Projekty wnętrz: ile kosztuje porada architekta i sam projekt?
Ile kosztuje porada architekta? Coraz więcej osób decyduje się na projekt wnętrza wykonany przez opłaconego specjalistę. Nie tylko na tym, jednak, muszą opierać się jego usługi - ich najprostszą i najtańszą formą jest zwykła porada. Zazwyczaj kosztuje ona od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale czasami możemy ją uzyskać za darmo. Oprócz samej porady, ile kosztuje projekt wnętrza? Dowiedz się w artykule poniżej!
Spis treści
- Plan mieszkania przed i po przebudowie - przykładowy projekt
- Ile kosztuje projekt wnętrza?
- Architekt wnętrz: projekt wykonawczy
- Oryginalne projekty wnętrz - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ
Ile kosztuje porada architekta? Czy warto zlecić wykonanie projektu wnętrz? Pierwsza rozmowa z architektem wnętrz jest wstępnym rozpoznaniem, jednak to architekt powinien być tu stroną aktywną: wtedy bowiem pokazuje swoje realizacje i możliwości co do tego, jak ma wyglądać projekt wnętrz. Bywa jednak, że pierwsza rozmowa jest ostatnią - po prostu architekt nie przypadł nam do gustu. Na ogół za pierwsze spotkanie architekci nie będą oczekiwać zapłaty, nie jest to jednak stała reguła - niektórzy mogą wziąć nawet do kilkuset złotych, ważnym jest więc ściśle określić kwestię pieniężną przed spotkaniem. Co więcej, jeśli decydujemy się na dalszą współpracę pamiętajmy, że w interesie obu stron leży ustalenie zakresu usługi i spisanie stosownej umowy. Są architekci, którzy porad udzielają bezpłatnie, traktując je jako promocję swojej firmy i licząc, że porada może stać się początkiem dalszych usług.
Zobacz też: Jak urządzić salon? Praktyczne porady eksperta
Jeśli współpraca przebiega pomyślnie, architekt wnętrz przedstawia nam projekt koncepcyjny wnętrza (około 30%ceny całego projektu), do którego przygotowania niezbędna jest inwentaryzacja. Polega ona na dokładnych pomiarach ścian, podłóg, okien i sporządzeniu odręcznego szkicu, gdzie również zaznacza się wszystkie gniazdka, grzejniki itp.
Zobacz też: NOWE MIESZKANIE: na co zwrócić uwagę zanim kupisz mieszkanie?
Plan mieszkania przed i po przebudowie - przykładowy projekt
Jak wyglądać może plan przebudowy przykładowego mieszkania?
Autor: archiwum
Plan mieszkania przed przebudową
Ile kosztuje projekt wnętrza?
Projekt koncepcyjny zazwyczaj przedstawia się w postaci perspektyw, rysunków, rzutów lub aksonometrii. To, ile wariantów wystroju wnętrza zaproponuje architekt, powinno być ściśle określone w umowie. Faza projektu koncepcyjnego to również czas na obejrzenie próbek materiałów i kolorów.
Dokładne opracowanie otrzymujemy w projekcie wykonawczym. Ile kosztuje projekt pokoju? Koszt tej usługi (liczonej od metra kwadratowego projektowanej powierzchni albo od całości usługi) jest zróżnicowany i zależy od renomy projektanta: u początkującego może to być, na przykład, 50 zł za 1 m2, a u wziętego architekta o znanym nazwisku 200 zł, a nawet więcej. Cena projektu wykonanego przez projektanta pracującego na przykład w salonie mebli kuchennych może być wliczona w cenę mebli. W takim razie ile kosztuje projekt kuchni? W zależności od architekta, cena wynosić może od 200 zł/m2.
Nie przegap: URZĄDZAMY z projektantem wnętrz: jak podpisać umowę z projektantem wnętrz?
Architekt wnętrz: projekt wykonawczy
Projekt wykonawczy to bardzo dokładna dokumentacja techniczna (projekt przebudowy ścian, użyte materiały, kolory ścian i podłóg, przewidziane sprzęty i meble) wraz z kosztorysem, obliczoną ilością materiałów i wskazaniem miejsca zakupu. Kto chce być pewien, że wnętrza zostaną zrealizowane tak jak w projekcie, powinien skorzystać z nadzoru autorskiego. Jest on wliczony w cenę projektu lub traktowany jako dodatkowa usługa (liczona na godziny lub dniówki). Wszystko to warto uzgodnić z architektem na etapie umowy, aby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom. Nadzór może mieć różny zakres. Niektórzy ograniczają swój udział do kilku wizyt na budowie – aby sprawdzić zgodność projektu z realizacją, inni podejmują się udziału w zakupach i ścisłej współpracy z wykonawcami.
Oryginalne projekty wnętrz - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ
W jaki sposób urządzić wystrój poszczególnych pomieszczeń? Dowiedz się ze zdjęć zamieszczonych poniżej!
Autor: archiwum
Na tle ściany w delikatnym szarym kolorze powieszono kompozycję z drewnianych półek. Stoją na nich ulubione bibeloty i dekoracyjne drobiazgi. Resztę rzeczy można schować w obszernej komodzie. Lustrzana tafla obok sofy to drzwi od szafy w zabudowie.Projekt wnętrz: SIC! Zuzanna DziurawiecZdjęcia: Gosia Góra
Autor: DIZU
Autor: Marcin Czechowicz
Kącik jadalniany dopełniają eleganckie krzesła (Moduro-design.pl) z obiciem zdobionym pikowaniem i gwoździami tapicerskimi oraz wręcz biżuteryjne lampy (Westwing.pl).
Autor: Tyma Projekt