Remont kuchni: RADZIMY jak zaplanować remont kuchni KOSZTORYS
Planując remont kuchni, dobrze się zastanówmy, co sprawi, ze korzystanie z niej będzie komfortowe. Starannie przemyślmy zakup płytek, mebli i sprzętu. Podpowiadamy, jak zaplanować i ile może kosztować remont kuchni KOSZTORYS.
Autor: mat. pras. Ceramika Paradyż
Podłoga jak z drewna, czyli płytki drewnopodobne w nowoczesnej kuchni
Spis treści
- Remont kuchni: sprzęty w kuchni
- Remont kuchni: wygodna przestrzeń
- Remont kuchni: ściany i podłogi
- Remont kuchni: orientacyjny kosztorys usług (cennik)
Gdy planujemy remont kuchni, powinniśmy dobrze rozplanować rozmieszczenie sprzetów w projekcie kuchni. Podpowiadamy, jakie są sprawdzone rozwiązania oraz ich KOSZTORYS.
Remont kuchni: sprzęty w kuchni
Wentylacja. W każdej kuchni przyda się okap. Jeżeli chcemy zamontować wyciąg, który podłącza się do kanału wentylacyjnego – potrzebna jest druga kratka wentylacyjna. Pochłaniacz pracujący w obiegu zamkniętym tego nie wymaga.
Lodówka. Stawiamy ja co najmniej 40 cm od zlewozmywaka oraz z dala od źródeł ciepła – kuchenki czy grzejników. Nie wybieramy też dla niej miejsc nasłonecznionych.
Kuchenka. Drugi po lodówce sprzęt w ciągu kuchennym. Miejsce dla niej powinno być oddalone od okna minimum o 50 cm. Inaczej podczas gotowania będzie musiało być zamknięte, by podmuchy powietrza nie przeszkadzały w gotowaniu.
Ściana miedzy szafkami. Jest narażona na zabrudzenia, zatem trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć. Opcji jest kilka: płytki, laminat, hartowane szkło, a nawet fototapeta z ulubionym zdjęciem. Planując remont kuchni możemy ją ciekawie i funkcjonalnie zagospodarować.
Remont kuchni: wygodna przestrzeń
Gdybyśmy chcieli w jednym rzędzie umieścić wszystkie urządzenia niezbędne w kuchni, potrzebowalibyśmy minimum 360 cm. Zwykle jednak zabudowa kuchenna jest równoległa lub ma kształt litery U. Wówczas trzeba pamiętać, by między przeciwległymi rzędami szafek lub między frontem szafki a ścianą zachować odległość co najmniej 120 cm. To zapewni wygodne przyrządzanie posiłków i ochroni drzwiczki przed przypadkowymi „zderzeniami”. Podczas robienia remontu kuchni, dobrze rozplanujmy przestrzeń.
Gniazdka. Ich liczba zależy od sprzętu, w jaki będzie wyposażona kuchnia. Powinny być z uziemieniem i umieszczone na różnej wysokości zależnie od przeznaczenia, np. do wolno stojącej lodówki 30–100 cm, a do zmywarki 30–50 cm nad podłogą. Nie zapomnij o kilku gniazdkach nad blatami do podłączenia.
Bateria. Jej zasięg musi umożliwiać wygodne korzystanie ze wszystkich komór zlewozmywaka, a wysokość wylewki - napełnienie dużych garnków.
Blat. Żeby był wygodny, jego wysokość (a co za tym idzie – wysokość całego ciągu dolnych szafek) trzeba dopasować do wzrostu głównego użytkownika. Jak ją wyznaczyć? Znajduje się 15 cm poniżej zgiętego łokcia. Długość blatu roboczego pomiędzy kolejnymi sprzętamito co najmniej 80 cm.Instalacja wodna. Zlewozmywak nie może się znajdować dalej niż 3 m od pionu kanalizacyjnego. W jego pobliżu instalujemy zmywarkę i pralkę.
Zmywarka. Warto ja przewidzieć w zabudowie, nawet jeśli kuchnia jest niewielka (są zmywarki mające 45 cm szerokości). Wymaga podłączenia wodnego i kanalizacyjnego. Do obu musi być łatwy dostęp.
Remont kuchni: ściany i podłogi
Ściana. Sprawdzą się jednak tylko winylowe, z włókna lub z laminatem. To niedrogie, a bardzo efektowne rozwiązanie.
Glazura. Służy przez lata, ale jej położenie wymaga fachowca. Jest także droższa niż tapeta. Trzeba się również liczyć z odświeżaniem
Farba. Musi być przeznaczona do malowania kuchni, czyli odporna na szorowanie, działanie tłuszczu i duże nagromadzenie pary wodnej.
Szkło hartowane. Jest droższe niż laminat, ale bardziej wytrzymałe na działanie temperatury. Przed zamontowaniem ścianę możemy pomalować lub położyć dekoracyjną tapetę.
Podłoga. Powinna być z materiału, który jest odporny na ścieranie i łatwy do utrzymania w czystości. Chętnie stosowany jest gres – ma niską nasiąkliwość, jest wytrzymały. W kuchni otwartej na salon dobrze będzie wyglądało drewno, ale tylko twarde zda test na wytrzymałość. Tańszą opcją są drewnopodobne panele.
Remont kuchni: orientacyjny kosztorys usług (cennik)
Remont kuchni - ściany:
• tapetowanie od 15 zł/m2• malowanie na kolor od 10 zł/m2• wyburzenie ścian od 80 zł/m2• ściana z g-k ok. 35 zł/m2• przeniesienie gniazdek od 8 zł/szt.
Remont kuchni - podłogi:• układanie parkietu od 50 zł/m2• układanie paneli od 18 zł/m2• układanie glazury i terakoty od 50 zł/m2
Remont kuchni- usługi architekta:• projekt kuchni od 100 zł/m2• projekt mebli na wymiar od 90 zł/m2
Remont kuchni - instalacja elektryczna:• montaż od 40 zł za punkt• wykonanie otworu w ścianiepod puszkę 10–20 zł
Remont kuchni - instalacja wodna:• podejścia wodno-kanalizacyjnedo zlewu/zmywarki 100–200 zł/szt.• zawory umożliwiające odcięciedopływu wody do baterii 15–25 zł/szt.
Remont kuchni - wentylacja:• kratka zasłaniającą wlot do przewoduwywiewnego 5–20 zł• montaż kratki 25 zł• montaż wentylatora 30 zł• koszt instalacji elektrycznej do zasilaniawentylatora 40–50 zł za punkt
Autor: Małgorzata Góra
W nowoczesne wnętrze w szarościach i bieli ładnie wkomponowały się niebieskie, designerskie krzesła.
Autor: materiały prasowe
Autor: agencjafree/living4media
Biała kuchnia czy kolorowa? Zależy na co patrzymy. Jeśli na fronty to jest to biała kuchnia, jeśli na sciany - to jak najbardziej kolorowa kuchnia. Niekiedy potrzebujemy prawdziwej odmiany i po aranżacjach wnętrz w kolorach neutralnych pragniemy ożywczego koloru.