Przeszklenia we wnętrzu. Jaki rodzaj szkła sprawdzi się w mieszkaniu?

2022-03-16 8:29

Szklana przegroda z przesuwnymi lub otwieranymi drzwiami to funkcjonalne rozwiązanie do małych mieszkań. Sprawdzi się, gdy chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, wydzielić strefy pomieszczenia.

Spis treści

  1. Przeszklenia we wnętrzach - co nam dają?
  2. Jakie zalety mają przeszklenia?
  3. Nieprzezroczyste - rodzaje szkła
  4. Przeszklenia w mieszkaniu - cena

Przeszklone powierzchnie to uniwersalne rozwiązanie do mieszkania czy domu w każdym stylu. Pasują do wnętrz urządzonych nowocześnie, ale także tradycyjnie. Co ważne, szkło pasuje do każdego materiału wykończeniowego - drewna, stali, ceramicznych kafli, wylewki żywicznej.

Przeszklenia we wnętrzach - co nam dają?

Przeszklone ściany i drzwi, zwłaszcza z przezroczystym  szkłem umieszczonym w czarnych metalowych ramach kojarzone są z nowojorskimi loftami w dzielnicy SoHo oraz mieszkaniami w paryskich kamienicach.

Pasują do wnętrz w nowoczesnych apartamentach i w budynkach z wielkiej płyty – tam gdzie projektowano kuchnie bez okien. Przeszklenia pozwalają swobodnie przenikać światłu w dużych i wysokich wnętrzach w stylu industrialnym oraz w  mieszkaniach w układzie amfiladowym w starych kamienicach.

W polskich mieszkaniach chętnie wybieramy przeszklenia częściowe - pomiędzy salonem i kuchnią, kuchnią i spiżarnią, sypialnią i łazienką. 

Przeszklenia we wnętrzu

Autor: www.fantasticfrank.de

Należy tu pamiętać o:

  1. Sprawdzeniu czy w ścianie można wybić otwór? W ścianach działowych (do 16 cm) można. Natomiast każda ingerencja w ściany konstrukcyjne wymaga zgody konstruktora i administracji budynku.
  2. Kadrowaniu, czyli sprawdzeniu co będzie widoczne w obu pomieszczeniach, pod różnymi kątami (jak z lustrem).
  3. Wybierając wyciąg kuchenny należy wziąć pod uwagę kubaturę pomieszczenia „za oknem”.

Całe ściany ze szkła ujętego w czarne, metalowe ramy pojawiają się najczęściej pomiędzy pokojem gościnnym i salonem, oraz przedpokojem i salonem.

W aranżacjach wnętrz w stylu nowoczesnej klasyki  świetnie wyglądają tafle szkła dodatkowo wyposażone w zasłony, które zapewnią niezbędną do spania intymność lub ułatwią skupienie podczas pracy w domowym gabinecie. Przeszkleniami możemy podzielić przestrzeń w mieszkaniu nie zmniejszając go optycznie – jest to szczególnie istotne w małych mieszkaniach.

Jakie zalety mają przeszklenia?

Nadają przestrzeni lekkości, pomagają w jej doświetleniu. Poza tym są łatwe w utrzymaniu czystości - wystarczy je przecierać szmatką z bawełny, zwykłym płynem do mycia szyb.

Do mycia szklanych powierzchni idealnie sprawdzi się także parowy odkurzacz do okien. Przezroczysta witryna jest bezpieczna - standardowo do jej wykonania używa się 10-milimetrowego hartowanego szkła, które jeśli ulegnie stłuczeniu, rozpada się na małe, nieostre kawałki.

We wnętrzach stosuje się także szkło klejone, ale sprawdzi się tylko w ramach i profilach. Stłuczone nie rozpryskuje się, lecz pozostaje na folii zabezpieczającej. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane dla rodzin z małymi dziećmi.

Przeszklenia we wnętrzu
Autor: Alexander Angelovski

Nieprzezroczyste - rodzaje szkła

  • Szkło lakierowane w różnych kolorach. Takie gładkie powierzchnie sprawdzą w każdym pomieszczeniu. Możemy je także stosować na ścianach np. zamiast glazury lub mozaiki w kuchni i łazience. 
  • Szkło laminowane. Składa się z kilku szklanych formatek połączonych specjalną folią. Można w nim umieścić dekoracyjny motyw, a nawet wydruk zdjęcia. To oryginalne przepierzenie do salonu połączonego z kuchnią, sypialni z łazienką. 
  • Crash-glass. Wielowarstwowe szkło, które powierzchnia wygląda jakby była spękana. Często stosowane jest w produkcji frontów meblowych, blatów kuchennych, i w roli ścianek działowych.

Przeszklenia w mieszkaniu - cena

Przezroczyste szkło hartowane, o zielonkawym odcieniu kosztuje ok. 460 zł/m2. Przezroczyste szkło hartowane, odbarwione ok. 850 zł/m2. Laminowane szkło hartowane z nadrukiem od 1200 zł/m2.

WARTO PAMIĘTAĆ: Stosując we wnętrzu przeszklenia warto pomyśleć o naklejce z ozdobnym motywem. Wszystko po to, aby nikt przez pomyłkę nie chciał przejść przez ścianę.

Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Nasi Partnerzy polecają