Schody spiralne. Zalety i wady efektownego rozwiązania

2010-06-04 13:01

Dzięki zaokrąglonej, opływowej formie jest potrzebne na nie o wiele mniej miejsca niż na schody zabiegowe. Z reguły są lekkie, ażurowe, nie zabierają światła, a nadają wnętrzu unikatowy klimat.

Spis treści

  1. Schody spiralne – małe, a poręczne
  2. Schody spiralne – efektowny wygląd, łatwy montaż
  3. Schody spiralne nie dla każdego
schody spiralne
Autor: Andrzej Szandomirski

Schody zdecydowanie wkroczyły na salony i niekiedy grają tam pierwszoplanową rolę. Jednak w pokoju dziennym, gdzie chcemy mieć schody, nie zawsze dysponujemy odpowiednio dużą powierzchnią, więc wtedy konieczne jest ograniczenie się do wyboru takich o jak najmniejszej średnicy. Podobnie gdy hol nie jest za duży, a doszliśmy do wniosku, że to najlepsze pomieszczenie, gdzie można połączyć komunikacyjnie ze sobą dwie kondygnacje. W obu przypadkach sprawdzą się schody spiralne.

Schody spiralne – małe, a poręczne

Największą zaletą schodów spiralnych jest to, że zajmują mało miejsca. Mogą być lewo- lub prawoskrętne, ich średnica wynosi od 110 do 210 cm. Stopnie muszą mieć co najmniej 80 cm szerokości i 30-32 cm głębokości, żeby swobodnie się po nich poruszać. Odległość między stopniami powinna wynosić 15-16 cm. Z reguły na wysokość jednej typowej kondygnacji są potrzebne 24 stopnie. Stopnie najczęściej są w kształcie trapezu, trójkąta lub wycinka koła. Podporą dla stopni schodów spiralnych jest albo centralnie ustawiony słup wspornikowy o średnicy 20-25 cm, przykręcony do podłogi i do stropu, albo otaczająca je ściana nośna – to drugie rozwiązanie wymaga więcej miejsca. Balustrada z pochwytem przy schodach spiralnych jest niezmiernie przydatna. Przede wszystkim dlatego, by można się było przytrzymać i nie spaść, czyli bezpiecznie korzystać ze schodów. Aby spełniała swoją funkcję, musi być zamontowana na wysokości ok. 90 cm. Oprócz tego balustrada usztywnia konstrukcję schodów.

schody spiralne
Autor: Małgorzata Góra
schody spiralne
Autor: Mariusz Bykowski

Schody spiralne – efektowny wygląd, łatwy montaż

Schody spiralne, nawet zamontowane w centralnym punkcie pokoju, nie przytłaczają go, nie zasłaniają światła, zwłaszcza te otwarte. Pięknie prezentują się na tle dużego okna albo przeszklonej ściany. Najczęściej mają lekką, ażurową formę, przywodzą na myśl nowoczesne rzeźby. Do ich wykończenia stosuje się przede wszystkim drewno lub metal (stal) albo połączenie tych dwóch materiałów. Drewniane są cieplejsze wizualnie, będą pasować do wnętrz urządzonych bardziej tradycyjnie lub rustykalnych. Drewno na stopnie powinno być twarde, czyli najlepiej sprawdzą się tu orzech, jesion lub buk. Schody spiralne wykonane z metalu częściej są wybierane do loftów, wnętrz zaaranżowanych bardzo nowocześnie, nawiązujących do stylistyki industrialnej. Coraz więcej zwolenników zyskują spiralne schody żeliwne, które mogą być niezwykle proste w formie, surowe, albo mieć atrakcyjne zdobienia, wzmacniające ich funkcję dekoracyjną, wykonywane tak, by były jak najbardziej atrakcyjne estetycznie. Schody spiralne, mimo że czasami nie są usytuowane przy ścianie, także wymagają światła, zapewniającego poruszania się po nich bez ryzyka. Dlatego warto zainstalować w podstopnicach lub na spodzie stopni oprawy świetlne, które ułatwią, szczególnie nocą, przemieszczanie się między kondygnacjami. Innym rozwiązaniem może być podświetlenie schodów listwami LED montowanymi pod stopniami. Schody spiralne często mają w swoich katalogach firmy specjalizujące się w produkcji schodów – można je kupić gotowe i samemu zamontować w domu.

schody spiralne
Autor: Andrzej Szandomirski

Schody spiralne nie dla każdego

Niektórzy decydują się na tego typu schody skuszeni ich oryginalnym kształtem, lekkością, surową lub wręcz przeciwnie bardzo ozdobną formą – pragną, by stały się widocznym elementem aranżacji wnętrza. A potem, gdy muszą je pokonywać każdego dnia, skarżą się, że męcząca jest ich niewygoda, że schody spiralne są niepraktyczne i niebezpieczne, przypominają te na zamkowej wieży. Jeśli w domu mieszka liczna rodzina i często przemieszcza się z jednego poziomu na drugi, to schody spiralne będą zdecydowanie ten ruch tamować – trudno się na nich wyminąć dwóm osobom. Poza tym dla dzieci czy osób starszych mogą się okazać za strome. Przy planowaniu schodów spiralnych należy wziąć także pod uwagę wnoszenie czy znoszenie przedmiotów o dużych gabarytach – skręt schodów spiralnych uniemożliwia takie działania.

Nasi Partnerzy polecają