Pożar domu lub mieszkania. Co zrobić gdy w domu jest pożar? Jak należy się zachować gdy zauważysz pożar?
Pożar to jeden z najgorszych scenariuszy, jaki może się wydarzyć – walka z żywiołem jest nieprzewidywalna. Bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, utrata całego mienia w kilka chwil – znamy takie historie. Co robić, gdy w naszym domu lub mieszkaniu wybuchnie pożar? W jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo?
Spis treści
- Co jest najczęstszą przyczyną pożarów?
- Co zrobić gdy się pali?
- Jak uniknąć pożaru?
- Ubezpiecz dom od pożaru
Co jest najczęstszą przyczyną pożarów?
Jak podaje Państwowa Straż Pożarna, najczęstszą przyczyną pożarów w domach jest niewłaściwe użytkowanie pieców lub grzejników. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy pozostawiamy urządzenie bez nadzoru, na przykład piecyk lub czajnik.
Oprócz tego Straż Pożarna wymienia również niedopałki papierosów, zapałki pozostawione w rękach dzieci, zwarcia elektryczne, nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych i mechanicznych oraz nieostrożność w posługiwaniu się łatwopalnymi substancjami.
Jaki wobec tego będzie pierwszy krok ku bezpieczeństwu? Przede wszystkim należy sprawdzić prawidłowe działanie urządzeń w domu, a wszystko, co łatwo może wzniecić pożar, należy trzymać odpowiednio zabezpieczone, w niedostępnym dla dzieci miejscu.
Co zrobić gdy się pali?
- Pożar wywołuje falę paniki, więc pierwszym krokiem powinna być próba opanowania emocji i oceny sytuacji. A mamy na to zaledwie kilka sekund. Czy pożar zagraża naszemu życiu? Czy będziemy go w stanie samodzielnie opanować? Ta druga opcja to spore ryzyko, które warto podjąć wyłącznie wtedy, gdy źródło ognia jest niewielkie. Jeżeli ogień szybko się rozprzestrzenia, powinniśmy natychmiast opuścić budynek, pomagając przy tym innym domownikom.
- Ważne: nie zamykajmy drzwi na klucz i jeśli to możliwe, odetnijmy dopływ prądu.
- Nie warto tracić czasu na ratowanie rzeczy osobistych, bo ogień może nam odciąć drogę ucieczki. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w pomieszczeniu znajduje się więcej osób, a pożar można opanować samodzielnie. Uwaga: urządzeń elektrycznych nigdy nie należy polewać wodą! Ogień ugaś gaśnicą, którą warto mieć w mieszkaniu.
- Pod żadnym pozorem nie otwierajmy okien – podmuchy wiatru mogą sprawić, że ogień zacznie się rozprzestrzeniać jeszcze szybciej.
- Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się dużo dymu, poruszajmy się po podłodze „na czworaka”, chroniąc drogi oddechowe kawałkiem materiału lub chusteczką. To rekomendowana metoda poruszania się w pomieszczeniu, w którym wybuchł pożar.
- Kolejnym krokiem będzie oczywiście telefon do straży pożarnej. Numer 998 lepiej zapisać w telefonie, bo w przypływie paniki łatwo zapomnieć nawet tak prosty kontakt. Dzwoniąc na numer alarmowy, należy się przedstawić, podać nazwę palącego się obiektu oraz adres. Nie odkładajmy słuchawki, dopóki zgłoszenie nie zostanie przejęte.
- Zaraz potem zaalarmujmy wszystkie osoby w okolicy (lub w budynku) o niebezpieczeństwie. Jeżeli ogień jest niewielki i dysponujemy odpowiednimi środkami, można przystąpić do próby gaszenia pożaru, na przykład za pomocą gaśnicy.
- Jeżeli ogień dosięgnął człowieka, należy natychmiast udzielić mu pomocy: położyć go na ziemi i okryć kocem lub ubraniami, a następnie wezwać pogotowie. Jeżeli zapaliło się twoje ubranie, nie uciekaj, ale połóż się na podłodze i obracaj, aby zdusić ogień.
- W trakcie ewakuacji i działań Straży Pożarnej należy stosować się do poleceń. Nie wolno się zatrzymywać oraz opóźniać działań ratowników.
Jak uniknąć pożaru?
Ryzyko wybuchu pożaru można zminimalizować. Wystarczy, że będziemy dokonywać okresowych przeglądów komina i urządzeń grzewczych. Warto zainstalować w domu czujniki tlenku węgla i zaopatrzyć się w niewielką gaśnicę.
Gdy wychodzimy z domu, zawsze pamiętajmy o wyłączeniu wszelkich urządzeń elektrycznych. Starajmy się również ostrożnie palić świece, trzymając je z dala od łatwopalnych materiałów.
Warto porozmawiać z domownikami i określić drogę ewakuacji na wypadek pożaru. Dodatkowo zwracajmy uwagę na rzeczy, które wydają się niepozorne: nie gromadźmy stert gazet, utrzymujmy porządek w pomieszczeniach. Jeżeli mamy kominek, zadbajmy o niepalny ekran i uważajmy na popiół.
Ubezpiecz dom od pożaru
Bardzo ważna sprawa, choć przecież nikt z nas nie przewiduje, że pożar przydarzy się właśnie w naszym domu. A jednak polisa ubezpieczeniowa to jedyna gwarancja, że będziemy mogli zacząć od nowa lub po prostu odkupić zniszczone mienie. Przezorny zawsze ubezpieczony!