Samodzielne malowanie ścian. Nie popełniaj tych błędów!

2024-07-01 15:38

Planujesz samodzielnie pomalować ścianę, podłogę lub sufit? Skorzystaj z naszych wskazówek, aby szybko i bez kłopotów przejść przez uciążliwy remont. Wybór farby, wałków, przygotowanie podłoża i miejsca pracy to tylko niektóre kwestie, na które musisz zwrócić uwagę. Dodatkowo, w galerii zdjęć prezentujemy najmodniejsze kolory ścian.

Spis treści

  1. Złe zabezpieczenie miejsca pracy
  2. Złe przygotowanie powierzchni przed malowaniem
  3. Za mało farby
  4. Używanie niewłaściwych narzędzi
  5. Malowanie bez próby
  6. Gruntowanie
  7. Mat, satyna, czy połysk?
  8. Za dużo lub za mało farby na wałku
  9. Malowanie w niewłaściwych warunkach atmosferycznych
  10. Przydatne triki przy malowaniu ścian
  11. Modne kolory ścian. Galeria zdjęć

Jeśli chcesz uniknąć wydatków i masz w planach samodzielne odświeżenie ścian, nie działaj pochopnie. Pośpiech może prowadzić do kosztownych błędów i rozczarowań. Niewłaściwe zabezpieczenie miejsca pracy, brak farby w trakcie malowania lub jej nadmiar, pominięcie istotnego kroku, jakim jest gruntowanie, czy zły wybór wykończenia, to pułapki, które mogą zamienić projekt malowania w prawdziwy koszmar. Oto 9 najczęstszych błędów, które można popełnić podczas malowania mieszkania.

Złe zabezpieczenie miejsca pracy

Wylana farba na dywan lub parkiet, zabrudzone meble - tych kłopotów można uniknąć. Jak to zrobić?

  • Opróżnij pomieszczenie, idealnie, gdy pokój jest pusty. Jeśli to niemożliwe, przesuń meble na środek pomieszczenia i przykryj je folią lub starymi prześcieradłami.
  • Usuń dywany, zasłony i inne elementy, które mogą zostać zabrudzone.
  • Zdejmij obrazy, półki, wieszaki i inne elementy, które mogą przeszkadzać w malowaniu ścian.
  • Zdejmij osłony gniazdek i przełączników, aby móc je pomalować bez zabrudzenia.
  • Zabezpiecz podłogę dużą folią, którą przyklej taśmą, np. malarską.
  • Przygotuj wygodne, stare ubrania, które mogą się zabrudzić.
  • Używaj maski, rękawic i ewentualnie okularów ochronnych, jeśli malujesz farbą olejną lub używasz środka do usuwania farby.

Złe przygotowanie powierzchni przed malowaniem

Aby efekt malowania spełnił nasze oczekiwania, ściany należy odpowiednio przygotować. Umyj ściany mydłem malarskim, następnie przemyj czystą, zwilżoną ściereczką i poczekaj, aż wyschną.

Pęknięcia wypełnij masą szpachlową i po wyschnięciu wygładź papierem ściernym. Stara farba się łuszczy? Usuń ją za pomocą twardej szczotki, a następnie wygładź powierzchnię papierem ściernym, średnim lub drobnym. 

Za mało farby

Aby uniknąć problemów z brakiem farby i wycieczką do marketu budowlanego w trakcie malowania, dobrze oblicz potrzebną ilość farby. Jedna warstwa farby może nie wystarczyć, zazwyczaj należy pomalować ścianę dwa razy. Jak obliczyć ilość farby potrzebne do malowania? Polecamy ten artykuł: Jak zmierzyć ścianę do malowania? Sprawdź, ile farby potrzebujesz

Malowanie ścian
Autor: fotokostic/Getty Images

Używanie niewłaściwych narzędzi

Wszyscy znamy powiedzenie, kto kupuje tanio, kupuje dwa razy. Nie opłaca się oszczędzać na jakości wałków i pędzli. Wybierz te, które są odpowiednie do rodzaju farby, której używasz. Źle dobrany lub słabej jakości wałek przyczynia się do powstawania smug. Wybór wałka o właściwej długości włosa zależy od rodzaju malowanej powierzchni:

  • Wałkiem o krótkim włosiu (6-10 mm) malujemy ściany gładkie, np. gładzie gipsowe.
  • Wałki malarskie o średniej długości włosia (13-15 mm) przeznaczone są do malowania tradycyjnych tynków mineralnych oraz tapet strukturalnych.
  • Wałki o długim włosiu (19-30 mm) najlepiej malują powierzchnie chropowate jak ściany z cegły czy betonu lub tynki strukturalne.

Malowanie bez próby

Wybór koloru farby jest kluczowy. Zanim zdecydujesz się na ostateczny kolor, przetestuj go na skrawku ściany i sprawdź, jak wygląda w różnych porach dnia, jak prezentuje się przy świetle naturalnym, a jak przy sztucznym. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

Gruntowanie

Jeśli nie użyjesz preparatu gruntującego przed malowaniem, farba może słabo przylegać do ściany lub zostać wchłonięta przez porowate ściany, co oznacza nakładanie kolejnych warstw. Gruntuje się nie tylko ściany czy sufity, ale też powierzchnie metalowe, laminaty, czy płytki ceramiczne.

Gruntowanie ścian
Autor: Ruslan Sidorov/Getty Images

Mat, satyna, czy połysk?

Wybór odpowiedniego wykończenia jest kluczowy, aby uniknąć niepowodzeń:

  • Farby matowe: ukrywają drobne niedoskonałości, są eleganckie. Niestety, są tylko zmywalne, a nie do szorowania, więc nie nadają się do intensywnie użytkowanych pomieszczeń, dziecięcych sypialni czy wilgotnych miejsc jak kuchnia czy łazienka.
  • Farby błyszczące: powiększają przestrzeń, odbijając światło, i są łatwe do czyszczenia. Uwaga - nie maskują niedoskonałości powierzchni i wymagają co najmniej trzech warstw dla idealnego efektu.
  • Farby satynowe: Najbardziej uniwersalne, odpowiednie do wszystkich pomieszczeń i powierzchni.

Za dużo lub za mało farby na wałku

Jeśli nałożysz za dużo farby na wałek i nie odciśniesz nadmiaru, mogą powstać nieestetyczne zacieki lub rozpryski. Z kolei, jeśli nałożysz za mało, farba będzie nierównomierna, a ślady po wałku będą widoczne.

Dobrze wymieszaj farbę przed użyciem, ponieważ na dnie puszki tworzą się gęstsze osady. Zanurz wałek tylko do połowy w farbie, a nadmiar usuń za pomocą kratki.

Malowanie w niewłaściwych warunkach atmosferycznych

Zbyt gorąco, zbyt zimno, zbyt wilgotno... Pogoda może wpłynąć na efektywność malowania. Jesienią, gdy ogrzewanie w mieszkaniu jeszcze nie działa, malowanie jest trudne, a farba schnie wolniej. Przeciągi mogą spowodować osadzanie się kurzu na świeżo pomalowanej powierzchni.

W upalne dni farba schnie zbyt szybko, co może negatywnie wpłynąć na jej trwałość. Pamiętaj także o dobrej wentylacji.

Malowanie ścian
Autor: hxdbzxy/Getty Images

Przydatne triki przy malowaniu ścian

  • Robisz dłuższą przerwę w malowaniu? Owiń wałek lub pędzel w folię spożywczą — nie wyschną i nie staną się sztywne.
  • Wyłóż kuwetę malarską folią, którą wyrzucisz po skończeniu malowania, lub zmianie koloru. Oszczędzisz pieniądze i środowisko.
  • Taśma malarska nie chce przykleić się do ściany? Włóż ją na 10 sekund do… mikrofalówki. Po wyjęciu klej odzyska swoje właściwości.
  • Taśmę malarską usuwamy ze ściany, gdy jest jeszcze mokra.
  • Przed pierwszym użyciem wałek należy oczyścić z drobinek kurzu i nitek - możesz to zrobić rolką do ubrań, lub umyć w wodzie z dodatkiem mydła w płynie.
  • Farbę nakładaj równolegle do okna, rozpoczynając tam, gdzie jest najwięcej światła. Maluj od góry do dołu i z powrotem, długimi ruchami lekko przyciskając wałek.

Modne kolory ścian. Galeria zdjęć

Murator Remontuje: Malowanie dla każdego
Materiał sponsorowany