Regulacja okien. Na czym polega, co daje i ile kosztuje?
Bywa, że skrzydła okienne już nawet kilka miesięcy po założeniu mogą mieć skłonność do opadania. Gdy skrzydła nie otwierają się płynnie oznacza to, że konieczna jest regulacja okien, która zapewni im szczelność i zagwarantuje odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.
Spis treści
Zimą często czujemy wyraźny chłód nawet mimo włączonego ogrzewania czy zamontowanych uszczelek w oknach. Przyjęło się, że temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 18 st. C. Wszelkie okucia okienne przystosowane są raczej do trybu letniego, co ułatwia wentylację powietrza. Gdy nadchodzi mróz, konieczna jest regulacja okien tak, by zimne powietrze nie wnikało do środka. Dzięki temu nie tylko zapewnimy sobie więcej ciepła, ale też zmniejszymy zużycie energii potrzebnej do ogrzania wnętrza.
Kiedy warto wykonać regulację okien?
Stan zawiasów warto sprawdzić po upływie kilku miesięcy od montażu. To dobry moment, by ocenić, czy wszystkie elementy znajdują się na właściwym miejscu. Może się okazać, że niektóre części wymagają dokręcenia lub nasmarowania specjalistycznym smarem. Dzięki temu skrzydła w oknach z możliwością rozszczelnienia będą pracowały płynnie i nie dojdzie do uszkodzenia. Oprócz profilaktyki ważne jest sprawdzanie zawiasów, okuć (powinny ściśle przylegać do ościeża), a także siły docisku (właściwa regulacja ma znaczenie podczas zmiany okresu z letniego na zimowy).
Kiedy na dworze zrobi się naprawdę zimno, skrzydło okna może zacząć opadać, a nawet zahaczać o inne elementy konstrukcji. Przeważnie dzieje się tak wtedy, gdy często otwieramy lub rozszczelniamy okno. Jeżeli zauważymy, że okno się nie domyka, stawia opór lub jest nieszczelne, wtedy warto wykonać regulację.
Na czym polega regulacja okien?
Regulacja okien wygląda tak samo niezależnie od rodzaju czy wielkości okien. Na początek trzeba uchylić okno i zdjąć osłonkę z dolnego zawiasu. Następnie odkręcić widoczną na górze śrubę regulacyjną i sprawdzić czy okno swobodnie się uchyla. Potem trzeba otworzyć okno i wyregulować zawiasy – gdy to zrobimy, musimy sprawdzić czy okno się uchyla i domyka bez oporów. Na koniec wystarczy tylko upewnić się, że klamka działa poprawnie. W razie potrzeby można nasmarować ruchome elementy mechanizmu okna.
Pamiętajmy, że nawet najdokładniejsza regulacja okien PCV nie zapewni dobrej izolacji termicznej w sytuacji, gdy uszczelki okienne są już zniszczone. Dlatego ważny jest nie tylko przegląd stanu technicznego okna, ale również ewentualna wymiana uszczelek. W przypadku okien plastikowych nie powinno to stanowić większego problemu. Stopień docisku uszczelki w oknie możemy kontrolować za pomocą metalowych rolek umieszczonych na skrzydle okna. Im mocniej je dociśniemy, tym mniejsza będzie wymiana powietrza ze środowiskiem zewnętrznym.
Ile kosztuje regulacja okien?
Zarówno wymiana uszczelek, jak i regulacja okien nie jest trudna. Jeśli jednak mamy trudności z wykonywanie prac technicznych, warto zlecić je doświadczonym ekspertom. Do tego typu prac możemy wynająć ekipę, jednak musimy liczyć się z kosztami. Podobna sytuacja dotyczy wymiany uszczelek. Jeśli wiemy, jakie uszczelki do okien plastikowych wybrać, to ich wymiana nie sprawi nam żadnego problemu. Tego typu zadanie możemy wykonać sami, nie martwiąc się o uszkodzenie skrzydeł czy zmniejszenie szczelności okna.
Polecany artykuł:
Jeżeli chcemy upewnić się co do ceny regulacji okien lub wymiany uszczelek, w sieci znajdziemy uniwersalne kalkulatory kosztów. Za pośrednictwem formularzy na stronach internetowych możemy też złożyć zapytanie ofertowe u lokalnych usługodawców. Musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu złotych za regulację jednego skrzydła z wymianą uszczelki.
Autor: Marcin Czechowicz
Autor: mat. pras. Bloomingville
Ładny parapet wewnętrzny przyciąga uwagę i dopełnia wnętrze. Zarówno drewniane, jak i marmurowe parapety świetnie eksponują okno. Należy po prostu dobrać ich materiał do stylu i funkcji wnętrza. Aby parapet był estetyczny i cieszył przez długie lata, potrzebny jest odpowiedni montaż. Tak naprawdę osadzenie parapetu to nic trudnego, spokojnie zamontujesz go samodzielnie, mając odpowiednią wiedzę