Remont salonu - ściany, podłogi, meble, oświetlenie. Remont salonu - krok po kroku
Masz w planach remont salonu? Wiele prac wykonasz samodzielnie, jak malowanie, tapetowanie, układanie paneli czy wykładziny, są proste. Zakasujemy więc rękawy i zabieramy się do pracy. Przywracamy blask najważniejszemu pokojowi. Zobacz, jak urządzić elegancki i nowoczesny salon. Przeprowadzimy was przez remont salonu krok po kroku.
Autor: Marcin Grabowiecki
Elegancki salon w bieli.
Spis treści
- Remont salonu krok po kroku
- Szybkie odnowienie ścian
- Jaki tynk na ściany?
- Remont salonu - pomysły
- Remont podłogi
- Ogrzewanie podłogowe
- Modne drzwi wewnętrzne
- Pomysł na oświetlenie salonu
- Jakie okna w salonie są najlepsze?
- Jak dobrać meble do salonu?
- Aranżacja salonu - meble, dodatki, wyposażenie. Inspiracje
- Generalny remont mieszkania: koszt, jak się przygotować, od czego zacząć. Porady remontowe w pigułce
Remont salonu krok po kroku
Aby remont salonu przebiegał bez zakłóceń, warto się do niego dobrze przygotować. Dobrze zorganizuj więc kolejność robót, zakupy materiałów, ich transport, przygotuj narzędzia. Fachowej ekipie zleć najtrudniejsze zadania i oczywiście te wymagające odpowiednich kwalifikacji, np. instalację elektryczną.
Oszczędności poczynione na wynajęciu ekipy zawsze się przydadzą. Budżet planowany na remont salonu często lubi wymykać się spod kontroli. Jeśli zatrudniasz fachowców do wszystkich robót, biznesplan też jest niezbędny. Trzeba w nim przewidzieć przestoje, bo np. tynk gipsowy położony na ścianie schnie 7–14 dni, a masa samopoziomująca na podłodze zwykle nadaje się do położenia na niej posadzki dopiero po tygodniu.
Szybkie odnowienie ścian
Zanim przystąpisz do malowania ścian, zabezpiecz przed zabrudzeniem folią i taśmą malarską okna, drzwi, zabudowy, meble, których nie da się wynieść z pokoju, podłogę.
Drugi krok, to doprowadzenie ścian do stanu idealnego. Tylko wtedy twój wymarzony kolor będzie się efektownie prezentował. Pozostałości po starej tapecie, łuszczącą się farbę należy usunąć. Gdy na ścianie zauważysz małe ubytki, wypełnij je gotową masą szpachlową, większe – gipsem, a masą szpachlową uzupełnij wierzch.
Naprawione miejsca przeszlifuj i odkurz. Kolej na gruntowanie powierzchni. Dzięki temu będzie ona mniej chłonna, zużyjesz więc mniej farby (lub kleju do tapet), polepszysz przyczepność emulsji. Pomiń ten etap, gdy chcesz przymocować do ściany deski lub panele. Po wyschnięciu gruntu przystąp do malowania, tapetowania.
Jaki tynk na ściany?
Przy remoncie w mieszkaniach ścian najczęściej stosuje się tynk gipsowy. Od cementowego jest gładszy, bez mikropęknięć. Dla uzyskania lepszej jego przyczepności i jakości powierzchni, podłoże trzeba pokryć środkiem gruntującym. Inny stosuje się do podłoża o zróżnicowanej chłonności, jak cegły czy beton komórkowy, inny do podłoża szczelnego (betonu).
Tynk gipsowy jest jednowarstwowy (odpowiednia jego grubość to ok. 2 cm), nie nakładaj dwóch warstw, to błąd. Nie prowadź prac w temperaturze poniżej 5°C. Z kolei gładź gipsowa służy do wyrównywania powierzchni tynków cementowych i cementowo-gipsowych. Grubość warstwy powinna wynosić 2–3 mm.
Remont salonu - pomysły
- Potrzebujesz szybkiej metamorfozy? Wykorzystaj fototapetę samoprzylepną. Łatwo się ją nakleja na ścianę, możesz również wielokrotnie ją wykorzystać w innych miejscach.
- Drewno na ścianie. Gdy wyeksponujesz je na jednej ze ścian, salon zyska charakter i ciepło. Modne są deski boazeryjne, warstwowe podłogowe, klepka, tapeta je imitująca. Co wybierasz?
Remont podłogi
Parkiet, płytki ceramiczne, kamienne, panele podłogowe, wykładziny wymagają idealnie równego podłoża. Wtedy elementy posadzek się nie odspoją, nie zniszczą. Do wyrównania podłogi stosuje się najczęściej masy samopoziomujące. Wylewa się je na dokładnie oczyszczone, odtłuszczone i zagruntowane podłoże. Masę należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta, bo zbyt mała lub duża ilość wody osłabia jej właściwości. Zadbaj też, by masa nie wysychała zbyt szybko, gdyż powstaną na niej spękania.
Ogrzewanie podłogowe
Ale ciepło! Elektryczne ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się pod posadzką ceramiczną i kamienną (mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła). Wykładziny z PCW są elastyczne, dobrze zatem znoszą zmiany temperatury, jednak nie wszystkie nadają się na ogrzewanie podłogowe.
Jeśli marzą ci się podgrzewane deski, weź pod uwagę, że ze względu na swoją konstrukcję lepsze będą warstwowe niż lite. Wybierz też gatunek drewna o niskim współczynniku skurczu, np. dąb, doussie, iroko, merbau, tek. Przed zakupem posadzki sprawdź, czy producent dopuszcza ją do użytkowania na ogrzewaniu podłogowym.
Modne drzwi wewnętrzne
Furorę robią skrzydła ukryte. Takie drzwi są zlicowane ze ścianą, nie mają opasek, widocznych ościeżnic i związanych z nią elementów, jak zawiasy. I można je pokryć takim samym materiałem, co sąsiadujące z nimi ściany, np. tapetą, farbą, betonem architektonicznym, fornirem, spiekiem kwarcowym, szkłem. Do tego okładziny te wymienisz, kiedy chcesz. Świetne możliwości aranżacyjne! Konstrukcja drzwi pozwala na ich montaż bez belki górnej, a więc wysokość skrzydła może sięgać do su-fitu. Modna jest też nad nim tzw. nadstawka z tworzywa, z którego zrobiono drzwi.
A co powiesz na skrzydła rustykalne? Pasują także do loftowego salonu. Drzwi otworzysz lub zamkniesz cicho i płynnie.
Pomysł na oświetlenie salonu
Nie popełnisz błędu, wykorzystując jego trzy rodzaje: ogólne (lampa sufitowa), zadaniowe (oprawy wisząca nad stołem, podłogowa przy fotelu, do czytania, stołowa), nastrojowe, dekoracyjne (lampy w strefie relaksu, w witrynach, na konsoli, parapecie). Gdy chcesz wyeksponować obraz, intrygujący mebel, ładny fragment salonu, wykorzystaj oprawy punktowe, których światło precyzyjnie ukierunkujesz na wybraną rzecz. Przed rozpoczęciem remontu salonu przemyśl, ile i jakich opraw ci się przyda. Od tego zależy projekt instalacji elektrycznej, liczba gniazd i łączników.
Jakie okna w salonie są najlepsze?
Fachowcy zwracają uwagę, że nawet nowoczesne i energooszczędne nie zminimalizują strat ciepła bez prawidłowego montażu. Polega on na zaizolowaniu styku okna i muru pianką oraz dodatkowo warstwami paroszczelną i paroprzepuszczalną, by i wokół okna uzyskać perfekcyjną szczelność. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie okna? Istotne są dobrej jakości okucia i uszczelki (ma ono przecież służyć lata).
Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, wybierz okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej, gdy na parterze, pomyśl o antywłamaniowych. Pamiętaj też, że w mieszkaniach z tradycyjną wentylacją grawitacyjną należy stosować okna rozszczelniane, czyli o współczynniku infiltracji od 0,5 do 1,0.
Czym się kierować, by wybrać właściwy model? Przede wszystkim dopasuj moc urządzenia do pokoju i potrzeb domowników. Doradzi ci w tym sprzedawca, pomogą kalkulatory i programy na stronach internetowych wielu producentów. By uzyskać jak najwięcej ciepła we wnętrzu, grzejniki najlepiej zamontować na zewnętrznej ścianie pod oknem. Warto wiedzieć, że minimalne odległości od urządzenia do podłogi i do parapetu to 10 cm. Gdy te przestrzenie są mniejsze, moc grzejnika trzeba zwiększyć o 5–10%. Nie zakrywaj go zasłonami czy obudową, bo zmniejszy się efektywność jego pracy. Gdy okna sięgają do posadzki, urządzenie instaluje się na ścianie najbliżej szyb. Przed montażem sprawdź rodzaj jego podłączenia – czy jest ono boczne, dolne, czy krzyżowe.
Jak dobrać meble do salonu?
Salon często pełni funkcję wielozadaniowego pokoju dziennego i jednocześnie reprezentacyjną. Planując układ mebli, postaw akcent na najbardziej efektowny z aneksów, np. wypoczynkowy. Jeśli to możliwe, ustaw go tak, by od wejścia do pomieszczenia przyciągał uwagę, np. stylem, aranżacją, akcentem kolorystycznym, ładną formą sofy, fotela, lampy podłogowej.
W swoim projekcie uwzględnij tzw. ścieżki komunikacyjne. Chodzi o zachowanie wystarczająco szerokich przejść (minimum 80 cm) między meblami, by nie przeszkadzały w poruszaniu się po wnętrzu.
Wygodna, miękka sofa, stolik, lampa i dużo poduszek – nie trzeba wiele, by powstał przyjazny i stylowy kącik do wypoczynku. Gdy skontrastujesz mebel ze ścianą, podkreślisz jego obecność w salonie. Dodaj unikatowy drobiazg, wzmocnij efekt światłem.
Otwarte półki i regały inspirują do robienia na nich wystaw rzeczy, małych kompozycji. Ale zachowaj w tym umiar, bo nawet najbardziej intrygujące znikną w natłoku przedmiotów.
Aranżacja salonu - meble, dodatki, wyposażenie. Inspiracje
Autor: Marcin Grabowiecki
Elegancki salon w bieli.
Generalny remont mieszkania: koszt, jak się przygotować, od czego zacząć. Porady remontowe w pigułce
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step
Panele laminowane Ciro marki Qucik Step wprowadzają do wnętrza przytulną atmosferę. W parze ze stylowym wyglądem podłogi idzie jej funkcjonalność, trwałość i wodoodporność, a także łatwość montażu. Kolekcja Ciro oferuje 6 uniwersalnych odcieni w ułożeniu herringbone - od bardzo jasnego dębu, po jego cieplejsze odmiany i beże, aż po ciemniejsze, karmelowe ubarwienie.