramy montażowej z zamocowanym zbiornikiem spłukującym, przymocowanych do niej przyłączy – wodociągowego i kanalizacyjnego – oraz elementów mocujących spłuczkę i miskę ustępową. Spłuczka może być zabezpieczona warstwą styropianu zapobiegającą kondensacji pary wodnej i wygłuszającą jej pracę.

Konstrukcja pozostałych stelaży (do umywalki, bidetu czy pisuaru) jest prostsza, bo nie mają zbiorników spłukujących, a jedynie ramy z kompletem przyłączy i elementów montażowych.

Stelaże do misek ustępowych i bidetów są sprawdzane na obciążenie statyczne do 400 kg. Nie trzeba więc się obawiać o ich wytrzymałość, pod warunkiem użytkowania jej w sposób zgodny z przeznaczeniem.

Spłuczka

Możliwość ukrycia pod obudową stelaża spłuczki oraz elementów instalacji doprowadzających wodę i odprowadzających ścieki z miski ustępowej jest ważną, docenianą przez użytkowników zaletą stelaży, ale jednocześnie budzi ich obawy. Dotyczą one możliwości ewentualnej naprawy zaworów dopływowego lub odpływowego – najbardziej zawodnych elementów spłuczek.

Dostęp do wnętrza spłuczki jest możliwy przez otwór rewizyjny ukryty pod przyciskiem. Jest on na tyle duży, że po zdjęciu przycisku i znajdującej się pod nim płytki zabezpieczającej można swobodnie dokonać ewentualnej naprawy spłuczki.

Do jakiej ściany stelaż instalacyjny do zabudowy ciężkiej

Stelaże do zabudowy ciężkiej przymocowuje się do ścian masywnych, a następnie obmurowuje i tynkuje. Nie należy ich montować do ścian o lekkiej konstrukcji (z samych płyt gipsowo-kartonowych), ponieważ nie mają dostatecznej wytrzymałości. Jeśli element montażowy nie może być przykręcony bezpośrednio do ściany, należy zastosować nogi montażowe i wykonać przed stelażem ściankę licową.

Woda może być doprowadzona do spłuczki z lewej lub prawej strony, a także – do wyboru – z góry lub centralnie z tyłu. Zawór odcinający najczęściej znajduje się wewnątrz spłuczki, dlatego nie trzeba koniecznie montować osobnego zaworu na instalacji wodociągowej.

Nasi Partnerzy polecają